Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wzmacniacz antenowy w bloku, rodzaj i ilość odbiorników

kogut117 31 Jul 2015 09:33 1443 2
    kogut117
    Level 10  
    Witam. Jestem nowym pracownikiem Spółdzielni Mieszkaniowej. Otóż moim zadaniem jest udzielanie informacji w sprawach technicznych. Firma montująca anteny i wzmacniacze robi to dość wolno i kiepsko. Wzmacniacz to Amigo Vector M 800 P36, a antenę montuje zwykłą kierunkową na maszcie. Ostatnim czasem dzwonią ludzie z pretensjami, że w kilku programach wyświetla się napis "brak sygnału" od godziny 20:00 do około 08:00 rano. Instalator telewizji DVB-T twierdzi, że Tarnów przeprowadza testy nowych kanałów (mux). Pisałem mail do Tarnowa do opiekuna nadajników to twierdzi, że nie przeprowadzają w takich godzinach żadnych prac. I tu pojawia się moje główne pytanie.

- Czy wzmacniacz Amigo Vector M 800 P36 jest w stanie dostarczyć dobry sygnał do odbiorników w ilości od 15 do 30?

Czytałem specyfikacje techniczną wzmacniacza. Niestety jestem nieobyty w sprawach DVB-T.

Pozdrawiam.
    szczodros
    Level 18  
    Dokonaj pomiarów za dnia i w w/w godzinach.
    Jaki masz sygnał na mieszkaniach (skrzynka TAP)?
    irekr
    Moderator
    Zapewne nie masz specjalistycznego oprzyrządowania do wykonania takich pomiarów.

Najczęstszym błędem wykonawców takich instalacji jest ustawianie nadmiernego wzmocnienia wzmacniaczy w instalacji.
    Wzmacniacz nie jest zły, natomiast problemem mogą być poziomy sygnałów. Producent określa maksymalny poziom sygnału na 117 dB dla całego pasma i 102 dB dla pojedynczego sygnału. Jest to jednak parametr określony wg normy DIN45004B (jest implementowana jako EN-PN), ale dotyczy to sygnałów analogowych i MPEG2 (wyrób na rynek niemiecki) . Dla MPEG4 - tak jak w Polsce - można użyć tego wzmacniacza pod warunkiem ustawienia poziomu maksymalnego mniejszego o ok. 20 dB.
    Zupełnie oddzielnym problemem jest projekt instalacji i założone wielkości tłumień w dystrybuowaniu sygnałów. To wymaga precyzji i starannego doboru. Trudno jest ocenić na odległość i nie znając dokumentacji czy instalacja jest wykonana poprawnie. Jeżeli jest to działalność komercyjna wykonawcy, to powinien on mieć możliwość pomiaru całego szeregu parametrów sygnału, typowych dla MPEG4. Nie jest to proste.
    Generalna zasada budowy takich systemów jest podobna do instalacji analogowych, muszą być one wykonane jednak baaaardzo starannie i regulowana przy pomocy przyrządów a nie na "oko i ucho" czy "wskaźnik w odbiorniku/dekoderze".

Chwali się jednak, że Spółdzielnia czuje się zobowiązana do zapewnienia poprawnego działania anteny zbiorczej. To rzadkość, mimo że jest obowiązkiem ustawowym.

Stary spółdzielca, kiedyś członek RN i Komisji Technicznej pewnej dużej Spółdzielni w Warszawie
    irekr

Zapewniam, że EMITEL nie wykonuje żadnych zmian w sygnale nadawanym w Tarnowie, które maja wpływ na jakość odbioru w taki sposób. Zapewne przy zmianie temperatury otoczenia i siły sygnału jego wartość może osiągąć wielkości które po przejściu przez cały tor instalacji powodują takie zniekształcenia, na które skarzą się mieszkańcy.
    i