Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Naprawa i modernizacja ochronnika linii telefonicznej

elektronik123456789 28 Jul 2015 18:02 13038 8
Ochrona Domu
 • Naprawa i modernizacja ochronnika linii telefonicznej

  Witam,
  po ostatnich burzach jakie miały miejsce w poprzednią sobotę uszkodzeniu uległ ochronnik telekomunikacyjny Telpros OT-u/D http://www.telpros.com.pl/Och00/aa_00_7.html

  Schemat według producenta powinien wyglądać tak:

  Naprawa i modernizacja ochronnika linii telefonicznej


  Oto link do danych producenta:
  http://www.telpros.com.pl/Och00/obraz00_aa/OC_DT_01.PDF

  Jednak w rzeczywistości układ wyglądał nieco inaczej:

  Naprawa i modernizacja ochronnika linii telefonicznej

  I składał się z następujących elementów:

  - 2 x bezpiecznik termiczny PTC Sefuse SF91E-1
  - odgromnik gazowy telekomunikacyjny trójelektrodowy
  - 2 x dławik 4,7 µH
  - 2 x warystor JVR 10N271K o napięciu przebicia 270 VDC, energii 10/1000µs 39,5J, pojemności przy 1 kHz 290pF
  - 2 x rezystor 1Ω
  - 3 x dioda Zenera 1N1510 300V 3W

  Sprawdzenie ochronnika wykazało, że poległy następujące elementy:
  -diody Zenera 1N1510 300V 3W
  -rezystor 1W

  Naprawa i modernizacja ochronnika linii telefonicznej

  Po przeanalizowaniu elementów zastosowanych w układzie postanowiłem naprawić owy ochronnik i nieco go zmodyfikować. Moje modyfikacje polegały na:

  -zamianie bezpieczników PTC Sefuse SF91E-1 na zwykłe wkładki topikowe 80mA szybkie (chciałem kupić jeszcze mniejsze wkładki zasypane piaskiem ale nigdzie nie mogłem ich dostać i mniejszy amperaż wkładek jak się później dowiedziałem nie byłby wskazany). Impuls powodujący rozgrzanie bezpieczników PTC do 94°C i jego energia byłyby tak wielkie, że chronione urządzenia po prostu by odparowały, stąd zamiana na bezpieczniki.

  Naprawa i modernizacja ochronnika linii telefonicznej Naprawa i modernizacja ochronnika linii telefonicznej

  -zamianie diod Zenera 1N1510 300V 3W na transile dwukierunkowe 1,5KE250CA zdolne rozproszyć w impulsie 1ms do 1500W oraz dodaniu kolejnego stopnia ochrony warystorowej za pomocą warystorów CNR 07D241K o napięciu przebicia 240 VDC, energii 10/1000µs 15J, pojemności przy 1 kHz 240pF

  Naprawa i modernizacja ochronnika linii telefonicznej

  -wymianie uszkodzonych rezystorów 1Ω na nowe 2W.

  Dobór takich elementów był podyktowany WTO TP SA (pewnie inni operatorzy mają podobnie):

  Code:

  5.2
  Napięcia występujące na styku z siecią TP w punkcie NTP

  5.2.1
  Wartości napięć stałych 
  Łącze abonenckie jest zasilane z sieci (z centrali telefonicznej) napięciem stałym 48 V z tolerancją –5 V +6 V przez rezystancję 2 x 400 Ω.
  W niektórych centralach starego  typu  napięcie  zasilające  wynosi  60  V ±
  6  V  przez  rezystancję  2  x  500 Ω: zgodnie z rozdz.1.5.1. [1].
  W  związku  z  tym  w  punkcie  NTP  w  stanie  otwartej  pętli  abonenckiej mogą występować napięcia stałe w zakresie od 43 V do 66 V.
  Polaryzacja napięć zasilania podawanych przez centralę w punkcie NTP może być
  dowolna i nie powinna mieć wpływu na działanie dołączonych urządzeń abonenckich zgodnie z rozdz. 2.1.[1].

