Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyj±tek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że ogl±dasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[m8][gcc] - Radiolinia 433MHz i pilot - najtań¶ze rozwi±zanie.

elektryku5 01 Sie 2015 20:54 1626 14
  • #1 01 Sie 2015 20:54
    elektryku5
    Poziom 37  

Witam.

Nie chcę wykorzystywać gotowej radiolinii, lecz sam odbiornik i jaki¶ niespecjalnie drogi pilot, żeby w razie dokupienia kolejnych nie robić sobie kosztów.
    Zna kto¶ jakie¶ tanie rozwi±zanie łatwe do zaimplementowania w AVR?
    Widywałem na allegro po kilka złotych moduły do komunikacji pomiędzy uC, podejdzie pod to jaki¶ pilot?

• #2 02 Sie 2015 10:20
    tplewa
    Poziom 36  

Raczej bedzie trudno... wiekszosc pilotow jakie obecnie mozna kupic to KeeLoq, choc sa i rozwiazania na starych ukladach z stalym kodem (MC145027/MC145028) np. dzwonki radiowe dzwonki do drzwi...

Jak chcesz samemu to musisz zrobic i pilota i czesc odbiorcza. Obudowy do pilotow sa dostepne wiec problemu wielkiego nie ma. Ewentualnie kupic odbiornik 433.92 z KeeLoq, niestety cena sporo wyzsza... Tez mozna taki odbiornik wykonac uklady Microchipa sa dostepne, a czesc radiowa nie jest jakos mocno skomplikowana.

• #3 02 Sie 2015 12:57
    elektryku5
    Poziom 37  

Mam piloty, niestety okazało się, że wszystkie na HCS301...

Mam też sterownik bramy, który trochę wariował, ale moduł radiowy raczej ma dobry (piloty przyjmował), pójdzie jako¶ wykorzystać już zaprogramowane piloty bez ich ruszania?
    Nie chcę od nowa programować, bo wtedy z oryginalnym sterownikiem byłyby bezużyteczne.

• #4 02 Sie 2015 13:20
    tplewa
    Poziom 36  

Mialem w sumie pisac co by jeszcze poszukac jakiegos uwalonego autoalarmu, ale odpuscilem bo wiadomo mozna kupic i z uwalonym torem radiowym.

Jak ten z sterownika jest sprawny to zobacz co na nim siedzi, ale wiekszsc spokojnie ma mozliwosc zaprogramowania pilota (no chyba ze to jakas staroc okropna w malo popularnym systemie). Jak bedzie tez na KeeLoq to masz komplet. Natomiast dokumentacje do ukladow masz na stronie Microchip-a...

No dokladnie HCS301 jest dosc popularny ;) dlatego tez wspomnialem o KeeLoq. Ma to swoja zalete ze ma sie spory wybor pilotow, od tanich to drozszych ale ladnie wykonanych.

• #5 25 Sie 2015 13:35
    elektryku5
    Poziom 37  

Wła¶nie zdj±łem PCB sterownika i jestem trochę zdziwiony, jego oryginalne piloty były na HCS301, a odbiornik jak się okazuje jest na RX3400, na szybko obejrzałem DS i wygl±da to na zwykły odbiornik ASK, brak dekodera (np HCS500).
    http://www.spiriton.com.tw/download/ic/RX3400_1.pdf

Chyba zrealizowali to programowo.

Także największym problemem będzie zaprogramowanie HCS, bo opcja z wykorzystaniem tylko nieszyfrowanej czę¶ci chyba zbyt rozs±dna nie jest...

• #6 27 Sie 2015 07:18
    tplewa
    Poziom 36  

Z tego co pamietam chyba ktores mikrokontrolery Microchipa mialy wbudowana obsluge Keeloq. Wiec jak siedzi tam jakis PIC to na nim moze to byc zrealizowane.

• #7 30 Maj 2016 18:56
    elektryku5
    Poziom 37  

Trafiłem w końcu ciekaw± pozycję ze stałym kodem http://sc-tech.cn/en/hs1527.pdf , transmisja jest podobna do Microchipa (je¶li chodzi o stan niski i wysoki, cała reszta jest zupełnie inna, ale w przypadku stałego kodu jest to mało istotne).
    Na razie tylko zastanawiam się czy nie dałoby się jakiej¶ gotowej biblioteki w C zaadaptować, jak nie, to będę kombinował, odbiornik nie jest drogi, a resztę mam.

