Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pompa Grundfos MQ 3-45 załącza się sama, przerywa w trakcie pracy

hindoos 02 Aug 2015 13:10 4227 12
Praca Serwisant GSM
    hindoos
    Level 27  
    Witam, mam 2 problemy ze wspomnianą pompą. Ma już swoje lata, ale od jakiegoś czasu zaczęła samoczynnie się włączać na krótką chwilę (parę sekund) tak jakby gdzieś uciekało ciśnienie. Przez kran nic nie wycieka, czy jest możliwość, że winna jest sama pompa? Druga sprawa - czy takie okresowe włączenia, np. raz na 10 minut, mogą spowodować szybsze zużycie pompy i czy jest to w jakiś sposób niebezpieczne?

Druga sprawa, to wspomniane przerywanie. Pompa zasila zraszacze w ogrodzie i co kilkanaście sekund przerywa pracę na jakieś pół sekundy, po czym wraca do normalnego działania. Ciśnienia nie mam jak sprawdzić, ale woda płynie normalnie, nie widzę jakichś problemów z działaniem instalacji. Czy jest się czym przejmować? Czy jest to objaw jakiejś usterki którą warto byłoby naprawić? Czy może to być powiązane z powyższym problemem dotyczącym samoczynnego włączania się?

Z góry dziękuję za odpowiedzi! Pozdrawiam!
  • Praca Serwisant GSM
    stanislaw1954
    Level 43  
    To jest pompa, czy kompletny zestaw hydroforowy?
    hindoos
    Level 27  
    Prawdę mówiąc nie wiem - załączam zdjęcie jak to wygląda. Jedna rura prowadzi do studni, druga wylatuje na ogród.
    Attachments: To view the material on this forum you must be logged in.
  • Praca Serwisant GSM
    stanislaw1954
    Level 43  
    Na zdjęciu widać samą pompę, więc wnioskuję, że ona ma chodzić na "okrągło", jeśli tylko wtyczka jest włączona do gniazdka.
    hindoos
    Level 27  
    Nie no, pompa działa tylko jeśli otworzy się zawór w ogrodzie. Tak to zresztą działało parę lat, ale od jakiegoś czasu pojawiły się opisywane przeze mnie przypadłości.
    stanislaw1954
    Level 43  
    A ona ma wyłącznik, który włącza się z chwila spadku ciśnienia i pewnie on coś zaczyna szwankować.
    hindoos
    Level 27  
    A jak mogę to zdiagnozować w warunkach amatorskich? Czy trzeba już wołać jakiegoś technika?
    hindoos
    Level 27  
    Ok, przejrzałem instrukcję, ale chciałbym się upewnić - czy taka pompa może być odłączana od zasilania? Co się stanie w momencie, gdy ktoś odkręci kran gdy pompa nie ma zasilania?
    stanislaw1954
    Level 43  
    hindoos wrote:
    Co się stanie w momencie, gdy ktoś odkręci kran gdy pompa nie ma zasilania?
    Nic, po prostu nie będzie pompować.
    hindoos wrote:
    ale chciałbym się upewnić - czy taka pompa może być odłączana od zasilania?
    Może. Przecież można założyć, że braknie napięcia w sieci zasilającej i co wtedy ? - ma się nic złego nie stać.
    hindoos
    Level 27  
    Wróciły dodatnie temperatury, więc wrócił i problem. Największą bolączką jest w tej chwili bardzo wysoka czułość spadku ciśnienia. Wystarczy parę kropel i pompa znowu się włącza. Robi tak co parę minut, a mam wgląd na to jak wygląda kran i tam naprawdę nic się szczególnego nie dzieje, gdzieś na łączeniu powolutku wypływa kropla po kropli. Czy jest jakaś szansa na regulację histerezy załączenia pompy, żeby poczekała, aż ciśnienie spadnie drastycznie i dopiero wtedy się załączała?
    slamaker
    Level 8  
    Witam.
    Mam taki sam problem: pompa Grundfos MQ 3, podczas pracy wyłącza się co ok. 9 sekund na niecałą sekundę. Załącza się też sama co jakiś czas mimo, iż nikt z wody nie korzysta.
    hindoos - poradziłeś sobie z tym problemem?
    Może jest jakiś spec z okolic Wrocław-Leśnica, który mógłby zająć się tym tematem? Jeśli tak, to proszę wiadomość na prv.
    wiesiekmisiek
    Level 33  
    Spada ciśnienie bo może zawór zwrotny lub smok przepuszcza.