  5.2.2
  Wartości napięć zmiennych 
  Napięcia zmienne występujące w punkcie NTP określone są parametrami sygnałów sygnalizacyjnych i tonowych występujących w analogowym łączu abonenckim. 
  Maksymalne  napięcie  zmienne  w  punkcie  NTP  występuje przy  otwartej  pętli
  abonenckiej podczas wysyłania sygnału wywołania (dzwonienia) z centrali i wynosi 90 V rms.

  5.2.3
  Zasilanie urządzeń końcowych z pętli abonenckiej
  Urządzenia końcowe mogą być zasilane z linii abonenckiej. Prąd w linii w stanie zamkniętej  pętli  może  wynosić  od  17  mA  do  70  mA.


  Stąd wybór wkładki 80mA okazał się optymalnym rozwiązaniem.

  Obliczając amplitudę napięcia dzwonienia i dodając maksymalną wartość składowej stałej 90V*1,73 + 66V = 221,7V nie przekraczamy napięcia zadziałania warystora na najniższe napięcie, czyli wszystko jest w porządku.

  A tak wygląda gotowy ochronnik po modyfikacji

  Naprawa i modernizacja ochronnika linii telefonicznej

  Naprawa i modernizacja ochronnika linii telefonicznej

  Można by pokusić się o zmianę warystorów CNR 07D241K na JVR 7N241K o pojemności 190 pF przy 1 kHz. Nie zauważyłem jednak pogorszenia pracy modemu ADSL względem gołej linii jak i obu wersji ochronnika ;)

  Schemat ochronnika po moich przeróbkach:
  Naprawa i modernizacja ochronnika linii telefonicznej

  Mam nadzieję, że komuś się to przyda ;)

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  elektronik123456789
  Level 21  
  Offline 
  elektronik123456789 wrote 746 posts with rating 129, helped 34 times. Live in city Kalisz. Been with us since 2005 year.
 • Ochrona Domu
 • #2
  spoli
  Level 15  
  Ja mieszkam na wsi w domu jednorodzinnym. Kilka lat temu przytrafiło mi się, podczas burzy, uszkodzenie którego do dziś żałuję - część energii pioruna, który uderzył w drzewo rosnące obok linii telefonicznej, poprzez tą linię dotarła do mojego domu (kilka kilometrów) i poprzez modem DSL (niszcząc go), zasilacz modemu (zniszczony), zasilacz dysku (zniszczony), dotarła do dysku sieciowego, który również uległ uszkodzeniu. Pal licho modem (własność operatora), a nawet sam dysk, ale utrata zawartych na nim danych do dziś śni mi się po nocach :)
  Chciałbym zapytać czy Twój odgromnik spełnił swoją rolę, to znaczy czy nic co było podłączone za nim (wewnątrz domu) nie uległo uszkodzeniu?
 • #3
  elektronik123456789
  Level 21  
  Obecnie wszystkie sprzęty, czyli modem i telefon ocalały, bo zdążyłem ja odłączyć na czas burzy od linii telefonicznej a od strony sieci są zasilane przez UPS, podłączony dodatkowo do prostego zabezpieczenia przeciwprzepięciowego z marketu.

  Ale wcześniej burze też spowodowały u mnie niemałe straty. Dekoder SAT od Cyfrowego Polsatu, który miesiąc wcześniej zdążył przejść na własność ( :D ), router ADSL z zasilaczem, chyba 2 telefony. Na szczęście stary i nowy router łączy się ze wszystkim tylko po WiFi wcześniej g a teraz n. Przy szybkości Neostrady do 10 Mb/s zupełnie to wystarcza, a nie ma nic lepszego jak separacja linii telefonicznej od reszty sieci. Wiem, że utrata danych jest bolesna, i że każdy ochronnik może zawieść, dlatego pomyśl aby router odizolować od reszty sieci poprzez WiFi i np. AP z trybem Client.
 • Ochrona Domu
 • #4
  elektronik123456789
  Level 21  
  KaW, najciekawsze jest, że cała droga mojej linii aż do centrali biegnie pod ziemią, łącznie z wejściem do naszego budynku. Jedyne co wystaje to 2 szafy kablowe i kilkanaście słupków z łączówkami. Ale faktem jest, że do głównego kabla rozdzielczego jest podpiętych sporo linii idących dalej napowietrznie (sieć telefoniczna jest tutaj dość długa). Kabel wkopany w ziemię jak widać nie daje żadnego bezpieczeństwa. Zupełnie inaczej jest w mieście, gdzie mam telefon i internet z Netii, tam wszystko idzie w kanalizacji teletechnicznej i burza nigdy nie spowodowała żadnych uszkodzeń, od bardzo dawna. A nie odłączam w mieście sprzętów od linii.
 • #5
  CMS
  Administrator of HydePark
  Moderated By CMS:

