Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

IBM ThinkPad Lenovo R61i - podświetlenie matrycy nie działa, płyta główna?

31 Lip 2015 18:57 1452 14
  • Poziom 17  
    Dzień dobry. :)

Kilka dni temu na matrycy laptopa zamiast normalnego obrazu miałem dodatkowo pionowy czerwony pasek o szerokości około 4cm. Wymieniłem więc matrycę na nową, jednak nowa okazała się pęknięta na środku i nie było żadnego obrazu, podświetlenie tylko działało. Wróciłem więc do starej matrycy z paskiem, jednak okazało się że podświetlenie przestało działać.
    Kupiłem nową matrycę i nowy inwerter, obraz jest, ale brak podświetlenia. Myślałem, że to inwerter, więc kupiłem jeszcze jeden i dalej brak oświetlenia. Przez przypadek odkryłem, że jak włożę wtyczkę do połowy z lewej strony inwertera to jest podświetlenie. Jeżeli wtyczka jest włożona lub wyciągnięta to brak oświetlenia. Czy ktoś wie co to może być za uszkodzenie, bo chyba coś na płycie głównej padło? Zdjęcie zamieściłem dodatkowo. :)

Pozdrawiam.:)
  • Poziom 22  
    Gdybam, że możesz mieć gdzieś zwarcie lub brak masy.

Wtyczka wpięta w całości powoduje, że inwerter odcina świetlówki ze względu na przeciążenie. Dziwne, że nowy inwerter i matryca powodują takie problemy.

Pytanie...czy zmieniałeś też kabel połączeniowy matrycy z inwerterem - płytą główną?

Miałem takie przypadek w Toshibie gdzie właśnie zwarcie na "taśmie" odcinało zasilanie podświetlenia, a nawet laptop czasami nie startował w ogóle.
  • Spec od monitorów
    Może być kabel lub coś na MB?

Wymień kabel na początek, lub "zmierz na Ohmy" przejścia
    - także na drodze inverter i MB

Szukaj napisów na MB co s w stylu (DA0KH1MB.............. ver.....) lub
    jak podaja to platforma Quanta BH1 ThinkPad R61i (Waikiki 1.1 Ver.?)

Popatrz w zał. str.chyba 28?
  • Poziom 17  
    Wymieniałem kabel połączeniowy od MB do inwertera i matrycy i dalej to samo.
  • Spec od komputerów
    Pomierzyć potrafisz?
  • Poziom 17  
    Mogę pomierzyć, tylko muszę wiedzieć co. :)
  • Spec od komputerów
    danzel napisał:
    Mogę pomierzyć, tylko muszę wiedzieć co.

Napięcia na złączu inwertera podaj.
  • Poziom 17  
    Rozumem, że wtyczka/złącze do inwertera ma być podłączona w całości, przy włączonym komputerze, tak? Masz może jakiś schemat, żebym mógł masę odnaleźć?
  • Spec od komputerów
    danzel napisał:
    Rozumem, że wtyczka/złącze do inwertera ma być podłączona w całości, przy włączonym komputerze, tak?

Dokładnie, napięcia opisz na foto.
    danzel napisał:
    Masz może jakiś schemat, żebym mógł masę odnaleźć?

Schemat powyżej, mas do wyboru - do koloru, na złączu też znajdziesz.

Podaj oznaczenie kodowe płyty, bo jakoś się nie doszukałem w Twoich postach.
  • Poziom 17  
    Dzień dobry! :)
    Mam kolejne informacje, przejrzałem całą płytę główną i nie ma na niej żadnego z oznaczeń wymienionych wyżej (DA0KH1MB ver lub Waikiki 1.1 ver), jeżeli wiecie gdzie mogą się znajdować to dajcie znać, poniżej zdjęcia.

IBM ThinkPad Lenovo R61i - podświetlenie matrycy nie działa, płyta główna? IBM ThinkPad Lenovo R61i - podświetlenie matrycy nie działa, płyta główna?

Na stronie 28 dokumentacji jest złącze J5 do całego LCD, na nim gdzieś są wyprowadzenia do inwertera, nie mam pojęcia, które to są. Wyciągnąłem natomiast jeden przewód z wtyczki do inwertera i wyświetlanie poprawnie działa. Jednak nie działają diody sygnalizacyjne np. caps lock.
  • Spec od monitorów
    Masz płytę ( 42w7882) Thinkpad R61 8918-DFG / *opis IBM_Leonovo z wlutowana grafiką NVidia. Link_ forum Leonovo
    Czyli szerzej opisane na Link
    To z forum ElektrodyLink oraz Link_problem z GPU
    To z Elvikom Link

MB bez opisów i nie ma SM.
    Powiadają, że to lekko podrasowana seria T.?

Jaka matryca u ciebie?

p.s
    Cała reszta do doczytania na forum Thinkpads Link / oraz całościowy Link_ forum ThinkPad R
    MB w USA kosztuje ok.50$ , ale przesyłka podobnie
  • Spec od komputerów
    danzel napisał:
    Wyciągnąłem natomiast jeden przewód z wtyczki do inwertera i wyświetlanie poprawnie działa.

Który przewód zdemontowałeś?
  • Poziom 17  
    Ta MB co zdjęcia do niej dałem to płyta mojego drugiego laptopa R61, który już nie żyje. Różni się tylko tą grafiką, która padła. Myślałem, że jeżeli znajdziecie miejsce, gdzie występuje ten napis odnośnie modelu, to rozmontuję tą część laptopa w tym, o którym teraz rozmawiamy. Ponieważ nie chciałbym całości demontować bo istnieje prawdopodobieństwo, że po złożeniu nie będzie działał. Przechodząc do pytania, który kabel zdemontowałem, jest to trzeci przewód od boku, zaznaczony na czerwono, nie mówię od którego boku bo zależy jak na to patrzeć, ale jest to bok, gdzie jest więcej kabli i wszystkie są brązowe. Jutro będę miał miernik, to zmierzę, który to jest na tej stronie 28mej.

• Spec od komputerów
    danzel napisał:
    Jutro będę miał miernik, to zmierzę, który to jest na tej stronie 28mej.

To podaj, bardzo mnie zaciekawiła ta usterka.
  • Poziom 17  
    Po pomiarach zaznaczyłem na złączu J5, który to jest pin. Zdjęcie poniżej:
    Nie mogę jednak ustalić na schemacie, który to jest pin, ponieważ na schemacie jest 41 wyprowadzeń z jednej strony, natomiast na złączu z laptopa 40.