Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak sprawdzić tyrystory, tranzystory mocy?

dnatime 01 Cze 2005 17:32 4143 1
  • #1 01 Cze 2005 17:32
    dnatime
    Poziom 10  

Witam

Mam zepsuty zasilacz impulsowy DC24V 4.5A

- wylutowałem triak bcr8pm-12L nie wiem jak sprawdzić czy nie jest uszkodzony (czy da się to zrobić miernikiem cyfrowym)?

Wiem jak sprawdzić zwyczajne tranzystory, ale tutaj:

- wylutowałem parę tranzystorów K1101 i jeden K2057, gdy sprawdzałem je na zakresie diodowym to w pewnych miejscach miały zwarcie,

-za to inna para tranzystorów K2543 po pomiarach, tylko pomiędzy nóżką 2(czarny kabel z miernika) i 3S(czerwony) miały wartość 450

Czy w takim razie mogę sądzić, że te dwa K2543 są dobre?
    Jak można w prosty sposób sprawdzić tranzystory typu MOSFET i JFET?

Proszę o pomoc

0 1
  • Pomocny post
    #2 01 Cze 2005 21:30
    W.P.
    Specjalista - zasilacze komputerowe

Co do tyrystora i triaka:
    Jak na pewno wiesz, tyrystor (dioda sterowana) czy triak (podobnie jak tyrystor ale w obie strony) przewodzą wtedy, gdy w obwodzie bramka-katoda (w triaku bramka-"dolna" anoda") popłynie prąd.
    Może to być krótki (w stosunku do półokresu napięcia zasilającego) impuls. Jego minimalną długość określa producent dla danego modelu.
    Od momentu przepływu prądu przez bramkę tyrystor (triak) zaczyna przewodzić.
    Przewodzenie kończy się samoistnie w momencie przejścia krzywej prądu przez "0". I znów czeka na impuls prądu bramki.
    Co do triaka, to bramka ma polaryzację taką samą jak anoda "górna".
    Teraz jak to sprawdzić? (Dla uproszczenia opiszę dla tyrystora)
    Można zestawić prosty układ:
    Źródło zasilania napięciem stałym + tyrystor + obciążenie z żarówki
    Naładować kondensator 100n do około 5V i rozładować go w obwodzie bramka-katoda pamiętając, by dodatnia końcówka trafiła na bramkę.
    Żarówka powinna zapalić się.
    Dla triaka podobnie. Nie używaj zbyt dużych kondensatorów. Energia zgromadzona w kondensatorze to ½C*U².

Dodano po 15 [minuty]:

I jeszcze tranzystory.
    Większość to MOSy - z izolowaną bramką. Zatem na bramce może pojawić się potencjał powodując przewodzenie kanału.
    Jeśli zatem podłączysz obciążenie w obwód drenu, to sterując napięciem bramki możesz wpływać na prąd drenu.
    Nie opisuję układu pomiarowego, bo jest banalnie prosty i na pewno wiesz jak to zrobić. Warto jednak pamiętać, że pomiar omomierzem może być mylący dopóki nie odprowadzisz ładunku z obwodu bramki (wystarczy palcem zewrzeć źródło z bramką).
    Powodzenia

0