Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Okablowanie automatyki dla 2/3 bram, furtki i lamp LED - wątpliwości

cyfron 02 Sie 2015 20:18 1173 7
  • #1 02 Sie 2015 20:18
    cyfron
    Poziom 9  

Witam. Mam taki układ bram i furtki i kilka pytań na które nie jestem pewien odpowiedzi. Proszę o poradę
    Okablowanie automatyki dla 2/3 bram, furtki i lamp LED - wątpliwości
    Założenia:
    1. Jeden automat już mam- Mhouse (NICE) WG2S, Wideodomofon ORNO z opcją sterowania bramą (do Brama2).
    Drugi dokupię- pewnie też z NICE, żeby obługiwać je 1 pilotem
    Sterowanie bramą garażową zostawiam na jesień.
    2. Wyprowadzenie zasilania 230V możliwe tylko z garażu i muszę zasilić 2 automaty i LEDy w których puszka jest przy LED1.
    Wątpliwości mam takie:
    1. Czy zasilanie poprowadzić:
    a. dwoma osobnymi kablami 3x1,5mm2- jeden do C1 i jeden do C2+LEDy
    b. jednym 3x2,5mm2 z garażu do C1, potem do C2 i do LEDów, zakładając puszki rozgałęziające przy centralkach C1 i C2?
    2. Do zasilania prowadzonego w peszlu w ziemi lepszy drut czy linka, w gumie czy w izolacji polwinitowej?
    3. Do koguta z anteną zamiast kabla ekranowanego + 2 żyły osobnym kablem można zastosować jakiś pojedynczy kabel (mało miejsca w peszlu) ?
    4. Czy w centralce Mhouse (NICE) zamiast szeregowo, mogę podłączyć wszystkie 4 fotokomórki bezpośrednio do gniazda ECS Bus ?
    5. Jaki sygnał/ napięcie daje ORNO do sterowania bramą: opisane wyjście ma jako L+, L-. Można je połączyć w wejściem OPEN w centralce?

Będę wdzięczny za wszelkie porady czy sugestie...

• Pomocny post
    #2 02 Sie 2015 21:20
    Mareczny
    specjalista -automatyka bramowa

1.Zasilanie poprowadzić 2 osobnymi kablami doziemnymi 3x1,5 mm2 - pobór obciążenia w czasie pracy nie przekracza 600 W , niekoniecznie w rurze aro .
    2. Zasilanie drutem / przewodem pojedynczym , w przypadku okablowania siłowników do bramy rozwiernej , przewód elastyczny / linka 3x1,5 mm2 lub 2x 1,5 mm2 w zależności od typu siłownika . Peszel w ziemi , kiedy kładziesz przewód biały - niezalecany , w przypadku przewodu doziemnego , nie ma potrzeby prowadzenia w peszlu , przerost formy nad treścią.
    3. Czasami można znależć przewody dedykowane , zawierające w osłonie przewód 2 żyłowy ( zasilanie) oraz przewód antenowy - jednak są drogie ,i ich impedancja jest do danego radioodbiornika nieodpowiednia , co wiąże się ze spadkiem czułości radia i skróceniem zasięgu , zamiast ich poprawieniem.
    4. Wszystkie urządzenia ECS bus łączysz równolegle , skąd przekonanie o ich szeregowym łączeniu ?
    5. 12 V 300mA to prąd z panela zewnętrznego na zasilanie elektrozamka - dość trudno je znależć , i są drogie - standartowe elektrozamki wymagają prądu rzędu 600-900 mA , i pracują o wiele skuteczniej przez dłuższy okres czasu bezobsługowo. Warto sterować otwieraniem ( sygnałem PP , Step by Step) bramy bezpotencjałowym stykiem - czyli zastosowanie przekaźnika , lub w przypadku Twojego Orno wystarczą 2 żyły do centrali . Proszę podać typ centrali Mhouse - Nice produkuje nie tylko Mhouse , Moovo , ale też inne siłowniki marketowe .

