Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Bosch GSR 18V-50 ProfessionalBosch GSR 18V-50 Professional
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dwuosiowa wiertarka ogólnego zastosowania

krzysztof212 28 Lip 2015 19:39 9288 22
  • Dwuosiowa wiertarka ogólnego zastosowania

Witam wszystkich forumowiczów elektrody.
    Przeglądam elektrodę od dawien dawna, ale teraz postanowiłem pokazać to co razem z synem zrobiliśmy.
    Naszą małą konstrukcją jaką chcemy zaprezentować jest dwu osiowa wiertareczka ogólnego zastosowania.
    Aby temat był przejrzysty opisze wszystko co i jak.
    Jeśli coś zapomniałem to pytajcie, odpowiem z chęcią.
    Oraz wiem że znajdą się tacy co zaraz będą mówić ze co to jest i takie tam, powiem jedno spełnia swoje zadanie i tyle.

KONSTRUKCJA WIERTARKI
    Jak widać na załączonych fotografiach, konstrukcja jest drewniana, zapewnię zapytacie dlaczego z drewna.
    Mianowicie dlatego że miałem sporo desek i postanowiłem je wykorzystać.
    I tak właśnie powstała nasza wiertarka.

Dwuosiowa wiertarka ogólnego zastosowania Dwuosiowa wiertarka ogólnego zastosowania Dwuosiowa wiertarka ogólnego zastosowania Dwuosiowa wiertarka ogólnego zastosowania

STEROWANIE
    Do napędu dwóch osi użyłem silników krokowych firmy Mineba
    A do sterowania silnikami użyłem gotowych sterowników
    AVT 1725.

Które sprawują się dobrze i łatwo się nimi steruje, nawet mój syn chętnie sobie w deseczkach dziury wierci co widać na jednym z filmów :).
    Chwilowo steruje się za pomocą dwóch potencjometrów,
    ale niebawem zmieniam na dżojstik
    Do wiercenia użyłem starej wkrętarki na 12V, sprawuje się dobrze.
    Pole robocze jest dobrze oświetlone wiec wszystko ładnie widać
    Jest jeszcze do zrobienia mocowanie silników krokowych ale i w takim układnie sprawuje się dobrze.

Zasilanie wiertarki
    Do zasilania wiertarki użyłem transformatora 3x12V , mocy niestety nie pamiętam ale spokojnie daje sobie rade ze wszystkim.
    Na jednym są silniki oraz ich sterowniki.
    Na drugim jest oświetlenie pola roboczego.
    A na trzecim jest silnik wkrętarki.
    Zapraszam do oglądania, oceniania i rozmowy.
    Poniżej trochę zdjęć oraz film (dzisiaj nie dam rady filmu dodać ale zrobię to jutro po powrocie z pracy) z pierwszego rozruchu i testu przez mojego syna Mikołaja.

Pozdrawiamy Krzysztof i Mikołaj.

Dwuosiowa wiertarka ogólnego zastosowania Dwuosiowa wiertarka ogólnego zastosowania Dwuosiowa wiertarka ogólnego zastosowania Dwuosiowa wiertarka ogólnego zastosowania Dwuosiowa wiertarka ogólnego zastosowania Dwuosiowa wiertarka ogólnego zastosowania Dwuosiowa wiertarka ogólnego zastosowania Dwuosiowa wiertarka ogólnego zastosowania

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    krzysztof212
    Poziom 18  
    montaż oświetlenia LED
    krzysztof212 napisał 367 postów o ocenie 47, pomógł 25 razy. Mieszka w mieście Sobótka. Jest z nami od 2008 roku.
  • Bosch GSR 18V-50 ProfessionalBosch GSR 18V-50 Professional
    Hoptymista
    Poziom 14  
    W tytule jest napisane "dwuosiowa" więc tak ma być. To nie frezarka.
  • Bosch GSR 18V-50 ProfessionalBosch GSR 18V-50 Professional
    xdiax
    Poziom 22  
    Super pomysł, sam sobie coś takiego chyba zbuduję. Do wiercenia wielu otworów w obudowach jak znalazł :D
    mikstu2
    Poziom 27  
    Gdyby była 3-osiowa, byłaby bardziej uniwersalna, ale jeśli autor i wykonawca pomysłu uważa, że taka mu wystarczy - jego sprawa.
    krzysztof212
    Poziom 18  
    Witam wszystkich.
    lucastg nie planuje montażu 3 osi, wiertarka ma mi służyć do wiercenia dużej ilości otworów na przykład jak na załączonym zdjęciu, robie sobie różne ozdoby na diodach na świeta.

