Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Światła dzienne z dwoma kablami a automatyczne wyłączanie

silencer7 29 Jul 2015 21:56 3117 16
    silencer7
    Level 10  
    Kupiłem światła dzienne, które są z dwoma przewodami plus i minus. Chciałem oczywiście światła z automatem, żeby światła wyłączały się po włączeniu pozycyjnych i mijania. W związku z tym zadałem pytanie sprzedawcy czy światła nie powinny mieć trzech przewodów. Sprzedawca zapewniał mnie, że te światła będą działać tak samo ale trzeba je podłączyć w następujący sposób (cytat z instrukcji którą mi dał):
    Quote:
    Przewód plusowy (czerwony) prowadzący ze świateł do jazdy dziennej podłączamy bezpośrednio do źródła prądu w którym jest napięcie 12V dopiero po przekręceniu kluczyka w stacyjce.
    Od tego momentu światła do jazdy dziennej będa się włączać wraz z rozruchem samochodu.
    Przewód minusowy (czarny) prowadzący ze świateł do jazdy dziennej podłączamy do przewodu plusowego (+) przy świetle postojowym.
    Dzięki takiemu sposobowi podłączenia światła do jazdy dziennej będą się wyłączać po włączeniu świateł postojowych.

Mam jednak wątpliwości... Czy takie coś ma prawo zadziałać?
  • Helpful post
    domex32
    Moderator of Cars
    Ma prawo zadziałać, ledy są małej mocy i nie powinny przy tym "zażyć" świateł pozycyjnych.
    silencer7
    Level 10  
    Czy Twoim zdaniem spokojnie mogę coś takiego zainstalować czy lepiej zainwestować w zewnętrzny automat? Czy takie podłączenie nie zmniejszy żywotności tych świateł?

Pierwszy raz słyszę o podłączaniu masy do plusa, na jakiej zasadzie to działa?
  • Helpful post
    andrzej20001
    Level 43  
    Swiatła dzienne dostaja masę poprzez żarówki postojówek.
    silencer7
    Level 10  
    No dobra, ale po włączeniu postojowych na obu przewodach dziennych pojawi się +12V - czy to jest zdrowe dla układu?
  • Helpful post
    jaga134
    Level 26  
    Zdrowe,zdrowe. Przecież prąd który mógłby uszkodzić układ płynie tylko wtedy kiedy występuje różnica potencjałow. A jeśli z obu stron jest + (plus) ,gdzie tu jest różnica potencjałów?
    silencer7
    Level 10  
    No tak racja, dzięki za wyjaśnienia!
  • Helpful post
    janek1815
    Level 38  
    Tak montuje większość światła dzienne. Tylko proszę zwrócić uwagę co będzie jak spali się żarówka świateł postojowych światła dzienne nie będą świeciły obydwa lub jedno w zależności czy podłączysz pod jedną lampę czy pod obydwie. Podłączenie pod obydwie jest bezpieczniejsze zmniejsza ryzyko jazdy bez świateł.
    CameR

Moderator of Vehicle Security
    silencer7 wrote:
    czy to jest zdrowe dla układu?

Będzie działać w starszych samochodach, gdzie nie ma układów kontroli żarówek.
    Zastosuj zwykły przekaźnik sterowany napięciem na żarówce postoju i zasilanie po przekręceniu stacyjki w roli automatu.
    silencer7
    Level 10  
    No to teraz zagadka. Podłączyłem światła tak jak w instrukcji czyli plusa do +12V w instalacji a minusa do plusa świateł postojowych. Wszystko działa jak należy. Światła zapalają się po przekręceniu kluczyka i gasną po włączeniu postojówek.

Chciałem jednak sprawdzić to o czym pisał janek1815 - sytuację w której spali się jedna lub obie żarówki pozycyjne. Po wyjęciu którejkolwiek lub obu żarówek postojowych światła nadal działają poprawnie.
    Dlaczego tak się dzieje? Przecież po wyjęciu żarówek plus nie jest zwarty do masy i to nie powinno działać?
    andrzej20001
    Level 43  
    Tylne światła podaja masę :)
    silencer7
    Level 10  
    No tak o tym nie pomyślałem :D Dzięki :D
    andrzej20001
    Level 43  
    Prościej manewrować bezpiecznikiem.

Moderated By CameR:

Wyjęcie bezpiecznika nic nie da.
    Reg. 3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.

silencer7
    Level 10  
    Spoko dzięki za wszystkie podpowiedzi. Nie muszę tego sprawdzać. Jak działa to działa i tyle :D Tak miało być :D
    andrzej20001
    Level 43  
    No fakt ,sorry upał i leży... :)