Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Co to za pompa próżniowa ?

kosmaty48 02 Aug 2015 11:40 2013 3
    kosmaty48
    Level 9  
    Witam,
    Kupiłem pompę próżniową na alle...
    Sprzedający niestety nic o niej nie wie. Natomiast ja chciałbym dowiedzieć się np. kto jest producentem, nazwa itp. ......ponieważ ważne są nominalne warunki pracy takiej pompy.
    Pompa wygląda bardzo solidnie. Waży ok 6 kg, wymiary 180 x 180 x 113 mm. Średnica otworu 30 mm, średnica zewn. króćca 20 mm.
    Wał roboczy na zewnątrz pompy - średnica -12 mm , l= 36 mm.
    Na wzierniku oleju na którym jest poziom oleju są napisy : D.R.P. SK16R 2047... Średnica zewnętrzna 34 mm, wewnętrzna 24 mm.
    Pompa była przymocowana do podłoża w kształcie deski na której był kiedyś napęd elektryczny. Z pozostałości napędu był tylko sznur z włącznikiem Kenn-nr 6170.002, max. napięcie 500 V przemienne i natężenie 6 A. Napisy na włączniku świadczą że to wyrób niemiecki.
    Versichberung 1,6-2,5 A, 10 ft 6tr.
    Konstrukcja pompy jest następująca :
    Pompa jest podzielona w zasadzie na 2 komory. Komora uszczelniająca i właściwa komora dolna robocza w której są dwa wirniki pracujące jeden za drugim.
    Komora uszczelniająca obejmuje też przestrzeń dolny kanał z napędem łańcuchowym (obok dolnej komory roboczej).
    Pompa napędzana jest napędem bocznym od silnika. Napęd boczny obraca wewnętrzny napęd łańcuchowy. Ten z kolei napęd łańcuchowy obraca dwa wirniki pracujące jeden za drugim umieszczone we właściwej dolnej komorze roboczej.
    Właściwa, zamknięta komora robocza kończy się ośmioma otworami położonymi na okręgu, na które nałożona jest gumowa uszczelka, która chyba stanowi element zaworu zwrotnego. Gumowa uszczelka jest na dole „grzybka” wkręconego pośrodku 8 otworów. Grzybek znajduje się pod króćcem (wydechowym) komory uszczelniającej . Do czego służy sam grzybek nie wiem.
    Pompie brakuje króćca ssącego który przechodzi przez komorę uszczelniającą .
    Wiem tylko że króciec ssący powinien wejść w komorę uszczelniającą w otwór 30 średnicy 30 mm i dalej dolną w komorę właściwą roboczą – średnica 15 mm na głębokość 15 mm. ( Muszę go dorobić).
    Powietrze jest ssane z zewnątrz, przechodzi przez króciec ssawny, dostaje się do właściwej komory roboczej gdzie jest przetłaczane przez dwa wirniki do ośmiootworowego zaworu zwrotnego, gdzie elementem zaworowym jest podkładka gumowa umieszczona na dole „grzybka”.
    Wszystko jest zanurzone w oleju który jest wypełnia pompę w ¾ objętości aż do poziomu we wskaźniku.
    Powyższy opis pompy i jej pracy napisałem na podstawie foto i wydaje się wysoce prawdopodobny. (Jeden z foto jest z YouTube - napisałem do autora (Szweda chyba i też czekam na ew. odpowiedz)
    Dziękuję za odpowiedzi.
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
    User removed account
    Level 1  
    kosmaty48
    Level 9  
    Dziekuję za pomoc.
    Moja pompa nie jest pompą PP-5. Różnią się ilością śrub i grubością. (Moja jest wysmukła)
    Wydajność pompy PP-5 - 5m3/h, próżnia końcowa 0,1mmHg, zasilanie silnika 3x220/380V, 50Hz, 0,3kw .. (Podobno obroty wirnika pompy to 500 - 550 obr/min.)
    Producentem pompy PP-5 była :
    Mechanika Precyzyjna Spółdzielnia Pracy, 04-347 Warszawa ul . Boremlowska 46
    Obecnie MPW MED. INSTRUMENTS Spółdzielnia Pracy (niestety nie produkują pomp próżniowych i nie posiadają dokumentacji technicznej )

Poszukam jeszcze pompy PP-2.
    Fabryka Pomocy Naukowych w Koszalinie ul. Morska 54/60 już nie istnieje.
    W/wym wiadomości może się komuś przydadzą..

Dodam schemat komory roboczej z domniemanymi tłokami obrotowymi.
    Ponieważ i tak będę musiał dorobić rurę ssącą która zewnętrzne średnice musi mieć 30 mm , potem w samej komorze uszczelniającej około 18 mm i na końcu 15 mm na l = 16 mm, pytanie jaka przypuszczalnie ma mieć średnicę wewnetrzną rura ssąca ??

No i oczywiście najważniejsze - szukam dalej informacji w celu idetyfikacji mojej pompy.
    pozdrawiam