Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Głośnik gitarowy z lat 80, warto?

mackruk 31 Jul 2015 11:05 828 3
 • #1
  mackruk
  Level 11  
  Witam, mam okazję kupić głośniki EVM 12L, czyli wysoka półka głośników gitarowych.
  Jedyne co mnie martwi, to ich wiek. Pochodzą z końca lat 80. Sprzedający twierdzi, że są w bardzo dobrym stanie, nigdy nie naprawiane. Czy warto się tym interesować, czy z wiekiem tracą swoje właściwości i ryzyko uszkodzenia jest większe?
 • #2
  Artur k.
  Admin of Audio group
  Jedyne co w głośniku z wiekiem traci swoje właściwości to magnes. Z wiekiem traci siłę i w skutek tego zmniejsza się pole w szczelinie, a co za tym idzie - skuteczność głośnika. Wszystko zależy od tego z czego ów magnes jest zrobiony, w jednych głośnikach zjawisko jest praktycznie niezauważalne, a w innych niestety dość mocno widoczne. Jeśli magnes osłabł, to niestety nic nie da się z tym zrobić.

  Oczywiście z czasem pogarszają się również parametry mechaniczne zawieszenia oraz resoru głośnika, ale to z kolei jest zjawiskiem normalnym wynikającym z tego, że głośnik pracuje. Da się to naprawić poprzez impregnację lub wymianę zawieszenia czy resora.
 • #3
  Falco76
  Level 25  
  Wszystko zależy od pieniędzy i od stanu technicznego sprzętu. Stary sprzęt niejednokrotnie bije na łeb konstrukcje produkowane dzisiaj. Jeżeli cena będzie przystępna, to kupuj.
 • #4
  koziołek
  Level 20  
  Witam, a możesz zdradzić jaka to ma być cena ?.
  Pozdrawiam