Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Motorola sb5101e - Jak do modemu motorola sb5101e podłączyć router

02 Sie 2015 13:36 1470 21
  • Poziom 6  
    Witam mam internet z kablówki i modem motorola sb5101e. Dostałem router edimax ar-7084a i chciałbym korzystać w domu z internetu bezprzewodowego ale nie mam zielonego pojęcia jak to wszystko połączyć.
    Byłbym bardzo wdzięczny gdyby ktoś wszystko dokładnie opisał co i gdzie połączyć.
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
  • Poziom 43  
    Ten router ma wejście ADSL czyli nie nadaje się do współpracy z modemem z kablówki. Potrzebujesz routera z wejściem WAN czyli tzw. routera kablowego.
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
  • Poziom 43  
    Spróbuj na edimax-ie po zalogowaniu wyłączyć serwer DHCP i zepnij go portem LAN do modemu. Wyłącz oba urządzenia i ponownie włącz.
  • Poziom 43  
    Nie, nie o coś takiego. To jest opis podłączenia routera z portem WAN. Ty musisz zalogować się na edimaxa i spróbować zrobić powyższe.
  • Specjalista Sieci, Internet
    CHACA napisał:
    Spróbuj na edimax-ie po zalogowaniu wyłączyć serwer DHCP i zepnij go portem LAN do modemu

Wtedy może się okazać, że zaloguje się tylko jeden komputer do internetu - jak wyłączysz DHCP, to następne komputery nie dostaną swojego IP.
    Taki manewr można zrobić, jeśli w sieci jest już router - tutaj jest tylko modem.
  • Poziom 38  
    KOCUREK1970 napisał:

Wtedy może się okazać, że zaloguje się tylko jeden komputer do internetu - jak wyłączysz DHCP, to następne komputery nie dostaną swojego IP.
    Taki manewr można zrobić, jeśli w sieci jest już router - tutaj jest tylko modem.

Ten modem moze obsluzyc do 32 hostow o ile operator na to pozwala... zrob to co mowi kolega CHACA i zobaczysz czy zadziala.

W sumie to w sieci jest router, a konkretnie CMTS ktory jest tez routerem tylko z interfejsami obslugujacymi Euro DOCSIS (literka e w symbolu modemu swiadczy o tym ze to EuroDOCSIS).

Oczywiscie moze tak byc jak mowi KOCUREK1970 ale powodem tego bedzie ustawienie w konfigu modemu 1 CPE czyli max 1 host (konfig modem pobiera z TFTP od operatora podczas startu). Najprosciej to sprawdzic w tym modemie jeden komputer podpinajac pod Ethernet, a drugi pod USB (trzeba tylko sterowniki zainstalowac). Jak beda dzialac oba to nie ma tego ograniczenia... Ewentualnie mozna to nawet na jednym komputerze przepinajac ethernet na usb bez resetu modemu.
  • Specjalista Sieci, Internet
    tplewa napisał:
    Ten modem moze obsluzyc do 32 hostow o ile operator na to pozwala

Tylko wtedy, jak podłączysz router za modemem - w tym wypadku wspominanym wyżej, router będzie tylko switchem i niczym więcej, w dodatku zbędnym, bo i tak tylko jedno urządzenie się zaloguje.

Przerabiałem podobny manewr na UPC i modemie Cisco 3212... - wątpię by tu było inaczej.
  • Poziom 38  
    KOCUREK1970 napisał:
    tplewa napisał:
    Ten modem moze obsluzyc do 32 hostow o ile operator na to pozwala

Tylko wtedy, jak podłączysz router za modemem - w tym wypadku wspominanym wyżej, router będzie tylko switchem i niczym więcej, w dodatku zbędnym, bo i tak tylko jedno urządzenie się zaloguje.