• #8 30 Maj 2016 19:06
    tplewa
    Poziom 36  

a ja wlasnie pare dni temu sobie poskladalem takie cudo do sterowania oswietleniem na klatce schodowej :)

[m8][gcc] - Radiolinia 433MHz i pilot - najtań¶ze rozwi±zanie. [m8][gcc] - Radiolinia 433MHz i pilot - najtań¶ze rozwi±zanie.

Implementacja w software, mozna to zrobic na dowolnym procku... zrobilem na PIC tylko i wylacznie by byc zgodny z licencja Keeloq...

Natomiast doszedlem do wniosku ze do takiego zastosowania jak sterowanie swiatlem nie bede uzywal czesci szyfrowanej ramki Keeloq - a tylko dane o przyciskach i numer seryjny z niezakodowanej czesci ramik (taki poziom "bezpieczenstwa" mi wystarczy). Ulatwia to sprawe bo dodanie nowych pilotow nie wymaga ich rozbierania i przeprogramowania ukladow HCS2xx/3xx... wiec zaprogramowac mozna dowolny numer seryjny pilota keeloq...
    Seriale pilotow przechowywane w 24C02 (mniejszej nie mialem) - pozwoli to na zapamietanie 64 pilotow...

Jak chcesz kod w C dla PIC-a to PW :)

• #9 30 Maj 2016 19:12
    elektryku5
    Poziom 37  

O czym¶ takim też my¶lałem, ale jednocze¶nie z pilotem na HCS200 trafił się ten ze stałym kodem, nawet zrobienie sterownika odbieraj±cego oba te protokoły wchodzi w grę.

Jaki PIC wykorzystuje Twoje urz±dzenie, kod w Asemblerze?

• Pomocny post
    #10 30 Maj 2016 22:39
    tplewa
    Poziom 36  

Dobra w zalaczniku projekt w MPLAB X (sa tez wersje .hex)

Schematu niestety nie posiadam bo go nie rysowalem ;) co i jak jest podpiete pod porty opisane jest w pliku board_config.h

Sterownik ma jeszcze mozliwosc wprowadzenia w tryb programowania przez dluzsze przytrzymanie 2 przyciskow na pilocie (wczesniej zaprogramowanych jako tzw. piloty administracyjne)... ot tak co by nie wlazic na drabine jak chce sie dodac nowego pilota. Oczywiscie takie uproszczenia wplywaja bardzo mocno na obnizenie bezpieczenstwa systemu wiec nadaje sie on raczej do sterowania urzadzen ktore nie potrzebuja wiekszej ochrony... W sumie tylko i wylacznie Keeloq uzyty tuaj jest z prostego wzgledu, piloty z ukladami HCS mozna obecnie kupic wszedzie (jak sie dobrze poszuka w okolicach 10 - 15zl za sztuke)...

Tak samo jest funkcja odwracania klawiszy tzn. klawisz ktory jest nacisniety podczas nauki staje sie klawiszem sterujacym kanal 1 (dotyczy to niestety tylko klawiszy 1 i 2 w 4 klawiszowych pozostale dwa nie sa obslugiwane).

Zreszta kod jest banalnie prosty wiec latwo dojsc co i jak... z przeportowaniem go na AVR-a nie powinno byc jakichkolwiek problemow (z tym ze jest to lamanie licencji na Keeloq)...

Zał±czniki:
  • #11 30 Maj 2016 23:01
    Eagle
    Poziom 23  

Cytat:
    bo opcja z wykorzystaniem tylko nieszyfrowanej czę¶ci chyba zbyt rozs±dna nie jest...

Cytat:
    Trafiłem w końcu ciekaw± pozycję ze stałym kodem (...)

