Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Windows 10 64bit - długie uruchamianie systemu

30 Lip 2015 21:48 66462 14
  • Poziom 19  
    Witam,
    Dzień po premierze nowego systemu M$, postanowiłem zainstalować Windows 10 za pomocą zacnej aplikacji Media Creation Toolx64 (dla systemów 64 bitowych) - nie chciało mi się czekać na komunikat. Posiadałem dzień wcześniej Windows 7 64bity, z którego byłem mega zadowolony, praktycznie zero problemów, no ale mając w plecy dwa windowsy 8.0 & 8.1, postanowiłem przeskoczyć na 10.
    Instalacja przebiegła bez żadnych ERRORÓW, co się chwali. Podziałałem na nowym systemie kilkadziesiąt minut, posprawdzałem, czy wszystko mi działa, poznałem nowe opcje, pierdu pierdu i doszło do restartu, gdyż wprowadziłem kilka zmian, które tego wymagały (związane z tym, iż również posiadam telefon z systemem M$).
    Niestety tutaj spotkało mnie BARDZO, ale to BARDZO niemiłe zaskoczenie. System odpala się o około... 300% wolniej. Windows 7 uruchamiał się w ok 30-40 sekund. Natomiast obecny bije rekordy - najniższy czas jaki udało mi się osiągnąć to 01.47.08 min[1min, 47sek, 08 set.]. Oczywiście mierzone od momentu wyświetlenia się nowego loga Windowsa do ukazania się pulpitu i nie za pomocą aplikacji do tego typu pomiaru, które dokładają do tego dodatkowe sekundy, ale za pomocą stopera. Granica błędu to niecała sekunda.
    Podczas początkowych ustawień uruchamianie systemu trwało:
    Mała legenda do powyższych screenów zanim będę kontynuował:
    2.14 min - całkowity czas od momentu pojawienia się loga Windows do przejścia na pulpit;
    1.38 min - czas od momentu pojawienia się loga Windows do okna powitalnego z napisem "Zapraszamy";
    36 s - tyle sekund myśli system od przejścia z okna "Zapraszamy" na pulpit.
    Wgłębiłem się, więc w ustawienia nowego Windowsa i w menadżerze zadań pojawiła się fajna zakładka o nazwie Uruchamianie. Pokazywane są tam aplikacje uruchamiane podczas startu wraz z opisanym wpływem na czas uruchomienia systemu:
    Pogmerałem co nieco w tym nowym przybytku i po małych modyfikacjach, pobiłem kolejny rekord:
    4 sekundy różnicy - brawo Jasiu, można by rzec.
    Lekka konsternacja, chwila zastanowienia - co by tu jeszcze można by zrobić, aby przyspieszyć to ustrojstwo. Przypomniało mi się słodkie polecenie msconfig i ustawienia z liczbą rdzeni:
    Jednakże tak dawno nie korzystałem z tego okna, że zapomniałem, czy zmieniało się coś jeszcze. Również w tym (na razie zostawiłem bez zmian):
    Choć zmiana tego szczegółu spowodowała przyspieszenie uruchamiania systemu o prawie 23 sekundy:
    No to dalej jest żółwie tempo...

Dlatego prośba do użytkowników nieco bardziej zorientowanych w temacie - może mają jeszcze jakieś pomysły. Ja już sporo rzeczy z cyklu przyspieszania systemu pozapominałem, użytkując Windows 7. A, no i żeby było jasne, system Windows 10 sam w sobie, już po pełnym uruchomieniu chodzi bez zarzutu, szybko sprawnie, bez zawieszeń. Chodzi mi tylko o sam proces jego uruchamiania.

Dane techniczne mojego zabytku:
    Spoiler:
    Code:
    --------[ Podsumowanie ]------------------------------------------------------------------------------------------------

Komputer:
          Typ komputera                                     ACPI x64-based PC
          System operacyjny                                 Windows 10 Pro Professional
          Dodatek service pack systemu operacyjnego         -
          Internet Explorer                                 9.11.10240.16384
          DirectX                                           DirectX 12.0
          Nazwa komputera                                   xxx
          Nazwa użytkownika                                 xxx
          Domena logowania                                  xxx
          Data / Czas                                       2015-07-30 / 21:44

