Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Unitra Fonica Bernard GS 434 - Silnik się nie kręci

lukasz77772 29 Lip 2015 13:32 3936 12
  • #1 29 Lip 2015 13:32
    lukasz77772
    Poziom 12  

Witam
    Posiadam gramofon Unitra Fonica Bernard GS 434 i mam z nim problem ponieważ silnik się nie kręci próbowałem uruchomić go bez kostki gramofonowej i z kostką ale talerz dalej się nie obracał. Zdjąłem talerz i zauważyłem że żarówka 24v/30mA nie świeciła na fotorezystor F2 więc ją wymieniłem ale o dziwo też nie świeciła się w elektronicznym kupiłem 2 sztuki i druga też włożyłem ale też nie ściweciła ale dalej silnik nie reaguje.
    Chciałem rozebrać ten gramofon ale nie wiem z której strony się do niego zabrać :D
    cz z góry czy od dołu bo są tam chyba 4 wkręty.
    Więc może mi ktoś pomóc co z tym fantem zrobić.

2 12
  • Pomocny post
    #2 29 Lip 2015 13:46
    zdanek15
    Poziom 26  

Gramofon rozbiera się "od dołu", ale może warto sprawdzić bezpiecznik i ew. transformator. Bo akurat ten układ jest podręcznikowy, a ty zacząłeś od tyłu. Ale początki są trudne.

1
  • #3 29 Lip 2015 22:35
    lukasz77772
    Poziom 12  

Bezpiecznik sprawdziłem, jest sprawny, dam znać czy udało mi się go rozebrać.
    Ale gdy włączam gramofon to słychać takie buczenie transformatora.

0
  • Pomocny post
    #4 30 Lip 2015 05:08
    HD-VIDEO
    Poziom 38  

Transformator może cicho buczeć - to normalne ale niepożądane w gramofonie, bo się przenosi na ramie-igle i słychać to. Buczącego należało by wymienić lub zalać go ponownie żywicą.

Nieświecąca żarówka/niedziałający silnik - przepalony wewnętrzny bezpiecznik

1
  • #5 30 Lip 2015 15:08
    zdanek15
    Poziom 26  

Ten gramofon ma 2 bezpieczniki a chodzi o ten B2 500 mA i on jest w środku na płytce i w zasadzie przez niego zasilany jest cały układ gramofonu.

0
  • #6 30 Lip 2015 16:04
    bogdan4747
    Poziom 15  

Sprawdź kondensatory C9 i C7, diodę D1 omomierzem na zwarcie, co powoduje przeciążenie transformatora i jego buczenie. Sprawdź sam transformator odłączając jego końcówki od punktów Ł1 i Ł3. Zobacz czy wtedy również buczy, jeżeli tak to będzie chyba do wymiany. Napisz o postępach prac.

0
  • #7 30 Lip 2015 17:16
    lukasz77772
    Poziom 12  

Zapomniałem napisać że lampka która świeci z boku na tarczę to ona się świeci
    a chyba gdyby bezpiecznik B2 był by spalony to w ogóle żadna lampka by się nie świeciła.

0
  • #8 31 Lip 2015 02:56
    HD-VIDEO
    Poziom 38  

Ta lampka to neonówka i będzie świeciła przy przepalonym bezpieczniku B2

0
  • #9 31 Lip 2015 06:29
    januszx3
    Poziom 30  

Elektroniczny układ sterowania silnika gramofonu "Bernard GS434", oprócz układu regulacji obrotów, którego elementami są- żarówka Ż2 (24V; 50mA) i fotorezystor F2, ma układ blokady obrotów ("start-stop"), a do niego należą- żarówka Ż1 (24V; 50mA) i fotorezystor F1.

Unitra Fonica Bernard GS 434 - Silnik się nie kręci Przyjrzyj się dokładniej konstrukcji, schematowi i instrukcji obsługi, bo z Twoich opisów wynika, że masz słaby obraz całości.
    Po zdjęciu talerza, sprawdź w jakim stanie jest pasek przenoszący napęd: Unitra Fonica Bernard GS 434 - Silnik się nie kręci

0
  • #10 31 Lip 2015 12:20
    lukasz77772
    Poziom 12  

Dziś miałem trochę czasu i dobrałem się od spodu do elektroniki gramofonu był przepalony lub niesprawny B2 chociaż drucik jest cały ale sprawdziłem go miernikiem.
    Nawet podłączyłem go do prądu i posłuchałem czy transformator buczy jednak okazało się że nie buczy.
    Jeszcze dam znać po wymianie bezpiecznika czy silnik się kręci.

Dodano po 7 [minuty]:

A czy ten bolec co wystaje z tej tarczy plastikowej to mam go tylko lekko tłustego on taki musi być czy trzeba dołożyć smaru np: od łożysk ?
    Pasek mam chyba raczej zdarty i spękany ale się nie ślizga pewnie będzie trzeba go wymienić ?

I mam jeszcze jedno pytanie jak można i czym wypolerować przezroczystą osłonę gramofonu?

0
  • #11 31 Lip 2015 19:12
    januszx3
    Poziom 30  

lukasz77772 napisał:
    jak można i czym wypolerować przezroczystą osłonę gramofonu

Do w/w celu, ja używam bezbarwnej pasty silikonowej. Umiejętne rozprowadzenie niewielkiej ilości daje pożądany efekt. Pasty używam ostrożnie, zaczynając od bardzo małej ilości, rozprowadzam po powierzchni elementów, uprzednio dokładnie wyczyszczonych. Używam małego kawałka (gąbki) pianki poliuretanowej, wcześniej rozprowadzam na niej odrobinę pasty, bo w konsystencji przypomina trochę galaretkę, a grubsza warstwa byłaby lepka w dotyku. Po nałożeniu i wypolerowaniu, powierzchnia jest gładka, świecąca, nie klei się do rąk, nie łapie wilgoci i jest chemicznie obojętna.
    Najlepiej jest spróbować, poćwiczyć na kawałku innej obudowy.
    Pasta silikonowa bezbarwna "Silpasta", produkowana w Polsce w Nowej Sarzynie, jest do kupienia w sklepach elektronicznych. Energetyka używa bardzo dużych ilości, do celów konserwacyjnych, np. porcelanowych powierzchni długopniowych izolatorów w napowietrznych liniach wysokiego napięcia.

0
  • #12 01 Sie 2015 11:47
    lukasz77772
    Poziom 12  

Po wymianie bezpiecznika silnik raczej działa poprawnie i trzyma obroty ale występuje jakieś dziwne zjawisko gdy włączam zasilanie czerwonym włącznikiem to silnik od razu rusza dopiero jak się naciśnie stop to się zatrzymuje jedynie przy opcji auto tak się nie dzieje.
    Morze ktoś mi powiedzieć czemu to występuje ?

0
  • #13 02 Sie 2015 23:36
    HD-VIDEO
    Poziom 38  

Z ramieniem (od środka gramofonu) sprzężona jest taka przysłona oświetlana z jednej strony prze żarówkę; służąca jako auto stop.

Normalnie przysłona zasłania światło z żarówki - odsłania się dopiero na końcu płyty.

Do sprawdzenia.

Dodano:
    Profilaktycznie można wymienić kondensator C13

0