Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Transmisja I2C pomiędzy dwoma modułami Arduino

ghost666 29 Lip 2015 20:00 11244 7
 • Transmisja I2C pomiędzy dwoma modułami Arduino
  Czasami, niektóre projekty wymagają rozdzielenia jakichś zadań na kilka modułów Arduino lub umożliwienie im wzajemnej komunikacji. Interfejs IIC (Inter-Integrated Circuit ang. pomiędzy układami scalonymi) czyli I²C jest idealnym rozwiązaniem tej kwestii.

  I²C to bardzo interesujący protokół. Zazwyczaj wykorzystuje się go do komunikacji pomiędzy procesorem a innymi układami scalonymi na płytce drukowanej np. aparatur fotograficznego, czy innych urządzeń elektronicznych.

  W poniższym projekcie jednakże, wykorzystamy I²C do komunikacji pomiędzy dwoma (lub więcej) modułami Arduino. Jeden z modułów będzie w tej transmisji masterem, a pozostałe będą działały jako urządzenia podległe. Wykorzystamy to do prostego pokazu - Arduino będzie mrugało diodą, w zależności od odebranych danych, raz lub dwa. Pozwoli to pokazać, że komunikacja działa.

  Aby zbudować pokazany układ potrzebne są co najmniej dwa moduły Arduino oraz kabelki do ich połączenia.

  Krok 1: Jak połączyć moduły ze sobą.

  Transmisja I2C pomiędzy dwoma modułami Arduino Transmisja I2C pomiędzy dwoma modułami Arduino


  Aby spiąć moduły ze sobą do transmisji z wykorzystaniem interfejsu I²C konieczne jest wykonanie trzech połączeń. Konieczne jest spięcie pinów A4 i A5 pomiędzy modułami (w przypadku Arduino UNO) i połączenie ich masze sobą. Poniżej pokazano prosty schemat ideowy, pokazujący w jaki sposób trzeba zrealizować to połączenie.

  Uwaga! trzeba pamiętać, że nie można łączyć ze sobą modułów Arduino zasilanych 5 V i 3,3 V. Takie połączenie może nie uszkodzi modułu zasilanego 5 V, ale może być niebezpieczne dla modułu zasilanego 3,3 V.

  Krok 2: Program

  Zaprezentowany poniżej kod podzielony jest na dwie części, program dla modułu nadzorującego transmisję i program dla urządzeń podległych. Najpierw spójrzmy na program dla mastera sieci I²C:

  Kod: c
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod


  A poniżej znajduje się program, który wgrany jest do podległych modułów. Zajmuje się on odbiorem i interpretacją danych nadawanych przez mastera:

  Kod: c
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod


  Krok 3: analiza kodu

  Najpierw przyjrzyjmy się programowi mastera. Zaczyna się od dołączenia do programu biblioteki Wire.h

  Code:
  #include <Wire.h> 


  Następnie w funkcji setup uruchamiamy interfejs I²C funkcją Wire.begin(). Jeśli nie podamy funkcji żadnych argumentów, Arduino rozpocznie pracę jako master I²C.

  Następnie wysyłamy zmienną x, pomiędzy 0 a 5, do urządzenia o adresie 9. Służą temu następujące funkcje:

  Code:
  Wire.beginTransmission(9); // nadawanie do urządzenia numer 9
  
  Wire.write(x);              // wyślij x
  Wire.endTransmission();    // koniec transmisji


  A teraz przyjrzyjmy się programowi w modułach odbierających dane. One także wykorzystują bibliotekę Wire.h, ale rozpoczynają funkcją Wire.begin(9), co powoduje, że układ działa jako slave z adresem 9. Wszystkie układy mające ten sam adres będą odbierały dane podczas transmisji.

  Oczywiście trzeba jakoś zareagować na odebranie danych poprzez interfejs I²C. Poniższa funkcja definiuje co ma się stać, gdy odebrane zostaną dane. Oznacza to, że za każdym razem, gdy Arduino odbierze dane poprzez interfejs I²C to uruchomi zadeklarowaną funkcję.

  Code:
  Wire.onReceive(receiveEvent); 


  A poniżej znajduje się prosta funkcja, która ma być deklarowana:

  Code:
  void receiveEvent(int bytes) { 
  
     x = Wire.read();
  }


  W sekcji loop(), po prostu interpretowane są odebrane dane i zmieniana jest częstotliwość mrugania diody LED, zależna od odebranych danych.

  Krok 4: więcej o I²C

  Mówiąc w dużym skrócie, I²C to dwuprzewodowy interfejs szeregowy. Warstwa fizyczna składa się z dwóch linii - danych (SDA) i zegarowej (SCL). Każda sieć I²C musi mieć jednego mastera w sieci i do 112 układów. Master może zapisywać dane oraz odczytywać informacje z układów slave. Jednakże odczyt danych z slave odbywa się tylko na żądanie mastera.

  Prędkość transmisji w takiej sieci wynosi około 100 kb/s. Niezbyt szybko, jednakże dostatecznie dużo, aby móc korzystać z komunikacji z wieloma układami.

