Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bezpieczeństwo - Bezpieczeństwo - pytanie o obliczenia

30 Lip 2015 19:52 1140 6
 • Poziom 6  
  Witam,

  Mam takie pytanie odnośnie obliczeń w układach bezpieczeństwa maszyn.
  Mam np. krańcówkę na osłonie, przekaźnik bezpieczeństwa i stycznik silnika.

  Wszystkie z tych elementów mają swoje parametry PFHd, MTTFd, PL i DC.
  Zakładając że jest jedna krańcówka, wiadomo jeden przekaźnik, i jeden stycznik to sprawa jest prosta jeżeli chodzi o obliczenia.

  A co jeżeli mam trzy krańcówki podłączone szeregowo do przekaźnika i dwa styczniki szeregowo? Jak wtedy liczę te parametry?

  I jak różnią się obliczenia w architekturze jedno-kanałowej a jak w dwu-kanałowej?

  Pozdrawiam
  Michał
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Poziom 24  
  Radzę zapoznać się z dedykowanym do tego programem SISTEMA.
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Poziom 6  
  jam_es napisał:
  Radzę zapoznać się z dedykowanym do tego programem SISTEMA.


  Znam SISTEME, ale to jest tylko narzędzie, które realizuje coś co mu się zaaplikuje. Chodzi mi bardziej o sztukę.
 • Poziom 13  
  Witam

  Jeśli znasz SISTEME to wiesz że można tam zrobić obliczenia także dla 2 kanałów. Polecam poradnik OMRONA odnośnie bezpieczeństwa maszyn.Tam jest fajnie wyjaśnione jak robić obliczenia dla jedno i dwu kanałowego układu krok po kroku na przykładzie.
  PS. To jaki masz DC, MTTFd i PL dla maszyny lub jej części zależy od całego okładu i jego połączenia a nie pojedynczych części. Oznacza to że możesz mieć mega komponenty ale źle połączone i DC będzie 0 i PL będzie a.

  Pozdrawiam
 • Specjalista Automatyk
  cottard_mini napisał:
  Polecam poradnik OMRONA odnośnie bezpieczeństwa maszyn.


  Masz może link do tego poradnika?
 • Poziom 10  
  @Mikchhael program SISTEMA, jest tak naprawdę kalkulatorem, który jest ubrany w szatę graficzną. Zaszyte są w nim wzory obliczeń poziomu zapewnienia bezpieczeństwa wg. normy PN-EN ISO 13849-1 - projektowanie i -2 walidacja.

  Jeżeli chodzi o Twoje pytanie dotyczące analizy układu sterowania związanego z bezpieczeństwem należy układ sterowania rozdzielić na podsystemy. W Twoim przypadku będzie to podsystem wejściowy np. krańcówka, podsystem logiczny -przekaźnik bezpieczeństwa i podsystem wyjściowy i np. stycznik. Dla każdego podsystemu musisz określić KAT, DC, MTTFd, a następnie zgodnie z załącznikiem K normy PN-EN ISO 13849-1 odczytujesz jakie masz PFHd i jaki jest to poziom PL.

  Jeżeli chodzi o łączenie szeregowe elementów wejściowych (np. wyłączników awaryjnych) na przekaźnik bezpieczeństwa norma bezpośrednio nie opisuje jak do tego podchodzić, więc w SISTEMA również nie będzie "wyboru" tego typu opcji. Na problem trzeba popatrzeć szerzej:
  Zwróć uwagę, że najczęstszym testem wykrywania defektów w układzie wejściowym jest test generowany przez przekaźnik bezpieczeństwa - test wymuszony dynamiczną zmianą sygnałów testujących. Zgodnie z tym testem osiągamy DC na poziomie 90%!!!, ale tylko przy podłączeniu jednego elementu elektromechanicznego na przekaźnik.
  Jeżeli podłączymy drugi element elektromechaniczny szeregowo w układzie zajdzie możliwość powstawania maskowania defektów. Przykład: 2 grzyby podłączone 2 kanałowo na przekaźnik bezpieczeństwa. W 1 grzybie uszkadza się 1 styk NC, przekaźnik bezpieczeństwa wyłącza się, ale nie można go zresetować (czeka na otwarcie 2 kanału). Operator próbuje zresetować układ, ale nic to nie daje. Więc co robi? Wciska 2 grzyba, w którym oba kanały są sprawne i otwiera się drugi kanał, co umożliwia reset przekaźnika.
  W związku z tym łączenie szeregowe wpływa bezpośrednio na parametr wykrywania defektów, czyli DC. Przy połączeniu szeregowym mimo testu przekaźnika w postaci dynamicznej zmiany sygnałów wyjściowych pokrycie spada z 90% do 60%.
  Co następnie odbija się na osiągnięciu max PLd/KAT3 funkcji bezpieczeństwa przy łączeniu szeregowym.