Płyta główna:
          Typ procesora                                     QuadCore Intel Core 2 Quad Q6600, 3100 MHz (9 x 344)
          Nazwa płyty głównej                               Asus P5QL-E  (3 PCI, 2 PCI-E x1, 1 PCI-E x16, 4 DDR2 DIMM, Audio, Gigabit LAN, IEEE-1394)
          Mikroukład płyty głównej                          Intel Eaglelake P43
          Pamięć fizyczna                                   4096 MB  (DDR2-800 DDR2 SDRAM)
          DIMM2: Patriot Memory 6400LL Series               2 GB DDR2-800 DDR2 SDRAM  (5-5-5-12 @ 400 MHz)  (4-4-4-8 @ 266 MHz)  (3-3-3-6 @ 200 MHz)
          DIMM4: Patriot Memory 6400LL Series               2 GB DDR2-800 DDR2 SDRAM  (5-5-5-12 @ 400 MHz)  (4-4-4-8 @ 266 MHz)  (3-3-3-6 @ 200 MHz)
          Typ BIOS'u                                        AMI (10/07/08)
          Port komunikacyjny                                Port komunikacyjny (COM1)

Ekran:
          Karta wideo                                       AMD Radeon HD 7700 Series  (1024 MB)
          Karta wideo                                       AMD Radeon HD 7700 Series  (1024 MB)
          Monitor                                           BenQ G900W (Analog)  [19" LCD]  (L7906619SL0)
          Monitor                                           LG 23MP65(HDMI) [NoDB]  (2403277168)

Multimedia:
          Karta dźwiękowa                                   Kontroler zgodny ze standardem High Definition Audio [1002-AAB0] [NoDB]
          Karta dźwiękowa                                   Realtek ALC888/1200 @ Intel 82801JB ICH10 - High Definition Audio Controller

Magazyn:
          Kontroler IDE                                     Intel(R) ICH10 Family 2 port Serial ATA Storage Controller 2 - 3A26
          Kontroler IDE                                     Intel(R) ICH10 Family 4 port Serial ATA Storage Controller 1 - 3A20
          Kontroler IDE                                     Standardowy podwójny kontroler PCI IDE
          Storage Controller                                Kontroler miejsc do magazynowania firmy Microsoft
          Napęd dyskietek                                   Stacja dyskietek
          Dysk fizyczny                                     Generic STORAGE DEVICE USB Device
          Dysk fizyczny                                     Generic STORAGE DEVICE USB Device
          Dysk fizyczny                                     WDC WD2500JS-00MHB0 ATA Device  (232 GB, IDE)
          Dysk fizyczny                                     WDC WD8000AARS-00Y5B1 ATA Device  (745 GB, IDE)
          Napęd dysków optycznych                           DTSOFT Virtual CdRom Device
          Napęd dysków optycznych                           HL-DT-ST DVD-RAM GH22LS30 ATA Device  (DVD+R9:16x, DVD-R9:12x, DVD+RW:22x/8x, DVD-RW:22x/6x, DVD-RAM:12x, DVD-ROM:16x, CD:48x/32x/48x DVD+RW/DVD-RW/DVD-RAM)
          Napęd dysków optycznych                           LITE-ON DVDRW SOHW-832S ATA Device  (DVD+R9:2.4x, DVD+RW:8x/4x, DVD-RW:8x/4x, DVD-ROM:12x, CD:40x/24x/40x DVD+RW/DVD-RW)
          Status dysków SMART                               OK

Partycje:
          C: (NTFS)                                         100.9 GB (30.4 GB wolne)
          D: (NTFS)                                         250.4 GB (93.5 GB wolne)
          E: (NTFS)                                         205.1 GB (57.6 GB wolne)
          F: (NTFS)                                         188.7 GB (42.3 GB wolne)
          Z: (NTFS)                                         232.9 GB (15.8 GB wolne)
          Rozmiar całkowity                                 978.0 GB (239.7 GB wolne)
  • Poziom 38  
    Nie jesteś pierwszy i zapewne nie ostatni z tym problemem.
    Wszystkim pomaga czysta instalacja Win 10, ale już po aktywowaniu zaktualizowanego systemu ze Win 7, 8, 8.1 do wersji Win 10.
    Zapewne nie jest to lekarstwo na twój problem ale innego nie widzę.
    Może ktoś ma większe doświadczenia i zna inny sposób na szybsze uruchamianie systemu Win 10.
  • Poziom 42  
    Po prostu masz za słaby komputer ;)
    MS robi coraz bardziej ociężałe systemy.
  • Poziom 19  
    AxelNext napisał:
    Wszystkim pomaga czysta instalacja Win 10(...)