Tak z ciekawo¶ci, w czym lepszy jest nadajnik ze stałym kodem od nieszyfrowanej czę¶ci z HCS200 ?
    Je¶li potrafisz trochę C, to na zwykłym AVR zrobisz programator HCS, i przeprogramujesz jeden z pilotów w ładnej obudowie, a odbiornik kupisz od 6 PLN http://www.hoperf.com/upload/rf/RFM83C_83CL_EN_3.0-0325.pdf

• #12 30 Maj 2016 23:10
    tplewa
    Poziom 36  

Eagle napisał:

Tak z ciekawo¶ci, w czym lepszy jest nadajnik ze stałym kodem od nieszyfrowanej czę¶ci z HCS200 ?

IMHO staly kod jest gorszy od uzywania nieszyfrowanej czesci, bo jak mnie wezmie na podniesienie bezpieczenstwa to zaprogramuje HCS-y swoim manufacture code i dodam jedna procke deszyfrujaca do obecnego kodu... Przy uzyciu pilotow ze stalym kodem zwiazane jest to z wiekszymi zmianami kodu + zmiana pilotow :)

Na chwile obecna po prostu z lenistwa zrezygnowalem z rozbierania pilotow aby je przeprogramowac :) - w sumie to pierwszego pilota przeprogramowalem i byla dodana opcja deszyfrujaca... ale w koncu ja wywalilem :) Po prostu jak zgubi jakis sasiad pilota to nie bede musial sie bawic w rozbieranie itd. tylko dodam nowego, a do zapalania swiatla na klatce prawde mowiac jakiekolwiek bezpieczenstwo jest mi zbedne... to uklad zrobiony tylko dla wygody... a w sumie przerost formy nad trescia... no ale czasami mam takie glupie pomysly :)

• #13 30 Maj 2016 23:24
    elektryku5
    Poziom 37  

Eagle napisał:
    Cytat:
    bo opcja z wykorzystaniem tylko nieszyfrowanej czę¶ci chyba zbyt rozs±dna nie jest...

Cytat:
    Trafiłem w końcu ciekaw± pozycję ze stałym kodem (...)

Je¶li potrafisz trochę C, to na zwykłym AVR zrobisz programator HCS, i przeprogramujesz jeden z pilotów w ładnej obudowie, a odbiornik kupisz od 6 PLN http://www.hoperf.com/upload/rf/RFM83C_83CL_EN_3.0-0325.pdf

Nie wiedziałem wtedy, że trafię akurat pilot ze stałym kodem.
    Na razie starczy odbiór stałej czę¶ci z HCS200 i może pokuszę się o dopisanie dodatkowo obsługi tego ze stałym.

• #14 08 Cze 2016 14:31
    elektryku5
    Poziom 37  

tplewa napisał:
    Zreszta kod jest banalnie prosty wiec latwo dojsc co i jak... z przeportowaniem go na AVR-a nie powinno byc jakichkolwiek problemow (z tym ze jest to lamanie licencji na Keeloq)...

Czy odbiór kodu bez jego dekodowania algorytmem Keeloq na innym mikrokontrolerze narusza cokolwiek?

Na razie udało mi się odpalić ustrojstwo, miałem pod ręk± akurat M328P na płytce stykowej + LCD, docelowo będzie raczej mniejszy uC, tylko najpierw trzeba go kupić...
    Kodowanie pilotów mam zamiar zrobić do wewnętrznego eepromu, więc w tej chwili wykorzystałem tylko czę¶ć programu i wy¶wietlam kody na LCD, zauważyłem, że czasem potrafi odebrać jakie¶ ¶mieci, może to kwestia najtańszego odbiornika...

• #15 08 Cze 2016 18:58
    tplewa
    Poziom 36  

co do naruszania to trudno mi powiedziec, to w sumie w sporej czesci dotyczy USA i panujacych tam patentow (zreszta to jest babranie sie w zawile aspekty prawne). Ja tak dla zasady uzylem PIC-a, bardziej dla spokojnego sumienia (bo kto by to sprawdzil jak bym to zrobil na AVR czy jakims malym ARM) he he z drugiej strony to sobie troche przypomnialem jak sie pisze na PIC16... bo dawno juz na tych mikrokontrolerach nic nie robilem...

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME