Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

podłączenie żarówek LED RGB - chcę podłączyć 47 żarówek RGB w podbitce dachowej

maciejMK 31 Lip 2015 09:47 4131 12
  • #1 31 Lip 2015 09:47
    maciejMK
    Poziom 10  

Witam,
    Proszę o pomoc w oświetleniu podbitki dachowej w domu parterowym (projekt w załączniku).

1/. 47 żarówek LED RGB (same diody w żarówce rgb bez zasilacza)

Dane techniczne:
    Symbol: RGB LED
    Źródło światła: SMD5050
    Kolor: RGB
    Kąt świecenia: 120 stopni
    Napięcie pracy: 12V DC
    Moc: 3W

2/.zasilacz na 47 żarówek (141W+30%=~200W)

3/.sterownik LED RGB

Max. Load Power:
    288w

Remote Distance:
    20-50meter

Voltage:
    12V

Power Source:
    DC

Connection Mode:
    commen anode

Oscillation frequency:
    433Mhz

Controled Method:
    wifi control

Working Voltage:
    DC12
    Output channel:
    can be used 3/2/1 channel

Software language:
    English

Connecting method:
    common anode

Remote distance:
    50 meters indoor, 100 meters outdoor

Software:
    Android system (at least version 2.3 with WIFI function) or IOS system

Receiver sensitivity:
    802.11b DSSS(-5dBm) 802.11b CCK (-10dBm) 802.11g OFDM

Connect way:
    V+ R, G, B for LED Light, V+, V- for Power supply, ANT for WIFI signal

Rozumiem że zasilanie z zasilacza idzie do sterownika i od sterownika ida 4 żyły kabla do każdej żarówki (połączenie równoległe) i tu pojawia się pytanie: obwód domu ma ok 85 metrów-musiałbym dać przekrój kabla z 4x50mm2 bo są takie duże straty na metrach-przy 12 v i 100metrach przewodu 4x50mm2 straty wynoszą ok 7%.Jest jakieś inne rozwiązanie?

0 12
  • Sklep HeluKabel
  • #2 31 Lip 2015 10:09
    noel200
    Poziom 24  

Zastosować inne ledy. Do nich dobrać sterownik, a do tego zasilacz.
    Jeżeli zastosujesz ledy o takiej samej jasności, ale na napięcie np 80V, to prąd będzie znacznie niższy i straty mniejsze.
    Gotowe rozwiązania będzie ciężko znaleźć, ale poszukaj. Może coś trafisz.
    Albo przynajmniej poszukaj sterownika, który ma odpowiednią moc, a na wyjściu potrafi dać 50V. Wtedy możesz ledy połączyć po 4 szeregowo. Będziesz miał więc 4 razy mniejszy prąd. 3w/12v=0,25A. 0,25A*47szt=11,75A. Sporo.
    A jak połączysz po 4 to napięcie w przewodzie będzie nie 12V max a 48, a prąd niecałe 3A. Jakbyś przewód pociągnął z obu stron to najdalsza dioda będzie na przewodzie 25m. 4mm2 będzie miał spadek 0,7V. Już przyzwoicie.
    Z resztą różnica w jasności świecenia będzie chyba tylko przy ustawieniu na max, bo jak obniżysz jasność to sterownik utrzymuje stały prąd a nie napięcie.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 31 Lip 2015 10:20
    maciejMK
    Poziom 10  

sterownik RGB jest już zamówiony ma wyjscie 12 V i 24 V ale to jest za mało żeby zejść ze spadkiem do przyzwoitej wartości. Znależć żarówki na napięcię inne niż 12V jest bardzo cięzko-znalazłem jeden jedyny sklep z tymi żarówkami-nawet w chinach nie mają samych żarówek!

Co masz na myśli mówiąc ledy o takiej samej jasności? To są żarówki RGB-jasność można regulować

Jeszcze jedno pytanie: czy można dać zasilacz (47sztuk) do każdej żarówki a sterowanie pociągnąc do sterownika osobno. Zarówka ma 4 żyły R,G,B i V -rozumiem że na V daję 12 V a R,G,B ciągnę do sterownika-czy może być odległość do sterownika od ostatniej żarówki 85 metrów?

0
  • #4 31 Lip 2015 10:29
    noel200
    Poziom 24  

maciejMK napisał:
    żarówki RGB

To są ledy RGB.
    maciejMK napisał:
    sterownik RGB jest już zamówiony

Więc zakładanie tematu już jest bezcelowe. Skoro już zamówiłeś sprzęt to wiele się nie poradzi.
    Sterownik ma wyjście 24V więc możesz połączyć po dwa ledy szeregowo. Prąd spadnie o połowę.
    maciejMK napisał:
    Co masz na myśli mówiąc ledy o takiej samej jasności?

Można przyjąć, że chodziło mi o moc. Ale do oświetlenia nie dobiera się źródeł światła na moc tylko ilość strumienia świetlnego. Wtedy w zależności od technologii wychodzi moc zestawu.
    Możesz uzyskać taką samą ilość światła z ledów zasilanych nominalnie napięciem 12V i 24V. Tylko te na 24V będą pobierać dwa razy mniejszy prąd, właśnie kosztem napięcia.

