Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Realtek ALC269 - Brak dźwięku

jonaszsz4 01 Aug 2015 21:00 1497 10
Tespol
    jonaszsz4
    Level 10  
    Witam
    Sprzęt i oprogramowanie:
    -laptop Acer Aspire 5750G-zintegrowana karta muzyczna Realtek ALC269;
    -Windows7 64 Home Premium;
    -pakiet antywirusowy F-secure (pełna wersja wersja multiSaver od multimedia).
    Opis problemu:
    Podczas korzystania z laptopa (przeglądanie stron www) nagle przestał działać dźwięk. Sprawdzałem w Panel Sterowania/System i zabezpieczenia/System/Menadżer urzadzeń/Kontrolery dźwięku, wideo i gier/Realtek High Definition Audio i własciwości. Wszystko niby jest ok. Tzn. sterownik poprawnie zainstalowany, wykrywa kartę muzyczną i "To urzadzenie działa poprawnie". Natomiast jak wchodzę w właściwości głośnika i wciskam "Testuj" wyskakuje monit "Nie można odtworzyć dźwięku testowego". Również przy próbie np. odtworzenia pliku wideo w programie AllPlayer są problemy i wyskakuje monit "Nie masz odpowiednich kodeków zeby odtworzyć ten film". Sprawdzałem programem wirusowym i nie pokazuje on żadnych zainfekowanych plików. Nie wiedziałem co zrobić więc zainstalowałem na nowo system. Przez 4-dni wszystko było dobrze. Niestety problem znowu się pojawił. W czym tkwi problem? Dodam jeszcze iż czasami podłączam laptopa kablem HDMI do telewizora i dźwięk jest przenoszony na glośniki telewizora.
    Dodam jeszcze że dysk twardy jest ok. Niedawno wymieniałem na SSD (Plextor M6 Pro) i nie ma żadnych bad sektorów bo sprawdzałem.
    Pozdrawiam
  • Tespol
    januszkutno
    Level 10  
    Kliknij prawym na ikonkę głośniczka na dolnym pasku. Następnie "urządzenia do odtwarzania" najedź na właściwe urządzenie, kliknij prawym i wybierz "ustaw urządzenie jako domyślne".
  • Tespol
    jonaszsz4
    Level 10  
    Próbowałem juz to zrobić. Mam tam tylko "Głośniki - Realtek High Definition Audio" i są one ustawione jako domyslne.
    Maxiset
    Level 19  
    Odinstaluj sterownik, restart, i laptop powinien sam znaleźć sterowniki jak nie znajdzie to zainstaluj je z płyty albo neta i daj znać.
    master-007
    Moderator on vacation ...
    @jonaszsz4 wyklucz uszkodzenie sprzętowe z użyciem Linux LiveCD. Jeśli tam będzie dźwięk, można szukać przyczyny software'owej. Jeśli okaże się, że nie ma usterki, wtedy załącz na forum screen z rozwiniętą gałęzią kontrolerów dźwięku, wideo i gier z Menedżera urządzeń.
    jonaszsz4
    Level 10  
    @master-007,
    W menadżer urządzeń/Kontrolery dźwięku wideo i gier mam coś takiego-dwie pozycje
    -Intel(R) Audio dla ekranów;
    -Realtek High Definition Audio.

Oczywiscie ponowna reinstalacja sterowników nie przyniosła zadnego efektu i dźwięku nadal nie ma.

Uruchomiłem wersję Kubuntu z bootowanego pendrive i tam mam dźwięk w systemie. A na windowsie jak nie było tak nie ma. Więc nie jest to uszkodzenie sprzętowe.
    Maxiset
    Level 19  
    jonaszsz4 wrote:
    Uruchomiłem wersję Kubuntu z bootowanego pendrive i tam mam dźwięk w systemie. A na windowsie jak nie było tak nie ma. Więc nie jest to uszkodzenie sprzętowe.
    Tak masz racje, nie jest to uszkodzenie sprzętowe.
    jonaszsz4 wrote:
    Oczywiscie ponowna reinstalacja sterowników nie przyniosła zadnego efektu i dźwięku nadal nie ma.

Wrzuć screen z ustawienia audio, i z menadżer urządzeń oraz z głośniczka który jest po prawej stronie na pasku start.
    jonaszsz4
    Level 10  

Dodano po 1 [minuty]:

Dodano po 41 [sekundy]:

Dodano po 1 [minuty]:
    Z podłączonym kablem HDMI:

Dodano po 2 [minuty]:

Dodano po 13 [minuty]:

Przetestowałem rozwiązanie z postu #20. Niestety to nie w tym tkwi problem.

Dodano po 3 [godziny] 39 [minuty]:

Czy ma ktoś jeszcze jakieś pomysły???
    jonaszsz4
    Level 10  
    Wczoraj pojawił się kolejny problem. Przeglądałem strony internetowe i nagle zmieniła się rozdzielczość ekranu laptopa na 800x600. Nie mogłem ustawić większej niż 1024x768. Tak jakbym nie miał zainstalowanych sterowników do karty graficznej. Sterowniki jednak były. Zainstalowałem na nowo sterowniki i teraz wszystko z obrazem i rozdzielczością jest ok. Tylko dźwięku dalej nie ma. Coś mi się wydaje ze to jednak wirus. Może mój program antywirusowy (F-Secure) jest na niego za słaby?