  Jest dostępnych wiele sensorów, wyposażonych w interfejs I²C - moduły inercyjne, termometry, sonary i wiele innych. Przy ich stosowaniu pamiętać należy, że interfejs ten nie został zaprojektowany do dalekich transmisji kablowych i już odległość 2 m jest dla niego problematyczna.

  Wszystkie moduły Arduino mają wyprowadzone piny tego połączenia, jednakże na różnych fizycznych pinach modułu.

  Dla Arduino Uno i Pro Mini są to A4 (SDA), A5 (SCL),
  Da Arduini Mega i Due są to piny 20 (SDA), 21 (SCL),
  A dla Arduino Leonardo oraz Yun 2 (SDA), 3 (SCL).

  Krok 5: Podłączanie większej liczby układów

  Jeśli chcemy połączyć więcej niż dwa moduły w ten sposób, wystarczy że połączymy masy i sygnały interfejsu I²C - SDA i SCL. Każde podrzędne urządzenie, może być niezależnie adresowane przez Arduino zarządzające siecią.

  Poniżej pokazane jest w jaki sposób funkcjonuje sieć złożona z 3 podległych modułów Arduino i jednego mastera.  Źródło: http://www.instructables.com/id/I2C-between-Arduinos/?ALLSTEPS


  Fajne! Ranking DIY
 • Mitronik
 • #3 29 Lip 2015 21:36
  ghost666
  Tłumacz Redaktor

  piotr_go napisał:
  A pull-upy to gdzie?


  W porcie :).

 • Mitronik
 • #4 29 Lip 2015 22:12
  2361799
  Użytkownik usunął konto  
 • #5 30 Lip 2015 12:37
  22053
  Użytkownik usunął konto  
 • #6 30 Lip 2015 16:52
  Kużdo
  Poziom 20  

  Kurde, to się naprawdę zalicza do DIY? Co tutaj właściwie zostało zrobione? Podłączone kilka takich samych urządzeń i napisany kod do wysyłania i odbierania prostego kodu... Przecież nie ma w tym nic z DIY. Na takiej samej zasadzie mógłbym iść do sklepu, kupić wkładkę do drzwi i zrobić DIY "Zróbmy sobie zamek w drzwiach" i w instrukcji wpisał "Włóżcie wkładkę w otwór w drzwiach przygotowany przez producenta drzwi. Gotowe! Właśnie zrobiliśmy zamek w drzwiach"...

  PS. Tak, wiem, że autor postu nie jest autorem tekstu, tylko tłumaczem. Pretensje mam do autora "projektu".
  PPS. Tutaj mamy odpowiednik tego artykułu: https://www.arduino.cc/en/Tutorial/MasterWriter


  R-MIK napisał:
  ghost666 napisał:
  piotr_go napisał:
  A pull-upy to gdzie?


  W porcie :).


  A o jakiej wartości?

  A o datasheet słyszał?

  Pytacie się o rzeczy, które łatwo znaleźć w sieci, a jak nowi przychodzą z pytaniem to jest "milion razy było wałkowane, że bilion razy było to już na forum, więc użyj szukajki". Arduino Uno zawiera Atmege328.
  https://www.arduino.cc/en/uploads/Main/Arduino_Uno_Rev3-schematic.pdf

 • #7 01 Sie 2015 00:44
  hawryszka
  Poziom 11  

  Witam,
  W temacie i ja dodam swoje "5 groszy".
  Warto dodać że Arduino przy transmisji I2C może pracować w 2 różnych "trybach"
  1. Master Sender - Slave Reciever
  2. Slave Sender - Master Reciever
  Tryby nadawanie - odbiór znajdują zastosowanie w różnych projektach.
  W trybie 1 master nie ma zdefiniowanego adresu i wysyła w "świat" dane do adresowanych slavów np.
  - wyślij "o" do slave o adresie 1
  - wyślij "b" do slave o adresie 15
  itd ..

  W trybie 2 adresowane slave'y wysyłają dane w świat ale to master aby odebrać wysyła zapytanie do slava o podanym adresie.

  Bardzo łatwo wysłać pojedyncze bity, problem zaczyna się dopiero jak przesyłamy całe słowa lub liczby większe niż 8 bitów - tu zaczynają się "schody" bo okazuje się że biblioteka Wire.h jest trochę niedorobiona i ma problem z odbiorem takich danych.

 • #8 01 Sie 2015 05:40
  dondu
  Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

  Kużdo napisał:
  A o datasheet słyszał?

  Pytacie się o rzeczy, które łatwo znaleźć w sieci, a jak nowi przychodzą z pytaniem to jest "milion razy było wałkowane, że bilion razy było to już na forum, więc użyj szukajki". Arduino Uno zawiera Atmege328.
  https://www.arduino.cc/en/uploads/Main/Arduino_Uno_Rev3-schematic.pdf

  Sądzę, że kol. piotr_go i R-MIK zadali pytanie wskazujące problem bo dobrze wiedzą, że wewnętrzne rezystory pull-up w ATmega328 wartość zgodnie z dokumentacją mają od 20 do 50kΩ, podczas gdy standard I2C przewiduje wartość około 4,7-10kΩ, co może skutkować błędami transmisji dla dużych prędkości.

  Warto oczywiście rezystory dobrać do konkretnego przypadku: http://www.ti.com/lit/an/slva689/slva689.pdf