Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zgrzewarka do folii by wojtekgab

wojtekgab 28 Lip 2015 20:07 5586 3
  • Zgrzewarka do folii by wojtekgab

Pomysł zbudowania tego dziwactwa zrodził się, gdy zaszła potrzeba wyprodukowania większej ilości opakowań służących do przechowywania listków testowych (takich pasków jakich używa się w perfumeriach). Ważna była estetyka i wygoda klejenia folii więc... oto jest "Zgrzewarka do folii made in wojtekgab" ;)

To jest pierwsza część opisująca budowę urządzenia i zawierająca opis części mechanicznej. Sterownik wymaga delikatnego "tuningu wizualnego" bo na razie on tylko działa, a niezbyt wygląda. Zamieszczę go za jakiś czas.

Zgrzewana folia jest bardzo cienka, właściwie pochodzi z koszulek na dokumenty, w związku z tym napotkałem na trochę problemów które przybliżę w trakcie opisywania budowy. Będę wdzięczny za opinie ekspertów w tym temacie co by tu poprawić, żeby wszystko jeszcze lepiej działało :)

Cienka folia jest śliska i lubi się przesuwać dlatego zgrzewarka wyposażona została w automatyczny docisk. Folie ustawia się ręcznie, po wciśnięciu przycisku następuje automatyczne dociśnięcie i sklejenie folii.

Większość elementów składowych zgrzewarki widać na zdjęciu poniżej.

Składanie tego ustrojstwa do kupy zaczniemy od podstawy zrobionej z textolitu. W niej zamocowana jest tulejka z nakrętką która ma tylko jedną rolę - w niej będzie przesuwało się cięgno poruszające szyną dociskową.
    Kolejna część którą widać na zdjęciu dalej jest już częściowo złożona. Dwa dłuższe metalowe dystanse dokręca się do naszej podstawy. Od strony krótszych dystansów widać przykręcony kołnierz w którym mocuje się łożysko. Zamocowanie łożyska może nie jest zbyt profesjonalne ale... działa :)
    Zgrzewarka do folii by wojtekgab Zgrzewarka do folii by wojtekgab Zgrzewarka do folii by wojtekgab Zgrzewarka do folii by wojtekgab Zgrzewarka do folii by wojtekgab

Następnie zajmijmy się nakrętką która będzie służyła nam do poruszania cięgnem docisku. Zrobiona jest ona z odcinka mosiężnego wałka, przewierconego wzdłuż i nagwintowanego w środku. Na jednym z końców trzeba było zmajstrować jakąś blokadę aby cięgno się trzymało. Użyłem więc kawałka śruby z otworem w środku (znalazła się gotowa - otwór wprost idealnie pasował do mojego cięgna). Śrubę włożyłem z jednej strony nakrętki i docisnąłem czterema śrubkami. Jedna z nich jest dłuższa bo... dojdziemy do tego później. Nakrętkę z włożonym cięgnem montuje na jej miejsce w powstającej zgrzewarce.
    Zgrzewarka do folii by wojtekgab Zgrzewarka do folii by wojtekgab Zgrzewarka do folii by wojtekgab Zgrzewarka do folii by wojtekgab Zgrzewarka do folii by wojtekgab Zgrzewarka do folii by wojtekgab
    Następnym elementem jest śruba napędowa. Wchodzi ona, jak widać na zdjęciu, od góry w łożysko po czym dokręcana jest od dołu nakrętką. Nakrętkę tę trzeba w jakiś sposób zablokować ponieważ podczas podnoszenia i opuszczania docisku lubi się odkręcać. Ja po prostu zwój niżej owinąłem cienkim przewodem i problem z głowy (tutaj nie ma tego przewodu).
    Od góry widać sprzęgło do podłączenia silnika. Sam silnik zamocowany z wykorzystaniem gumowych "oringów" aby mocowanie było bardziej elastyczne i w razie jakiś niedokładności w całej mechanice lepiej pracowało.
    Zgrzewarka do folii by wojtekgab Zgrzewarka do folii by wojtekgab Zgrzewarka do folii by wojtekgab Zgrzewarka do folii by wojtekgab
    Kolejną czynnością było wymyślenie blokady naszej mosiężnej nakrętki żeby się nie kręciła razem ze śrubą. Do tego właśnie posłużyła ta dłuższa śrubka o której pisałem wcześniej. Blokuje się ona w plastikowej prowadnicy zamocowanej z "tyłu". Prowadnica zrobiona z... sam nie wiem czego :). Taki kawałek plastiku się znalazł, pasował więc jest :).
    Na tej prowadnicy zamontowany jest też wyłącznik krańcowy który póki co nie jest wykorzystywany w końcowej konstrukcji.
    Zgrzewarka do folii by wojtekgab Zgrzewarka do folii by wojtekgab Zgrzewarka do folii by wojtekgab Zgrzewarka do folii by wojtekgab
    Teraz przejdźmy do szyny dociskowej. Zrobiona jest z kawałka textolitu na którym z jednej strony została nałożona równiutka warstwa wysokotemperaturowego silikonu. Na silikon naklejona jest taśma teflonowa aby roztopiona folia się nie kleiła. Bałem się, że taśma będzie odklejać się od silikonu ale trzyma się super.
    W textolit wkręcone są dwie szpilki z drutu które służą jako prowadnice dla samego docisku jak i regulatory mocy tegoż docisku. Ściśnięcie sprężyny za pomocą nakrętki nakręconej na szpilce powoduje zwiększenie siły docisku.
    Sam docisk połączony jest z wodzikiem poprzez jego wkręcenie w nagwintowany otwór w textolicie. Nakrętka kontruje połączenie i zapobiega wykręceniu się wodzika.

