Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gorenje BO8770AX - Piekarnik nie działa po burzy-co sprawdzic, schemat?

31 Lip 2015 18:08 4776 8
  • Poziom 10  
    Dzien dobry,

2.5 roku temu kopiliśmy piekarnik Gorenje BO8770AX.
    Około tygodnia temu przestał działać po burzy (miał tylko zabezpieczenie B+C).

Panel dotykowy nie jest podświetlony. Próbowałem kombinacje z wyjściem z trybu demo - nie pomogło. Zdjąłem obudowę i nie zauważyłem widocznych uszkodzeń.
    Nie odkręcałem panelu dotykowego. Nie widać też śladów zalania samego panelu.

Proszę o pomoc
    Czy możecie podpowiedzieć co mogło się zepsuć?
    Czy macie schemat do tego piekarnika?
    [3.12.2020, webinar] Zagadnienia pomiarowe w nowoczesnej inżynierii materiałowej. Zarejestruj się
  • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
  • Poziom 39  
    Schematu nie dostaniesz.
    Sprawdź najpierw sekcję zasilania - nie wiem, jak tam jest rozwiązana, ale pewnie klasycznie - flyback na jakimś chipie PI.
  • Poziom 10  
    Wewnatrz sa jest mała płytka do której dochodzi napięcie. Wyglądała mi na same przekaźniki. Drugi element to wyświetlacz. Musze wszystko rozebrac i sprawdzic gdzie jest przetwornica.
  • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
  • Poziom 39  
    Zrób zdjęcia i pokaż na forum.
  • Poziom 10  
    Podpowiedzcie proszę jaki zamiennik transformatora.

Dzień dobry, po długim czasie mogę i muszę zabrać się za ten piekarnik.

W wyniku przepięcia (na pewno) uległy uszkodzeniu następujące elementy zaznaczone:
    a) ST Viper22A
    b) Transformator (TR201), który na boku ma napisy: 44501 $ BJ1123 1
    c) Transoptor COSMOS 817
    d) Kondensator elektrolityczny 10µF/400V/105°C

Pod spodem płytki są jeszcze: ULN2004 i ST72F324. Mam nadzieję, że ten ostatni jest dobry.

Załączam zdjęcie płytki z zasilaczem i sterowaniem, a kolorem czerwonym zaznaczyłem uszkodzone elementy.
    Gorenje BO8770AX - Piekarnik nie działa po burzy-co sprawdzic, schemat?
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Jesteś pewien, że TR201 jest uszkodzony? Po czym poznałeś? Te transformatory prawie nigdy się nie psują.

Zamiennika nie dostaniesz - robiony na zamówienie pod konkretną elektronikę.

Sprawdź RS201.
  • Poziom 10  
    Na płytce obok transformatora są dwie ciemne smugi. Wylutowałem transformatorek, jego dwie końcówki, które zaznaczyłem czerwoną kreską mają nieskończoną rezystancję w stosunku do pozostałych końcówek transformatora. Te końcówki są nawinięte cienkim drutem. W sumie są 4 końcówki nawinięte cienkim drutem (te po prawej) i 4 nawinięte grubym drutem (po lewej).

RS201 wygląda dobrze, ale OK zaraz go sprawdzę.

EDYTOWANE: Bardzo dziękuje za Wasze podpowiedz i rady!
    EDYTOWANE: RS201 jest dobry
    EDYTOWANE: W związku z brakiem informacji o trafo. i ze względu na zwyczajowe wygaszanie produkcji podzespołów zdecydowałem się na kupno nowej płytki. postaram się pomierzyć impedancje transformatorka i podać je w tym wątku - może komuś się jeszcze kiedyś przyda.
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Gorenje BO8770AX - Piekarnik nie działa po burzy-co sprawdzic, schemat? Gorenje BO8770AX - Piekarnik nie działa po burzy-co sprawdzic, schemat?

Porównaj ze swoimi pomiarami - na moje oko zaznaczyłeś piny 1-4, tam ma być przerwa...
  • Poziom 10  
    U mnie pin 4 i pin 5 wiszą w powietrzu. Przy 5-tce znikł nawet drucik choć widać , że było coś lutowane do końcówki.