Chciałem tego uniknąć, ale pewnie masz rację... :<
    Choć jakbym miał się porwać na to rozwiązanie to razem z dyskiem SSD, ale te jeszcze w kosmicznych cenach za śmieszną pojemność.

Dodano:

Wydaje mi się, że znalazłem częściowe rozwiązanie.
    Powiedzmy, że jesteśmy świeżo po upgradzie z poprzedniej wersji Windowsa. Ustawienia częściowo się resetują, dlatego trzeba przejrzeć i poustawiać tak, aby zoptymalizować uruchamianie systemu. Ale po pierwsze zacznijmy od defragmentacji dysku - wszak przybyło kilka GB. POLECAM ogromnie aplikację:
    Auslogic Disc Defrag Touch. Przeznaczona jest ona głównie na urządzenia z dotykowym ekranem, ale bez problemów chodzi na tradycyjnym PC/laptopie/etc. - wystarczy przeciągać myszką obraz (lewo-prawo), jakbyśmy jeździli paluchem po ekranie.
    Aby w pełni skorzystać z jego dobrodziejstw trzeba ustawić pewną opcję, który ogromnie wpływa na optymalizację. Po uruchomieniu programu trzeba przejść (w prawo) do 5 "zakładki" i wybrać Settings. Następnie wybieramy kategorię Algorithm i z dostępnych opcji, które nam się pojawią wybieramy: Move system files to the beginning of the disk. Spowoduje to szybszy dostęp do zasobów systemowych, a co za tym idzie przyspieszy uruchamianie. Przetestowałem to ustawienie pierwszy raz jeszcze na Windows 7 64bit, wcześniej korzystając ze śmieciowych defragmentatorów(?) i system uruchamiał się między 5-10 sekund szybciej. Naprawdę polecam:
    Przykładowy efekt (po kilku dniach użytkowania):
    Mając powyższy krok już za sobą przechodzimy do Menadżera Zadań, a w nim do zakładki Uruchamianie. Wyłączamy niepotrzebne procesy, które chciałyby się załączyć podczas uruchamiania Windowsa. W nowym systemie został wprowadzony pewien bajer, a mianowicie dorzucono kolumnę Wpływ na uruchamianie, którą możemy się sugerować, podczas wywalania zbędnego syfu z autostartu.
    Kolejny krok to wejście w msconfig -> zakładka rozruch -> opcje zaawansowane, a tam ustawienie maksymalnej liczby rdzeni (2, 4, itd. - w zależności od procesora). Wybór maksymalnej pamięci nie miał u mnie wpływu na rozruch nawet jednej sekundy. Prawdopodobnie Windows sam dobiera sobie dostępne zasoby.
    Kolejna rzecz to ustawienie odpowiedniego pliku stronicowania (pagefile.sys). Wg M$: (...)Rozmiar domyślny pliku stronicowania jest równy 1,5-krotnej wielkości całkowitej pamięci RAM. (...) Optymalnym rozwiązaniem jest utworzenie jednego pliku stronicowania, który jest przechowywany na partycji rozruchowej, a następnie drugiego pliku stronicowania na innej partycji, która jest rzadziej używana, lub na innym fizycznie dysku twardym, jeśli jest dostępny. Ponadto najlepiej utworzyć drugi plik stronicowania w osobnej partycji, przeznaczonej tylko dla niego, na której nie ma plików danych czy plików należących do systemu operacyjnego. Zgodnie z projektem system Windows korzysta najpierw z pliku stronicowania na partycji rzadziej używanej, a w drugiej kolejności z pliku stronicowania na częściej używanej partycji rozruchowej. Na podstawie wewnętrznego algorytmu system określa, który plik stronicowania ma być używany do zarządzania pamięcią wirtualną. Plik stronicowania możemy odnaleźć: PP myszy na Mój Komputer -> Właściwości -> Zaawansowane ustawienia systemu -> GroupBox Wydajność -> Ustawienia -> Zaawansowane -> GroupBox Pamięć Wirtualna -> Zmień. I zabawa trwa.
    Ostatnim krokiem jaki wykonałem dosyć przypadkowo z resztą to wejście w Opcje Zasilania. Aby się dostać do potrzebnych opcji wchodzimy: Panel Sterowania -> Opcje Zasilania -> (z lewej) Wybierz działanie przycisków zasilania -> klikamy na samej górze w Zmień ustawienia, które są obecnie niedostępne. To co nas interesuje to opcja Włącz szybkie uruchamianie (zalecane). Domyślnie jest ona zaznaczona - czyli tak jak niby być powinno.

