Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Alfanumeryczny LCD 2x16 - brak pierwszych dwóch znaków w dwóch wierszach

marcin1301993 31 Lip 2015 18:25 780 6
  • #1 31 Lip 2015 18:25
    marcin1301993
    Poziom 12  

Witam, mam problem z wyświetlaczem LCD 2x16 na sterowniku HD44780.
    Otóż, jak widać na załączonym obrazku, nie wyświetla on dwóch pierwszych znaków w dwóch pierwszych liniach. Szczerze mówiąc nie pierwszy raz stykam się z wyświetlaczem na tym sterowniku, do tej pory korzystałem z wylutowanego 1x16 ze starego skanera. Teraz zachciało mi się kupić coś większego i oto efekt. Prosze, powiedzcie czy wina leży po mojej stronie? Czy w przypadku dwu wierszowych LCDków trzeba korzystać na przykład z 8 bitowej szyny?

Co do podłączenia, korzystam z biblioteki pana Radka, wersja z odczytem RW i 4 bity szyny danych a kontrast reguluje potencjometrem w zakresie 0-5V.
    Kod to nic szczególnego, wypisuje słowo TEST z pięć razy, po czym ustawiam kursor na pozycji (0,1) i wypisuje jeszcze raz.
    W razie potrzeby dodatkowych informacji, powiedzcie, moge nawet schemat wrzucić chociaż uważam że nie jest potrzebny bo to standardowa konfiguracja jak na stronie pana Radka.

0 6
  • #2 31 Lip 2015 18:47
    ReprezentantWschodu
    Poziom 9  

Spróbuj bez odczytu flagi zajętości odpalić kod, sprawdź czy po odłączeniu linii sterujących i podłączeniu tylko zasilania każdy pixel będzie koloru czarnego(zawsze jedna niewiadoma mniej). Nigdy nie używałem w tym wyświetlaczu odczytu flagi zajętości, możliwe że coś w tej wersji może być "skopane".

0
  • #3 31 Lip 2015 18:47
    plumbum22
    Poziom 20  

próbowałeś z inną biblioteką?

0
  • #4 31 Lip 2015 19:32
    marcin1301993
    Poziom 12  

Witam, dziękuje za szybką odpowiedź. Spróbowałem samo zasilenie LCD i "przelot" przez cały zakres potencjometru (0-5V) oto co zobaczyłem:
    Natomiast wersja z biblioteką bez odczytu RW wygląda tak:
    Niczym się nie różni, jedyne co zauważyłem to że w trzeciej kolumnie pierwsza linia pikseli jest pusta, ale dostrzegłem że w poprzedniej wersji (z RW) było tak samo
    Nie wiem co o tym sądzić.

0
  • Pomocny post
    #5 31 Lip 2015 20:23
    Samuraj
    Poziom 35  

Brak kontaktu pomiędzy szkłem a płytką stykową. Kiedyś miałem podobny problem z wyświetlaczem 128x64 oparty na KS108. Można spróbować rozebrać, przeczyścić i złożyć. Czasem pomaga czasem a czasem trzeba podchodzić do tego po 2 lub 3 razy.

2
  • #6 31 Lip 2015 20:50
    M. S.
    Poziom 34  

Cytat:
    Brak kontaktu pomiędzy szkłem a płytką stykową.

I gdy wyświetlacz jest niezainicjowany styk się pojawia?
    Gdyby wszystkie pola byłyby wyświetlane w całości to możnaby podejrzewać adresowanie. Pierwsze wyświetlane pole jest jednak przycięte więc problem moim zdaniem leży raczej w sterowniku LCD.

Spróbuj na innym wyświetlaczu.

-1
  • #7 31 Lip 2015 21:23
    marcin1301993
    Poziom 12  

Otwarcie wyświetlacza wyjaśniło sprawę.
    Następnym razem gdy będę sprawdzał zawartość paczki będę miał gotowy układ testowy...
    Gwarancja i tak nie wchodziła w grę...

Dodano po 54 [sekundy]:

Inne wyświetlacze działały ok, ale były tylko jedno wierszowe

0