xdiax polecam sobie zrobić takie cudo do dużej ilości otworów przydatna.

RigelInOrion co do okularów to masz tutaj racje nigdy nie wiadomo jak zachowa się wiertło więc okulary jak najbardziej wskazane, mimo ze po krótkim podjeździe wiertarka na krańcówce się wyłącza.

Przesyłam obiecane filmy z testów, jako ze na drugim filmie testował też mój syn, to postanowiłem trochę ograniczyć prąd na wiertarkę od tak dla pewności

Pierwszy próbny rozruch wiertarki
    https://www.youtube.com/watch?v=5tRezog-3wE
    Pierwsze testy i wiercenie
    https://www.youtube.com/watch?v=-DgJ1JZf3Yg
    Kużdo
    Poziom 20  
    krzysztof212 napisał:
    Witam wszystkich.
    lucastg nie planuje montażu 3 osi, wiertarka ma mi służyć do wiercenia dużej ilości otworów na przykład jak na załączonym zdjęciu, robie sobie różne ozdoby na diodach na świeta.

Rozumiem, że wiercisz otwory wg jakiegoś wydrukowanego wzoru, bo jeżeli ręcznie, to 3 oś byłaby idealna właśnie do zaprogramowania wywiercenia całego wzoru.
    xdiax
    Poziom 22  
    krzysztof212 napisał:
    ma mi służyć do wiercenia dużej ilości otworów

No właśnie ostatnio musiałem wywiercić "z ręki" 20 otworów na wyłączniki, w jednej linii. W sumie jakaś przebudowa, dodanie trzeciej osi byłoby już banalne, "bramę" masz zrobioną. Wystarczyłby jeden silnik krokowy do przesuwu pola roboczego.
    Ayost
    Poziom 11  
    A mam takie pytanie czy oś Z nie wygina się na boki? Gdy robiłem małą frezareczkę to miałem z tym właśnie problem na prowadnicach szufladkowych.
    cirrostrato
    Poziom 36  
    Jedna uwaga: mnie starego remiechę zastanawia fakt mocowania przez was młodych wszystkiego na super glu lub stripsy (jak tu) ale skoro działa a ty jesteś zadowolony......sensu stosowania przesuwu poprzecznego w tej konstrukcji (wiertarka) nie widzę.
    krzysztof212
    Poziom 18  
    Ayost napisał:
    A mam takie pytanie czy oś Z nie wygina się na boki? Gdy robiłem małą frezareczkę to miałem z tym właśnie problem na prowadnicach szufladkowych.

Witam już trochę powierciłem otworów i nie zauważyłem by oś Z wyginała mi się na boki, być może nie wygina się bo wiercę w miękkim materiale.

Kolego cirrostrato Jak dobrze czytałeś cały temat to napisałem ze muszę zrobić 2 mocowania silników.
    Jeden to krokowy do przesuwu w poziomie.
    Drugi silnik to wiertarka wiec to jest do zrobienia, ale na razie musi starczeć tak jak jest.
    Po za tym możne kiedyś kiedyś dojdzie trzecia oś kto wie co do głowy wpadnie.
    cirrostrato
    Poziom 36  
    Dobrze, że coś fajnego robisz i że syn bierze w tym udział, mój starszy syn też podpatrywał co robię ( kiedyś zawodowo, dziś hobbystycznie) w warsztacie a teraz szkoli innych, szkoda, że nie w kraju. Pozdrawiam.
    krzysztof212
    Poziom 18  
    cirrostrato napisał:
    Dobrze, że coś fajnego robisz i że syn bierze w tym udział, mój starszy syn też podpatrywał co robię ( kiedyś zawodowo, dziś hobbystycznie) w warsztacie a teraz szkoli innych, szkoda, że nie w kraju. Pozdrawiam.