• #3 02 Sie 2015 22:27
    cyfron
    Poziom 9  

Zestaw Mhouse to:
    - 2x siłownik WG1S
    - centrala z abudowanym radiem i furtka - CL2S
    - 2 piloty GTX4

Link

1. Zasilanie OK, rozumiem że lampki LEDowe podłącze do tego samego kabla co Sterownik Bramy 2
    2. Peszle już kupione więc pewnie zastosuje. Kostka będzie kładziona po uruchomieniu bramy- biorąc pod uwagę ostre kamienie na podsypkę i zagęszczarkę myślałem by przewody lepiej zabezpieczyć przed uszkodzeniem mechanicznym.
    Linka jak zrozumiałem od centralki do siłowników- WG1SK- wymagają 3 przewodów (3x1mm2 z instrukcji).
    3. Kogut z antena puszcze osobnymi odpowiednimi kablami
    4. Masz racje - równolegle :-)
    5. Elektrozamek - żeby mieć wyjście na 600-900mA- na to bym nie wpadł. ORNO produkuje wiele typów EZ wiec może coś dobiorę..
    Mógłbyś rozjaśnić sterowanie bramą z tego Videodomofonu ORNO- nie do końca ogarniam co miałeś na myśli?

Czy jako para fotokomórek może pracować z jednej strony słupek z foto o wysokości 1000mm Nice a z drugiej zwykła fotokomórka umieszczona na murze (F2c i F2d na rys)?
    Niestety bramy muszą się otwierać na zewnątrz a przed brama mam duży podjazd i obawiam się otwarcia bramy jeśli na podjeździe będzie stał samochód. Ponieważ z jednej strony wychodzi to poza linią ogrodzenia nie mam jak umocować foto jak tylko dać słupek.

• Pomocny post
    #4 02 Sie 2015 22:49
    suworow
    Admin Zabezpieczenia Stacjonarne

cyfron napisał:
    Mógłbyś rozjaśnić sterowanie bramą z tego Videodomofonu ORNO- nie do końca ogarniam co miałeś na myśli?

Widziałem w życiu kilka wideodomofonów orno ( szczególnie przy demontażu) i owszem opis był taki jak podajesz -L+L ale był to zwykły styk bezpotencjałowy ( niemniej warto w tego typu sprzęcie to sprawdzić miernikiem).
    Co do zaczepów to rzeczywiście więcej mA, większa szansa na niezawodną pracę. Tyle że same Orno tego raczej nie zasili i trzeba zastosować zewnętrzny źródło zasilania
    , najlepiej AC.
    Pozdrawiam

• #5 02 Sie 2015 23:08
    cyfron
    Poziom 9  

Czyli że naciśnięciu przycisku "brama" wideodomofon zwiera wyjścia L+ i L- ? To byłoby super bo mógłbym je podłączyć bezpośrednio do wejścia OPEN w centralce bramy. Sprawdzę miernikiem co się dzieje na L+L-...
    Z domofonu do kamery w kasecie idzie normalnie 4x0,75mm2- a jakbym puścił np 6x1mm2 i tymi 2 dodatkowymi żyłami 12V bezpośrednio z zasilacza na elektro-zaczep?
    Nie spowoduje to zakłóceń obrazu/dźwięku jeśli to będzie w 1 przewodzie?

• #6 02 Sie 2015 23:18
    suworow

1. Którą bramą chcesz sterować z wideodomofonu.?
    2. Można przyjąć że rysunek w przybliżeniu oddaje odległości?
    3. ten wideodomofon to na pokaz , czy rzeczywiście zależy Ci na tym aby coś na nim zobaczyć?

Pozdrawiam

• #7 03 Sie 2015 08:03
    cyfron
    Poziom 9  

1. Domofon bedzie sterował furtka i bramą 2 (po prawej)
    2. Rysunek w super skali nie jest ale z grubsza oddaje wymiary:
    garaż- brama 1 to jakieś 8m
    dom - furtka to jakieś 6-7m
    3. Domofon ma cokolwiek pokazywać, szwagier sobie go kupił dawno bo taki mu się spodobał, prawdopodobnie opcja zwrotu już minęła...

• #8 05 Sie 2015 08:45
    suworow

Jeżeli kablujesz wprost z pod monitora to:
    1. opcja super. Mała puszka wpuszczana na słupku na którym montowany jest panel wideodomofonu. Do tej puszki kabel z pod monitora min 10 żył. Z tej puszki prowadzisz kable do napędu bramy, panela wideodomofonu, zaczepu pod ewentualny zamek szyfrowy lub przycisk wyjścia. Sam zasilacz zaczepu dajesz w obudowie napędu bramy.
    Pozdrawiam

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME