Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Bosch 0 538 201 045 - uszkodzony sterownik po odwróceniu zasilania

31 Jul 2015 13:02 5652 20
 • Level 10  
  Sterownik pracował w ciągniku Ursus , po odwróceniu zasilania z akumulatora uszkodzeniu uległy elementy d500,d515,c500 oraz ic500. Elementy bierne wymieniłem na nowe ale co do układu to nie wiem dokładnie co mam wstawić. Zdjęcie uszkodzonego układu jak i cały blok sterownika w załącznikach. Opis na układzie to B574?? obudowa TO220, układ trzy nóżkowy.
 • Level 11  
  Wydaje mi się, że to może być jakiś stabilizator napięcia zasilania/tranzystor, jednak przy tak małej ilości zdjęć nie jestem wstanie nawet zobaczyć gdzie to pracuje. Porób zdjęcia od góry i od dołu płytki.
 • Level 10  
  Wszystkie tranzystory na płycie mają oznaczenie T, natomiast to cudo ma oznaczenie IC500 więc też bym się skłaniał do stabilizatora. Tym bardziej, że myśląc na początku iż jest to tranzystor BD743 wstawiłem w to miejsce BD911 no i oczywiście zero reakcji. Z tego co mogę odczytać to na pewno jest to B574....? A w necie nie mogę znaleźć żadnej informacji na temat takiego czegoś(obudowa TO220). A co do zdjęć to proszę bardzo dokładam jeszcze kilka, może będą w czymś pomocne. Pozdrawiam forumowiczów.
 • Level 13  
  Hmmmm nie jestem pewny.... ale chyba kojarzę w tym miejscu stabilizator 10V, ale zaznaczam nie jestem pewny, jak będę miał okazję zerknąć do podobnego ehr-u to dam znać, możliwe że na początku tego tygodnia nawet.
  Podaj oznaczenie IC501
 • Level 33  
  Z oznaczenia na płycie PCB (IC500) wynika, że to będzie jakiś stabilizator, ponieważ tranzystor byłby oznaczony symbolem "T", tak jak pozostałe w obudowach SOT-23.
 • Level 11  
  Sprawdź napięcia na tych 3 padach i czy nie ma tam gdzieś masy miernikiem zwarciowym.
 • Level 10  
  IC 501 to B57461, na którymś zdjęciu może słabo widać te oznaczenia ale specjalnie je opisałem. Co do masy na IC 500 to na żadnej z trzech nóg nie ma tam podciągniętej na sztywno masy. Środkowa noga IC 500 to zasilanie, lewa ma połączenie z IC502(wzmacniacz operacyjny a więc może sterowanie) natomiast prawa to wyjście z układu.Z góry dziękuję za wszystkie sugestie.
 • Level 11  
  IC500 ma oznaczenie B5743X - gdzie X to pewnie jakaś liczba 0-9, a nie mogę znaleźć o nim wzmianki żadnej w internetowym świecie, znalazłem za to sklep z tym układem B57461.... Także możemy jedynie główkować co to, sprawdź czy z nogi 3 czyli po prawej nie idzie na zasilanie do jakiś układów scalonych. Może to nam pomoże dobrać chociaż napięcie o ile to stabilizator, ja stawiam na 5v. :D
 • Moderator of Cars
  D502 też jest raczej do wymiany, ale to nie jest zwykła dioda prostownicza... zapewne jest to szybka dioda, być może lawinowa. Oznaczenia elementów masz niestety kodowane (zauważ, że na innych układach też masz kod w postaci B57xxx), nic z nich nie wywnioskujesz. To możne być też tranzystor Darlingtona (niekiedy są oznaczane jako IC, nie T)...
 • Level 10  
  A teraz Panowie dokładam fragment( może nieudolnie narysowanego) schematu jaki rozrysowałem na podstawie mojej płyty sterownika. Zakładając, że IC500 to np. darlington to ten schemat miałby sens. IC502 to wzmacniacz operacyjny zasilany w dość szerokim zakresie napięciowym (+V na 8 nodze a 7 noga to wyjście wzm.- na schemacie mylnie połączyłem nogę 8 i 7-przekreślenie). Z tego co zauważyłem to ten ic502(NE532D) jest trochę odbarwiony a więc może go też wymienię. Na wyjściu Darlingtona(IC500) są oporniki przez , które podawane jest zasilanie (wszystkie ok) oraz podwójna dioda D500(BAV99) też sprawna. Nie wiem narazie czy zasilanie tego sterownika wynosi 12V czy 24V ale przy najbliższej okazji sprawdzę to. Może też trzeba będzie zainwestować i kupić ten IC501(B57461), co do diody D502 to fakt ucierpiała ale na mierniku wskazania prawidłowe(nie mogę odczytać jej oznaczeń bo chętnie bym ją wymienił-może na próbę założę jakąś szybką). Pozdrawiam w te upały i rozumiem, że ciężko coś wymyśleć ale może ktoś podpatrzy jak to jest zrobione na innej płycie sterownika EHR.
 • Level 10  
  No cóż koledzy, narazie temat nie załatwiony. Po dokładniejszych pomiarach w instalacji ciągnika wynika, że schemat narysowany przeze mnie wygląda trochę inaczej. Zamiast darlingtona npn wstawiłem pnp BD912, ten układ obok to stabilizator 5V, który nawet daje te 5V na procek. Po podłączeniu sterownika do instalacji ciągnika zapala się dioda sygnalizacyjna na panelu sterującym(czerwona) i miga do mnie kodami(których niestety nie rozumiem). Układ EHR jest zablokowany i nie działa sterowanie hydrauliką wewnętrzną ciągnika.Może ktoś posiada rozspiskę kodów serwisowych dla tego sterownika?
 • Helpful post
  Level 13  
  Kod:
  1-1.....Nie podłączony jeden z elektrozaworów.
  1-2.....Zwarcie w cewce elektrozaworu podnoszenia
  1-3.....Zwarcie w cewce elektrozaworu opuszczania
  1-5.....Problem z przełacznikami podnoszenia/opuszczania na błotnikach
  1-6.....napiecie zasilania za wysokie (pow 18V)
  1-7.....zwarcie w obwodzie 9,5 Voltowym.
  1-8.....problem z przełącznikiem podnoszenia /opuszczania

