Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lenovo r500 IBM - czarny ekran, laptop pracuje

31 Lip 2015 01:01 1638 7
  • Poziom 7  
    Witam,
    mam problem z laptopem lenovo, stara konstrukcja ibm'a.
    Kiedy laptop w pełni działał (czyli wczoraj) podczas użytku potrafił wyskoczyć czarny ekran i laptop się zawieszał, restart pomagał. Obecnie ekran laptopa w ogóle nic nie wyświetla, całkowicie czarny matowy ekran. Laptop reaguje na przycisk włączenia, chłodzenie pracuje, dysk wczytuje, nie wiem czy włącza się system (nie słychać dźwięków windows'a) Dodam, że w chwili, w której laptop się zepsuł się nie był gorący, może lekko ciepły ( wtedy chłodziłem go dodatkowymi dwoma wiatrakami ze starego komputera) Rozkręciłem dziś laptopa i nic szczególnego nie zwróciło mojej uwagi, przedmuchałem, nałożyłem nową pastę ale wciąż jest ten problem. Matryca raczej odpada, kilka razy tak było ale dało rade włączyć, teraz kaplica. Jakiś miesiąc temu przeinstalowałem system na XP'ka. Laptop ma parę ładnych lat ale bardzo o niego dbam. Nie wiem co może być przyczyną, może grafika, ram, nie mam pojęcia. Chciałbym poznać Wasze opinie, może miał ktoś kiedyś taki problem.
    Pozdrawiam
  • Poziom 22  
    Jaką kartę graficzną masz w tej maszynie?
  • Poziom 21  
    Spróbuj podświetlić matrycę latarką. Jeżeli coś widać to prawdopodobnie uszkodzone jest podświetlenie matrycy.
    Podłącz zewnętrzny monitor. Jeżeli na nim zostanie wyświetlony obraz to uszkodzona matryca. Jeżeli on również nic nie wyświetli, to uszkodzony został prawdopodobnie układ graficzny.
  • Poziom 22  
    Z tego co wyczytałem to chyba układy ATI.

Jeśli nie ma efektów z tym co kolega napisał wyżej (choć wątpię, bo napisał, że nie słychać dźwięków ładowania Windows) - to diagnostycznie
    należałoby wygrzać most, grafikę i zobaczyć czy laptop ruszy.
  • Poziom 31  
    Najpierw uruchomić laptop z jedną sprawdzoną pamięcią, co do której jest 100% pewność że jest sprawna. (ewentualnie przetestować memtestem86+ w innym laptopie.) Dalsze kroki wg. 3-go postu KrzysztofK.
  • Poziom 7  
    No więc przełożyłem pamięć z drugiego sprawnego laptopa i wciąż to samo. Podświetlanie ekranu również nic nie dało. W takim razie pewnie siadła grafika.
  • Poziom 21  
    Dla pewności podłącz jeszcze zewnętrzny monitor.