  Panowie, koniec OffTopu! Kolejny post na temat wyższości tego, co w teorii jest możliwe, w warunkach laboratoryjnych, nad tym co działa zgodnie ze specyfikacją w zwykłych domach/biurach, zostanie nagrodzony ostrzeżeniem.

 • #6
  tplewa
  Level 39  
  elektronik123456789 wrote:
  Wiem, że utrata danych jest bolesna, i że każdy ochronnik może zawieść, dlatego pomyśl aby router odizolować od reszty sieci poprzez WiFi i np. AP z trybem Client.


  Obecnie tez tanio mozna kupic media konwentery swiatlowodowe (na swiatlowod wielomodowy) i to tez dobre rozwiazanie do izolowania sieci. Ceny pigtaili tez nie sa wysokie. Zaleta bezpieczniej (chodzi o bezpieczenstwo sieci) i szybciej...

  Niestety prawda jest taka ze jak lupnie gdzies blisko linii to potrafi sie wyindukowac takie napiecie ze niestety ochronniki nie wiele pomoga. Choc ich stosowanie to kolejny poziom ochrony i nie ma co ich pomijac w miejscach gdzie czesto takie sytuacje wystepuja...

  Natomiast tanie UPS-y w takich wypadkach nie stanowia zabezpieczenia, dosc czesto czas przelaczenia jest zbyt wolny. Tutaj jedynie sprawdzi sie w takiej roli UPS Online - niestety cena... To tak z praktyki - gdzie jak cos poszlo po sieci to potrafily leciec i UPS-y i zasilacze w serwerach lub cale komputery.

  Natomiast co do projektu to hmm niby nic ciekawego, ale fajnie ze jest schemat i jakies przemyslenia na temat modyfikacji. Na pewno pomoze wielu osoba zbudowac sobie takie zabezpieczenie... Choc ja bym tutaj myslal o bezpiecznikach na 1kV potrafiacych szybko gasic luk elektryczny, tez nie sa tanie ani male... ale moga sie lepiej sprawdzic w przypadku duzego impulsu. Niestety widzialem jak takie male bezpieczniki przy duzym impulsie pradu po prostu eksploduja.
 • #7
  elektronik123456789
  Level 21  
  No i stało się: ochronnik mojej konstrukcji został przetestowany 15 września tego roku.

  Naprawa i modernizacja ochronnika linii telefonicznej

  Niedaleko domu na wsi uderzył piorun, było to o tyle dziwne że nic nie wskazywało nadchodzącej burzy, więc router i telefon były podłączone do linii telefonicznej. W kącie pokoju nastąpił jasny błysk z puszki z zabezpieczeniem, a kilka sekund później solidny grzmot i zaczęło padać ... Tym razem przeżył telefon, router i poległy tylko dwie wkładki 80 mA które szybko zamieniłem na zapasowe ...

  Jeden z bezpieczników jest w środku okopcony, więc na bank palił się łuk elektryczny ...

  Dodaje zdjęcie jednej z wkładek topikowych
  Naprawa i modernizacja ochronnika linii telefonicznej

  Widać nadtopione przez łuk szkło i plamki po drucie topika. Przerobione zabezpieczenie spisało się więc znakomicie.
 • #8
  Doctore.
  Level 18  
  No to może lepiej dać bezpiecznik 1kV?
 • #9
  MARCIN.SLASK
  Home appliances specialist
  Doctore. wrote:
  No to może lepiej dać bezpiecznik 1kV?


  Też tak myślę, że warto dać bezpiecznik na wyższe napięcie. Np. ESKA MM seria 632.400. 100mA / 1kV. Nie są tanie, ale lepiej spalone bezpieczniki za 30zł niż mieć więcej strat z powodu przepięcia na linii telefonicznej.