Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

STABO SH 6200 - Podłączenie anteny zewnętrznej

sdd 28 Lip 2015 14:01 777 5
  • #1 28 Lip 2015 14:01
    sdd
    Poziom 13  

Witam

Rozblokowałem i przestroiłem sobie radyjko SH 6200 - przestroiłem póki co kondensatorem, gdyż w odróżnieniu od przestrajanego przeze mnie wczoraj TEAM MAXI 9040 tutaj kwarc ma na druku więcej połączeń i troszkę bardziej skomplikowane byłoby cięcie..., ale może w przypływie weny...

Póki co zastanawia mnie, czy da się do tego ręczniaka podłączyć antenę zewnętrzną i w jaki sposób?

Obecna teleskopowa podłączona jest przez układ dopasowujący, wykonany z ceweczki i kondensatorka. Czy dobrze myślę, że antenę zewnętrzną należałoby podłączyć: gorącą żyłę przed układem dopasowującym, który przy zestrojonej antenie zewnętrznej jest niepotrzebny? A ekran do masy?

Czy może jednak trzeba zastosować jakiś dodatkowy element (np. dla separacji galwanicznej masy od ekranu)?

Dodano po 11 [minuty]:

Intuicja mówi mi, że pewnie trzeba wrzucić po drodze jakiś kondensatorek, bo to nie może być tak, że będzie galwaniczne przejście między anteną a masą - a tak będzie, kiedy podłączę swoją 5/8 albo choćby mobilową.

0 5
  • #2 28 Lip 2015 14:44
    kriss51
    VIP Zasłużony dla elektroda

sdd napisał:
    Obecna teleskopowa podłączona jest przez układ dopasowujący, wykonany z ceweczki i kondensatorka. Czy dobrze myślę, że antenę zewnętrzną należałoby podłączyć: gorącą żyłę przed układem dopasowującym, który przy zestrojonej antenie zewnętrznej jest niepotrzebny? A ekran do masy?

Dobrze myślisz. Antena teleskopowa ma inną impedancję niż 50ohm i dlatego jest dopasowana dodatkowymi elementami L\C. Na stacjonarnej antenie nie trzeba tego dopasowania.

0
  • #3 28 Lip 2015 14:47
    sdd
    Poziom 13  

OK, ale czy jednak nie trzeba czegoś wstawić? Antena stacjonarna - przynajmniej moja i chyba większość, poza wyjątkami w rodzaju dipola prostego, stanowi zwarcie dla DC, czy nie będzie to problemem? Czy nie trzeba odseparować DC (wyeliminować zwarcia) dla świętego spokoju jakoś?

0
  • #4 28 Lip 2015 14:55
    kriss51
    VIP Zasłużony dla elektroda

sdd napisał:
    OK, ale czy jednak nie trzeba czegoś wstawić? Antena stacjonarna - przynajmniej moja i chyba większość, poza wyjątkami w rodzaju dipola prostego, stanowi zwarcie dla DC, czy nie będzie to problemem? Czy nie trzeba odseparować DC (wyeliminować zwarcia) dla świętego spokoju jakoś?

Możesz wstawić gniazdko BNC w miejsce anteny teleskopowej. Nie będzie problemem że antena zwarta jest dla prądów stałych DC. Ważne by nie zwierała wcz. dla 27MHz, a tak zapewne jest jeśli jest sprawna.

0
  • #6 29 Lip 2015 11:06
    sdd
    Poziom 13  

Wszystko niby działa, ale zasięg radia jest niezadowalający. Podczas gdy z TEAM MAXI 9040 spokojnie "robię" 6 km pomiędzy tym ręczniakiem a moją bazą w średnio zurbanizowanym terenie - i słyszalność jest świetna, o tyle STABO nie daje rady nawet na niecały kilometr z bezpośrednią widocznością anteny!

Rozmówca nie słyszy mnie w ogóle! a ja rozmówcę ledwie ledwie. Przy 1,5 km nie ma słyszalności ani w jedną ani w drugą stronę.

Z mocą nadawania ewidentnie coś jest na rzeczy, gdyż kiedy nadaję z TEAM MAXI, to wszystko co odbiera moje domowe radio bazowe jest 100% zagłuszane przez nośną, natomiast z rzeczonego STABO jest tylko "przykrywane", ale w tle słychać! To samo jest i w 1 W i w 4 W, aczkolwiek przełącznik działa, gdyż miernik sygnału w domowym CB reaguje na zmianę mocy nadawania ze Stabo.

Jak na mój nos, to coś w torze anteny, jednakże podłączenie anteny zewnętrznej nie spowodowało zmian. Moje zawołania na #19 "mobile testuję radio, jak mnie słychać" wywoływały reakcję tylko wobec mobili w promieniu kilkuset metrów (nie powiem, wówczas słyszalność dobra).

Gdzie szukać usterki?

0