Przerabiałem podobny manewr na UPC i modemie Cisco 3212... - wątpię by tu było inaczej.

no dokladnie bo tylko switch wystarczy... tylko musi na to operator pozwolic. Zalezy od operatora... Vectra z tego co wiem obecnie daje chyba mozliwosc podpieca 2 hostow i daje dwa publiczne IP. Nie wiem jak UPC obecnie czy wielu innych operatorow w PL :) Wiec trzeba test zrobic i moze na kilka hostow bedzie dzialac, ale nie musi i wtedy potrzeba samemu robic NAT i potrzeba jakis router z WAN w postaci Ethernetu. Niektore mniejsze kablowki tez robily czasem ograniczenie dla danego MAC, no ale to wiadomo na wiekszosci routerkow mozna ominac ;)

Z drugiej strony nie wiem czy nie latwiej zapytac w kabloce czy nie dysponuja modemami z WiFi, moze sie okazac to tansze i prostsze :)

A wiem co mowie bo firmware na te modemy pisalem ;) w sumie to te modemy kijowe sa do torentow (na firmware motoroli) ;) przy duzej ilosci polaczen brakuje modemowi pamieci na stosie i robi zwieche... w sumie 5100/5101 to starocie z DOCSIS 2.0...
  • Poziom 38  
    mrfinix napisał:
    Czyli waszym zdaniem poprostu kupic ten router kablowy tak?
    Ten moze byc?
    http://www.mediaexpert.pl/routery-xdsl-wifi/router-tp-link-tl-wr841n,id-13713

I jak bede mial ten router polaczyc wszystko tak jak jest opisane tu:
    http://obsluga-klienta.upc.pl/app/answers/det...%85czenie-w%C5%82asnego-routera-do-modemu-upc

Tak jeszcze ze sie przyczepie to nie jest router kablowy ;) jak juz jest to Access Point z interfejsem WAN Ethernet i ma oczywiscie funkcje routera ;) Choc ty musisz raczej robic NAT...

Jednak jesli masz z UPC to zadzwon do nich bo maja w ofercie takie modemy z WiFi i moze sie okazac ze za free ci go wymienia wiec nic nie bedziesz musial kombinowac, ani ponoscic dodatkowych kosztow na zakup.
  • Poziom 6  
    Nie mam internetu z upc tylko znalazlem ta strone jak to wszystko popodłączać.
    Czyli jesli kupie ten router który podałem wyżej wszystko będzie śmigac?
  • Poziom 38  
    mrfinix napisał:
    Nie mam internetu z upc tylko znalazlem ta strone jak to wszystko popodłączać.
    Czyli jesli kupie ten router który podałem wyżej wszystko będzie śmigac?

Ok jak nie z UPC to jestes pewny ze kablowka nie ma takich modemow w ofercie, jesli chodzi o starsze modemy EuroDOCSIS 2.0 to obecnie prawie nie ma roznicy w cenie zakupu takich z WiFI. Takie rozwiazanie jest po prostu lepsze dla osob ktore nie zabardzo czuja sie w konfiguracji sieci...

Troche robilem robot dla roznych kablowek w Polsce i nawet te najmniejsze mialy za zwyczaj takie modemy w ofercie...

Tak bedzie dzialac tylko kwestia odpowiedniej konfiguracji, moze byc potrzebne klonowanie adresu MAC na porcie WAN o ile operator przypisal IP np. tylko do twojej karty sieciowej w komputerze.

Mozesz to sprawdzic podpinajac pod modem inny komputer (wczesniej wylaczajac modem z sieci aby sie zresetowal jesli bedzie dzialac to ten AP zapewne zadziala na defaultowych ustawieniach, pozostanie tylko ustawien zwiazanych z bezpieczenstwem WiFi...
  • Poziom 38  
    Nie znam tego AP... gdzies w menu powinna byc opcja clone mac itp. dla interfejsu WAN. Musisz wpisac taki jak karty sieciowej w komputerze... ale jak mowie nie musi to byc konieczne. Takie praktyki obecnie stosuja chyba tylko niewielkie kablowki ktore maja male pule adresow IP...
  • Poziom 6  
    Sory co to jest AP?
  • Poziom 38  
    mrfinix napisał:
    Sory co to jest AP?

TO co kupujesz czyli Access Point z routerem ;)

Najlepiej jak juz kupisz popros kogos kto sie zna aby ci pomogl w konfigurcj - wylaczyl zwlaszcza WPS i dobrze zabezpieczyl ta siec - co by ci sie jakis mlodociany hacker zaraz nie wpierniczyl w to WiFi ;)