Pozostał stół :)
    Myślę, że klasyczna budowa (choć w życiu nie widziałem żadnej innej zgrzewarki). Taśma oporowa (grzejna) naciągnięta w jego poprzek, z jednej strony dociśnięta aluminiowym klockiem (z mosiężną przekładką do której potem dolutowane są przewody zasilające). Klocek ten pełni kilka funkcji:
    - jest nogą całego stołu - bardzo odpowiedzialne zadanie
    - dociska taśmę oporową - nie widać tego ale taśma nie jest dociskana klockiem do textolitu a do wcześniej wspomnianej przekładki mosiężnej. Przekładka jest po to aby textolit się nie zużywał i styk elektryczny był lepszy.
    - zapobiega "wytapianiu" folii na zgięciu drutu. W punkcie styku Klocek aluminiowy odbiera ciepło od taśmy powodując łagodne zakończenie zgrzewu. Przy tak cienkiej folii jaką operuje i sposobie zgrzewania ten patent jest KONIECZNY!
    Zgrzewarka do folii by wojtekgab Zgrzewarka do folii by wojtekgab Zgrzewarka do folii by wojtekgab
    Z drugiej strony jest całkiem inne rozwiązanie. Jako, że opisów budowy podobnych "maszyn" nie mogłem się doszukać sam stwierdziłem, że w tak profesjonalnym urządzeniu konieczne jest zrobienie naciągu taśmy która przecież delikatnie się wydłuża po rozgrzaniu. Naciąg ten zrobiłem za pomocą sprężyny w drugim klocku aluminiowym. Taśma oporowa nie jest zamocowana bezpośrednio do niego a do przesuwającego się "wózka" który naciąga sprężyna. Dla lepszego połączenia elektrycznego od "wózek" prąd płynie sobie elastyczną linką miedzianą do mosiężnej przekładki pod stołem.
    Zgrzewarka do folii by wojtekgab Zgrzewarka do folii by wojtekgab Zgrzewarka do folii by wojtekgab Zgrzewarka do folii by wojtekgab Zgrzewarka do folii by wojtekgab
    Na zdjęciach poniżej widać wszystkie elementy maszynerii. Z lewej strony widać kolejny kawałek textlitu i dwie dłuższe śruby. Te elementy połączą całe urządzenie w całość jak na drugiej fotce.
    Zgrzewarka do folii by wojtekgab Zgrzewarka do folii by wojtekgab
    Przewody elektryczne są oczywiście dość grube bo prądy płynące przez taśmę dochodzą nawet do 10A. Wszystko to dochodzi do zwykłego komputerowego gniazda DB25 w którym 6 pinów wykorzystanych jest na zasilanie silnika, 8 na jeden styk taśmy, 8 na drugi styk taśmy i 3 są do wykorzystania w innych celach.
    Całą zgrzewarka prezentuje się następująco:
    Sterownik będzie niedługo...

Fajne!
  • #2 30 Lip 2015 11:14
    Euzebiusz23091998
    Poziom 15  

Nie jestem pewien tego gniazda komputerowego. Ono nie służy raczej do prowadzenia dużych prądów. Mostkowanie pinów po 8 to jakieś wyjście, ale nie wiem na ile może się zdać.

• #3 30 Lip 2015 14:10
    wojtekgab
    Poziom 11  

Euzebiusz23091998 napisał:
    Nie jestem pewien tego gniazda komputerowego. Ono nie służy raczej do prowadzenia dużych prądów. Mostkowanie pinów po 8 to jakieś wyjście, ale nie wiem na ile może się zdać.

Prąd znamionowy takiego gniazda wyczytałem w katalogu to 5A (opis z katalogu TME). Zrozumiałem, że dotyczy to jednego pinu wtyczki - jeśli się mylę proszę o sprostowanie.
    5A razy 8 pin to teoretycznie 40A.
    Czyli w teori taką wtyczką prąd można puścić całkiem ładny, w praktyce zmostkowane 8 pin myślę, że poradzi sobie z 10A.

Z czasem się okaże :)

• #4 09 Sie 2015 19:22
    rrytel
    Poziom 14  

W pracy mam kontakt z zgrzewarkami do folii używanymi w spożywce (przy okazji maszynka wyciąga powietrze z worka), tam drut zgrzewający znajduje się na podnoszonej belce.