  2-2....problem z czujnikiem pozycji
  2-3....problem z czujnikiem głębokości
  2-4....problem z potencjometrem maksymalnej wysokości.
  2-7....napiecie zasilania za niskie(poniżej.10V)

  3-1...problem z prawym czujnikiem draftu(bolec mocujący prawą dolną belke podnosnika.)
  3-2...problem z lewym czujnikiem draftu
  3-4...problem z potencjometrem predkosci opuszczania
  3-6...problem z potencjometrem intermixa(ten z gałką na panelu ze skalą od 1 do 6,najbliżej diody samodiagnostyki)

  Zblokowany podnośnik jest w momencie uszkodzenia czujnika pozycji i wtedy będzie błąd 22.
 • Level 10  
  Dzięki Krzysztof no to jest już coś, sprawdzę oczywiście jak będę u klienta. Martwi mnie jeszcze jedna rzecz, mianowicie na pinie 2 sterownika(czyli zasilanie potencjometrów regulacji na panelu sterującym-wyskość podnoszenia itp.) mam pełne 12V jest to wyjście z układu w miejsce, którego wstawiłem BD912. A zdaje się, że ma tu być ok 9,5V(czyli rodzaj stabilizatora), tak więc mój BD912 raczej tu nie pasuje.
 • Level 10  
  Po dokładniejszym przyglądnięciu się na migające kody, sterownik podłączony do zasilacza 12V(bez żadnych układów obciążających) podaje następujące kody:
  1-6
  2-2
  3-3
  zaznaczam jeszcze raz, że pomiar następuje bez podłączonej wiązki traktora w warunkach laboratoryjnych(dioda podłączona na 31 pin i przez rezystor do masy).
 • Level 13  
  Odświeżę temat i dorzucę trochę informacji.
  Trafił do mnie taki sam sterownik i jest dość poważnie uszkodzony, poleciał procesor, zasilacz 5v, tranzystor itp.
  Problem mam z rozkodowaniem oznaczenia diody zenera D700 o kodzie N104.
  Podłączona jest zaporowo z 5V na procek b58452 na pin P6.0
  http://www.elektroniksc.com.pl/pliki/B5/84/52/B58452.1.pdf Bosch 0 538 201 045 - uszkodzony sterownik po odwróceniu zasilania

  Na jakie napięcie jest ta dioda?
 • Level 10  
  Aby zdjąć tę blaszkę(radiator) trzeba roznitować połączenie radiatora z płytą główną w dwóch miejscach a potem powinno już dać się zdjąć cały radiator bez wylutowywania stabilizatora 5V i tego włąśnie drugiego układu. W moim przypadku udało mi się zakupić układ procesora i nawet go wymieniłem ale jak do tej pory nie podłączyłem całości do traktora ze względu na napięty kalendarz prac polowych właściciela.No oczywiście dzięki dla Tadka za podesłanie zdjęcia z tym tajemniczym układem B57439, szkoda tylko, że net nie chce powiedzieć czym to zastąpić albo gdzie to kupić.
 • Level 12  
  Witam kolegów. Troszkę czasu minęło od ostatniego wpisu ale może ktoś pomoże. Mam EHR od JCB Fastrac Bosch 0 538 201 048 ( w środku wygląda identycznie na zdjęciach powyżej) Był na wymianę sprzęgła i teraz nie działa podnośnik zero reakcji o nie pali ze stacyjki, to znaczy na 3 pozycji stacyjki nie kręci rozrusznik nie ma prądu, Na krótko zapali. Ma ktoś jakiś schemat,opis pinów sterownika jak i przekaźników co do czego. Dziękuje pozdrawiam.
 • Level 12  
  No właśnie jest plik kabli który nie był podpięty po tym remoncie przy klemie tylko nikt nie wie czy miał być do plusa czy do minusa klemy.