Ja zrobiłem pewien myk - mianowicie odznaczyłem tą opcję, zapisałem zmiany, a następnie wyłączyłem komputer. Ponownie uruchomiłem system i zaznaczyłem tą opcję, zapisałem i znów wyłączyłem komputer. W chwili obecnej, podczas pierwszego uruchamiania komputera, system Windows 10 odpala się w 22 sekundy!
    Jednakże tak jak na wstępie napisałem, jest to rozwiązanie częściowe, gdyż działa to tylko podczas pierwszego rozruchu. Kiedy restartuję system, niestety trwa to już ok 1 minuty.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 19  
    shaq992 napisał:
    Ja tez zaaktualizowalem tym Media Creation Toolx64, z Windowsa 7, i zauwazylem, ze system losowo wlacza sie szybko, a czasem wolno. Naprzyklad resetuje to pokazuje sie logo Windowsa laduje sie, znika obraz jest taki jakby szary i tutaj czeka sie najdluzej potem jest juz zapraszamy. A nieraz kiedy resetuje lub wlacze komputer to jest logo windowsa laduje, sie i po zaladowaniu odrazu przechodzi do ekranu "zapraszamy" bez szarego ekranu. Nie wiem od czego to zalezy

Od tej opcji zaznaczonej na żółto:
    Kiedy włączasz komputer od zera - wtedy powyższa opcja działa i Windows ładuje sie 20-25sekund, max 30s. Niestety przy restarcie to rozwiązanie - nie wiedzieć czemu - już nie jest wykorzystywane. Dla mnie bezsens - częściej restartuje się komputer niż włącza od zera, no ale może ja tak mam...
    Mam nadzieję, że zrobią łatkę na te wszystkie problemy. Czytam na wszelkich forach polskich i zagramanicznych i można wywnioskować jedno - problem poruszony w tym temacie ma WIELE osób. Nie ma zależności czy przesiadali się z Windowsa 8.1/Windowsa 7 na Windows 10, 32 czy 64 bity. Wszyscy jednakowo krzyczą - czarny ekran, pomiędzy logo Windows, a ekranem logowanie/powitalnym (jeśli ktoś nie ma hasła).
    Czekamy!
  • Poziom 18  
    Mam te same problemy na laptopie Lenovo Ideapad S210 (Intel Celeron 2-rdzeniowy 1.8 GHz, 4 GB RAM, 500 GB HDD, Intel HD Graphics 4000)

Windows 8/8.1 : 10 sekund
    Windows 10 : 50 sekund

Zaraz po uruchomieniu włączyłem menedżer zadań.
    Najwięcej procesora i twardego dysku zużywał proces: Wyszukiwarka.
    Na drugim miejscu był Antimalware Service Executable (Windows Defender).
    Mimo wyłączenia ochrony Windows Defender - problem nadal był.
    Może z czasem różnych aktualizacji ten system będzie po prostu bardziej stabilny i szybki.
  • Poziom 19  
    Mogę tylko dodać, że postawienie systemu na sformatowanym dysku oraz "Resetowanie ustawień komputera do stanu początkowego" (w przypadku upgrade'u ze starszego systemu), nie przynoszą rezultatu.
  • Poziom 11  
    Miałem podobny problem. Zainstaluj ccleaner, powyłączaj z auto startu wszystko oprócz antywirusa zainstaluj sterowniki Leshcat's Catalyst i wylacz aktualizację sprzętu, powinno znacznie przyspieszyć szczególnie jak zainstalujesz w/w sterowniki
  • Poziom 19  
    Nie wiem skąd to wziąłeś, ale nawet nie próbuję tego wykonać, bo jest to bez sensu :D Ale skoro tobie pomogło, choć nie wiem jak to możliwe, może coś w tym jest :)
    Na gołym systemie(tylko sterowniki), zaraz po instalacji, gdzie nie ma co go zamulać, problem był ten sam, tylko czas ładowania trochę dłuższy :) CCleaner i defragmentacja, ale dobrym programem, nie jakimś syfem, pomogła skrócić czas o kilka sekund. Moim zdaniem trzeba poczekać na nową paczkę update'ów. Problem ten ma wiele osób z całego świata, więc muszą się tym zająć.
  • Poziom 18  
    Obecnie (3 miesiące później) - Mój laptop bardzo szybko się włącza.

olekolek1000 napisał:
    Może z czasem różnych aktualizacji ten system będzie po prostu bardziej stabilny i szybki.