Powiem tak lepiej jak razem zemną coś majstruje niż włóczy się po mieście i rozrabia albo bierze cholera wie co.
    A tak to coś widać a i nieraz ma takie pomysły ze ho ho, bo po części ta wiertarka to jego pomysł.
    Nawet podpowiedział jak zrobić wyłączanie wiertarki podczas podjazdu do góry.
    Pogrzebał trochę w pudłach i powiedział tata użyj krańcówki i po kłopocie
    Wikio
    Poziom 11  
    Gratuluję pomysłu. Taka mała rzecz a cieszy.Chyba sobie taką zrobie
    CMS
    Administator HydePark
    Jak dla mnie to przerost formy nad treścią. Rozbawiło mnie też stwierdzenie, że to ma służyć do wiercenia dużej ilości otworów. Jeśli to idzie w takim tempie jak na pierwszym filmiku, to nie widzę sensu takiego urządzenia. W czasie trwania pierwszego filmiku spokojnie bym wyznaczył i zapunktował, a następnie za pomocą zwykłej wiertarki w uchwycie stołowym wywiercił minimum 10 otworów.

Pozdrawiam.
    CMS
    krzysztof212
    Poziom 18  
    CMS napisał:
    Jak dla mnie to przerost formy nad treścią. Rozbawiło mnie też stwierdzenie, że to ma służyć do wiercenia dużej ilości otworów. Jeśli to idzie w takim tempie jak na pierwszym filmiku, to nie widzę sensu takiego urządzenia. W czasie trwania pierwszego filmiku spokojnie bym wyznaczył i zapunktował, a następnie za pomocą zwykłej wiertarki w uchwycie stołowym wywiercił minimum 10 otworów.

Pozdrawiam.
    CMS

Witam ponownie.
    CMS jeśli chodzi o prędkość nie była to pełna prędkość lecz jak dobrze pamiętam połowa prędkości, a poza tym filmy przedstawiają pierwszy rozruch jak i testy, wiec nie było puszczane z pełną prędkością. Poza tym z tego korzysta też mój syn, więc jak dla mnie to przydatne i nie musi się wszystkim podobać
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    krzysztof212
    Poziom 18  
    Witam wszystkich po krótkiej przerwie.
    Widzę że temat troszkę przycichł ale to nic.
    Tak jak obiecałem zacząłem małe poprawki w wiertarce.
    Mianowicie na początek poprawiłem mocowanie silnika krokowego.
    Wcześniej było tak;

A teraz jest tak jak widać na fotkach silnik jest bardziej stabilniejszy;

Dwuosiowa wiertarka ogólnego zastosowania Dwuosiowa wiertarka ogólnego zastosowania Dwuosiowa wiertarka ogólnego zastosowania

Niebawem poprawie mocowanie silnika wiertarki na bardziej solidne i być może po namowach kolegów z forum skuszę się do założenia trzeciej osi ale to potem.

Pozdrawiam Krzysztof212
    xdiax
    Poziom 22  
    No, i to jest porządne mocowanie :D Dobrze, że rozwijasz projekt. W sumie teraz możesz nawet włożyć frez i masz całkiem przyzwoitą, dwuosiową frezarkę.
    krzysztof212
    Poziom 18  
    Witam wiadomo poprawki zawsze jakieś będą, jeszcze mam do poprawki mocowanie silnika wkrętarki.
    Rozmyślam też nad zmianą napędu,
    bo stara wkrętarka do freza jest zbyt wolna.
    Lecz na razie musi być bo niestety na razie z kasą krucho :(
    A jak już to jaką byś cie polecili?