Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przetwornica sieciowa: hałas i tryb standby

30 Lip 2015 12:57 444 1
  • Poziom 10  
    Cześć,
    Projektuję urządzenie, które musi mieć tryb standby (brak wyłącznika sieciowego).
    Przy normalnej pracy urządzenie pobiera ok 500mA na 12V (około 6W) z przetwornicy sieciowej 230AC-12VDC, 25W.

Problem polega na tym, że wszystkie gotowe przetwornice o takiej mocy jakie sprawdzałem zaczynają piszczeć (transformatorem?) w miarę zmniejszania poboru prądu (zmniejsza się im częstotliwość pracy i wchodzi w zakres audio).
    Mam przetwornicę 15W, która jest idealnie cicha nawet w przypadku podłączenia jej bez żadnego obciążenia!!! Niestety przetwornica poniżej 25W jest nie do zaakceptowania w tym projekcie.... Przetwornica tego samego producenta na 25W hałasuje niemożliwie !!!!

Myślałem o dodatkowej przetwornicy, która zasilałaby układ wyłącznie w trybie standby. Po zakupieniu takiej zalanej przetwornicy do druku (2.4W) okazało się, że ją także trzeba dość mocno dociążyć aby nie piszczała bardzo głośno, a po dociążeniu i tak jest głośniejsza od wspomnianej przetwornicy 15W.

Chciałbym uniknąć rozwiązania w którym tryb standby będzie się różnił od normalnego jedynie marginalnym spadkiem poboru mocy (wyłączenie wyświetlaczy).

Czy są jakieś sposoby eliminacji pisku lub innego rozwiązania problemu bezgłośnego trybu standby w urządzeniu? Jakieś podwójne przetwornice o niedużym rozmiarze lub przetwornice reklamowane jako ciche? Może jakiś inny pomysł układowy? Wszelka pomoc będzie mile widziana.

Darek
  • Poziom 34  
    Zawsze możesz zastosować stabilizowany zasilacz transformatorowy.