Jednak to się potwierdziło.

Autor tematu najlepiej by zrobił, aby codziennie instalował te wszystkie aktualizacje i czekał parę dni po zainstalowaniu WSZYSTKICH aktualizacji. Wtedy powinno być wszystko OK.
  • Poziom 30  
    Wiele osób zapomina albo nie wie że 10 ma aktualizacje które idzie wyłączyć i te które aktualizują system w tle bez naszej wiedzy które nie idzie wyłączyć.
  • Poziom 19  
    Wiele osób też zapomina, że Windows 10 nie jest już tylko systemem, a usługą która musi być aktualizowana. Nie rozumiem obruszenia ludzi, którzy usilnie chcą wyłączyć aktualizacje. Co jest w nich takiego złego - nie wiem. Jeśli wychodzi jakaś łatka, która ma usprawnić/poprawić działanie systemu to tylko powinniśmy sie wszyscy cieszyć. Tak samo ten jeden wielki płacz, że system Windows 10 inwigiluje... Jakby poprzednie systemy tego nie robiły. Najbardziej płaczą ludzie, którzy mają powrzucane na fejsach i innych instagramach, najbardziej osobiste fotki. Błazenada, nic więcej.
  • Poziom 11  
    Parę postów wyżej napisałem że trzeba wyłączyć aktualizację SPRZĘTU czyli sterowników grafiki a nie wyłączać aktualizacji systemu. Jeżeli tego nie zrobicie to po zainstalowaniu sterowników lehscat win i tak sobie ściągnie swoje stery i znów się będzie długo włączał. Resztę szukać w google
  • Poziom 43  
    Witam
    Tak odkopie i dorzucę kilka informacji. Ostatnio pojawił się u mnie taki problem, że funkcja Fast Startup przestała działać, tzn gdy jest włączona komputer (PC) włącza się do loga Windowsa i gaśnie jakby mu ktoś prąd odciął. Kolejne uruchomienie owocuje startem bez tej funkcji po czym ona się włącza ponownie. W efekcie za każdym razem komputer trzeba włączać "na dwa razy". Stąd zacząłem szukać co to i po co to.

Okazuje się że ten mechanizm do najlepszych nie należy i w zasadzie jeśli ktoś odpala komputer raz dziennie to najlepiej sobie to wyłączyć. O tym co to i jak wyłączyć/włączyć np. tu:
    http://www.e-pilas.com/fast-startup-szybki-start-windows/
    Z rzeczy które lepiej wiedzieć gdy korzysta się z tej funkcji:
    1. Komputer wyłączony i ponownie włączony zachowuje się jak przy hibernacji. (jądro systemu wraz ze serownikami nie jest resetowane). Namacalny dowód - meneger aplikacji -> zakładka wydajność -> pole czas pracy. Czas będzie liczony od ostatniego pełnego resetu.
    2. Funkcja ta nie działa dla "Uruchom ponownie" w opcjach zasilania. Więc wtedy właśnie następuje reset. Warto go zrobić co jakiś czas, wszak żaden windows normalnie użytkowany nie lubi pracować bez resetu całymi tygodniami. I zarazem to powód dla czego ponowne uruchomienie trwa dłużej niż wyłączenie i włączenie.
    3. Tak wyłączony system jest jakby zahibernowany. Czyli nie wolno odpinać systemowego dysku i podpinać do innego komputera. Akcje przeprowadzone na takim dysku w najlepszym wypadku "znikną" po ponownym wpięciu dysku na swoje miejsce (coś tam przekopiujemy np. ale okaże się że tego nie widać) a w najgorszym system zwyczajnie się rozsypie. Jeśli więc chcesz wyjąc dysk z kompa z win8,8.1 lub 10 to najpierw wyłącz komputer z wyłączoną opcją Szybkiego startu.

Swoją drogą u mnie najprawdopodobniej problem powstał w skutek dodania sterownika sptd - taki dodaje się do systemu przy instalacji programów do emulowania napędów wirtualnych. Jak na razie nie próbowałem tego problemu rozwiązać. Wyłączyłem szybkie uruchamianie i tyle. Nie mniej ciekaw jestem czy ktoś jeszcze z takim problemem się spotkał? I czy ta funkcja w win10 jest jakkolwiek konfigurowalna?