Aha, w poprzednim poście pisałem o stratach na 50m a pisałem 85m więc będzie więcej.

0
  • #5 31 Lip 2015 10:38
    maciejMK
    Poziom 10  

celowo napisałem żarówki RGB bo jak bym napisał ledy to każdy by pomyślał o listwach ledowych.
    Zakładanie tematu nie jest bezcelowe bo nie wiem jak mam to podłączyć więc założyłem temat by o to zapytać i znależć rozwiązanie. Czy naprawdę nie stosuje się takich rozwiązań-nigdzie nie ma takich instalacji?

Zapytam inaczej-chce mieć możliwość zmieniania koloru podświetlenia zainstalowanego w podbitce na dowolny RGB-jak to zrealizowac? (jaki sprzęt zakupić i jak podłączyć?)

1
  • #6 31 Lip 2015 10:39
    Zbigniew 400
    Poziom 35  

Ja bym zastosował tzw wzmacniacze /wtórniki/ i rozproszone zasilanie z przetwornicami.

0
  • #7 31 Lip 2015 10:48
    noel200
    Poziom 24  

maciejMK napisał:
    celowo napisałem żarówki RGB bo jak bym napisał ledy to każdy by pomyślał o listwach ledowych.

Ale wrzuciłeś tez fotkę elementu więc nie ma problemu.

Ten zestaw, który podałeś w pierwszym poście podłącza się tak jak napisałeś. Wszystkie ledy równolegle do sterownika.
    Zbigniew 400 napisał:
    rozproszone zasilanie z przetwornicami.

Ciekawe, nie słyszałem o takich wynalazkach. Ale faktycznie trzeba zrobić tak, że do okoła domu pociągnąć zasilanie 230V. Co ileś metrów umieścić odpowiedni zasilacz, który będzie zasilał część ledów. Nie będzie wtedy dużych stat na części wysokopradowej.
    Te zasilacze sterować z jednego sterownika. Połączenie zasilaczy ze sterownikiem zrobić albo analogowe prądowe, ale jakąś transmisję puścić np. rs485. Dobry pomysł, ale nie dobiorę elementów. Może kolega Zbigniew coś doradzi.

0
  • #8 31 Lip 2015 11:07
    Zbigniew 400
    Poziom 35  

Transformator ok. 48V, albo 2 szt 24 w połowie trasy, pociągnąć zasilanie obok diod. Z 48/24V popularne przetwornice na 12V, dostosować ilość i rozmieszczenie do wymagań. Kluczujemy napięcie tranzystorem zasilanie grupy diod /sprawdzić jak w oryginale/.

Dodano po 24 [sekundy]:

Sterowanie prądowe.

0
  • #9 31 Lip 2015 11:12
    maciejMK
    Poziom 10  

jeszcze dobrze by było że w razie jak zasilacz padnie żeby móc go wymienić nie ściągając podbitki dlatego pisałem żeby może dać 47 zasilaczy-wtedy każdy zasilaćz był by bezpośrednio za żarówką w oprawce

Dodano po 2 [minuty]:

Zbigniew 400 napisał:
    Transformator ok. 48V, albo 2 szt 24 w połowie trasy, pociągnąć zasilanie obok diod. Z 48/24V popularne przetwornice na 12V, dostosować ilość i rozmieszczenie do wymagań. Kluczujemy napięcie tranzystorem zasilanie grupy diod /sprawdzić jak w oryginale/.

Dodano po 24 [sekundy]:

Sterowanie prądowe.

A nie można bezpośrednio transformatora z 230V na 12V?

0
  • #10 31 Lip 2015 11:51
    Zbigniew 400
    Poziom 35  

Nie można ze względu na spadki napięcia.

0
  • Pomocny post
    #11 31 Lip 2015 17:25
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

Opcja z rozbiciem na dodatkowe wzmacniacze i zasilacze jest najlepsza - ja bym tak to wykonał.

Dodano po 32 [minuty]:

podłączenie żarówek LED RGB - chcę podłączyć 47 żarówek RGB w podbitce dachowej

Podzieliłbym na 3 strefy. (mniej więcej taka sama ilość źródeł RGB) Każda strefa zasilana z dwóch stron przewodem 4x1,5mm. Do sterownika możesz zastosować w takim układzie dużo mniejszy zasilacz. Do każdego wzmacniacza odpowiedni zasilacz - jeżeli rysunek przedstawia faktyczną ilość oczek - to najwięcej szt. 16x3W = 48W - zasilacz 60W będzie odpowiedni.
    Oczywiście w punktach wzmacniaczy i sterownika oprócz sygnału (4x1mm) doprowadzony 3x1,5mm zas. 230V
    Wszystko dopasuj do średnicy "oczka" tak, żeby nie było problemu z włożeniem wzmacniacza czy zasilacza do podbitki.
    przy 40m i dwustronnym zasilaniu przewodem 1,5mm spadek napięcia będzie około 0,8V - przy pełnej mocy i białym świetle.

1