Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Radiosteganografia - ukrywanie informacji w przekazie radiowym

30 Jul 2015 23:56 1365 12
 • Level 14  
  Wczoraj wpadł do głowy mi pewien pomysł.

  Ogólnie każdy, kto orientuje się w sprawach komputerów pewnie zetknął się z czymś takim, jak steganografia, czyli ukrywanie informacji w plikach multimedialnych.

  Powstał tez protokół przekazywania ukrytej informacji wraz z rozmowami voip...

  A czy istnieje coś analogicznego w radiotechnice? Może ciekawe byłoby rozpracowanie tego tematu. Radiosteganografię można rozumieć dwojako - albo jako nadawanie ukrytej informacji w przekazie radiowym czy telewizyjnym (analogowym czy cyfrowym), gdzie sam nadawca dołącza taką informację, ale także - i to może być bardziej ciekawe - nadawanie równolegle "w cieniu" odbywającej się transmisji, sygnałów "zakłócających", które de facto nie zakłócałyby odbioru, ale wtajemniczonemu adresatowi umożliwiałyby odbiór.

  Czyli przykładowo na kanale, na którym pracuje jakiś multipleks telewizyjny znajdujemy wąski, nieużywany wycinek widma i nadajemy w nim ukrytą informację.

  Czy jest to technicznie możliwe?

  Zastosowanie oczywiste - wszelkie służby specjalne (wojsko), szpiedzy czy przestępcy zyskaliby trudny do podsłuchania i wykrycia kanał komunikacji...

  Co o tym sądzicie?
 • Level 10  
  Tak - ale jeżeli od dawna robią w ten sposób, ponadto potrafią ukrywać zakodowane treści w oficjalnie nadawanych programach., to na pewno ukrywają też transmisje w postaci "zakłóceń" itp
  Myślę że nawet w normalnej transmisji, zwłaszcza cyfrowej, kodują tajne przekazy, przecież to sie samo narzuca...
 • Level 14  
  No tak, w oficjalnej to jest oczywiste - to w sumie zwyczajna steganografia - tylko medium jest inne. Ukrywanie w postaci zakłóceń jest ciekawsze z technicznego punktu widzenia ;)
 • Level 40  
  @sdd
  Prosta sprawa pakujesz w obraz tv w co którąś klatkę kilka przekłamanych pixeli.
 • Level 33  
  Technicznie możliwe, np. przekaz telegazety w programie tv. Do przekazywania ukrytych/tajnych informacji służą radiostacje numeryczne z kluczem jednorazowym.
  W zwykłych audycjach, po co?.

  Co do szyfrowania przekazu, ciekawostka, o ile pamięć mnie nie myli to w latach 70' w radiostacji R140 było ciekawe rozwiązanie, posiadała już pamięć elektroniczną kilkunastu kanałów. Podczas każdej transmisji "przeskakiwała" po nich, według ustalonego z odbiorcą jednorazowego klucza.
 • Admin of Audio group
  W telewizji jest teletekst, ale i w radiofonii analogowej też nie ma problemu z przesyłaniem dodatkowych informacji, co więcej od dawna się to robi - RDS. W radiach samochodowych są specjalne układy dekoderów RDS, które sterują radiem - funkcje Traffic oraz AF. Ta pierwsza służy do zwiększenia głośności radia lub nawet przełączenia na daną stację gdy ta nadaje wiadomości, zaś ta druga służy do automatycznej zmiany częstotliwości gdy podczas wchodzimy w zasięg innego nadajnika tej samej stacji. Dzięki funkcji AF możemy przejechać przez całą Polskę słuchając jednej stacji radiowej bez konieczności ręcznego przestrajania odbiornika.

  Przesyłanie dodatkowych informacji jednakże wymaga odpowiedniej szerokości kanału radiowego.

  Tylko proszę, bez teorii spiskowych...
 • Level 14  
  Zarówno teletekst, jak i RDS i podobne wynalazki, wymagają w zasadzie "współpracy" nadawcy. Miałem na myśli bardziej nadawanie czegoś z innej lokalizacji, w ukryciu, w "dziurach" czasowo-widmowych kanału zajmowanego przez "oficjalną" transmisję R/TV.

  Po co- to proste - po to, by utrudnić namierzenie samego faktu przekazu. Radiostacje numeryczne pod tym względem w ogóle nie zapewniają ukrycia samego faktu przekazu ukrytej informacji.
 • Level 10  
  Odpowiednio wysterowany nadajnik, o odpowiedniej mocy - spokojnie może nadawać informacje w pasmie zbliżonym do pasma kanału audycji radiowej, taka transmisja będzie ciężka do zlokalizowania, namierzenia czy w ogóle zauważenia. Tylko po co, skoro ludzie którym zależy na nadawaniu tajnych przekazów, mają możliwości nadawania ukrytych, zakodowanych treści z stacji oficjalnych stacji nadawczych, "przyczepionych" do oficjalnych audycji RD i TV. Ponadto jeszcze nikomu nie udało się odczytać transmisji z radiostacji numerycznych, chodź największe sztaby niezależnych umysłów nad tym pracowały - bo to wręcz jest nie możliwe. Sposoby kodowania i szyfrowania są bardzo rozwinięte. W zasadzie odczytanie i jeszcze złamanie zakodowanej wiadomości bez żadnych informacji co do sposobu przekazu, zakodowania i zabezpieczenia graniczy z cudem. Choć cuda się zdarzają to nikomu puki co się nie udało odczytać informacji zawartych w przekazach przez radiostacje numeryczne. Dziękuję....
 • Admin of Audio group
  No właśnie - po co cokolwiek nadawać w ukryciu, wystarczy użyć odpowiedniego algorytmu szyfrującego i już przekaz jest nieczytelny. W dzisiejszych czasach to nie jest żaden problem.
 • Level 40  
  Czasem chodzi o to żeby ukryć sam fakt przekazu bo to już jest jakaś informacja sama w sobie abstrahując od samej jej treści.