Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
BotlandBotland
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie elektrozaworem pneumatycznym proporcjonalnym poprzez Arduino

31 Lip 2015 05:10 1326 7
  • Poziom 2  
    Witam, jestem tu nowy.
    Chciałbym sterować 24V zaworem SMC VEF 3121 z wykorzystaniem Arduino. Do sterowania chciałbym wykorzystać PIN PWM w mikrokontrolerze, sterowanie polegałoby na ustawianiu pozycji siłownika podpiętego do zaworu z zamkniętej pętli na podstawie zadanych parametrów i odczytów z czujnika pozycji.
    Poniżej przedstawiam schemat układu w celu upewnienia się czy układ będzie poprawny. Przedtem nie miałem okazji projektować tego typu rzeczy i zastanawiam się czy na pewno nie uszkodzę układu i czy przy częściach, które dobrałem układ ma szansę działać prawidłowo?

Edytuj
  • BotlandBotland
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Mogło by działać, ale pasuje dać inny tranzystor. TIP-120 niekoniecznie będzie wystarczająco szybki.
  • BotlandBotland
  • Poziom 2  
    Dziękuje za odpowiedź, spróbuje wykorzystać inny tranzystor np. BD241C.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Ten akurat ma za małe hfe.
    Musisz znaleźć taki co ma hfe (przy 1A) co najmniej 100.
    I żeby to nie był Darlington.
  • Poziom 2  
    Zdecydowałem się na D44H8. Szybko się przełącza a Hfe dla 1A wynosi ok. 250.
    Zastanawiam się jednak czy przy PWM nie lepiej by było skorzystać z tranzystorów MOSFET? W takim wypadku schemat wyglądałby następująco:

Edytuj
    [/td]
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    D44H8 wygląda na dobry.
    MOSFET oczywiście też może być ale musiał by to być MOSFET Logic Level. A nawet taki wymaga drivera o odpowiedniej wydajności prądowej do przeładowywania pojemności bramki.
    W tym zastosowaniu chyba prościej dać BJT.
    Jaką chcesz dać częstotliwość PWMa?
  • Poziom 2  
    Racja, musiałbym zastosować wtedy pewnie 2 MOSFETY i driver. Lepiej chyba skorzystać z NPN. Częstotliwość, którą dobrałem dla PWM wynosi 122 Hz. Chciałbym trochę większą, lecz Arduino nie pozwala/
  • Poziom 43  
    No to bardzo niska. Myślałem że co najmniej z 1kHz.
    Jak ma być tylko kilkaset Hz to tranzystor spokojnie sobie poradzi jeżeli chodzi o prędkość przełączania.
    A jak Arduino nie pozwala na większą częstotliwość to można wywalić Arduino :D