Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Laika przygody z elektryką

albertas123 03 Sie 2015 10:11 3750 49
    djlukas
    Poziom 27  
    Tak już widzę te wszystkie osoby w mojej wsi jak zadają pytania naszemu miejscowemu elektrykowi he he. Według nich to fachowiec, każdy go poleca, co drugi dom przez niego zrobiony. A wg mnie to niema pojęcia o nowych instalacjach. Dalej kładzie wszystkim 5x10mm2, zero uziomu w budynku, o SPD w ogóle zapewne nie słyszał, rozdzielnica na cały dom to 2x12 i jeden obwód na całą kuchnię zabezpieczony B20. A na koniec wystawia oświadczenie, że instalacja została wykonana zgodnie z przepisami he he.
  • IGE-XAO
    JohnySpZOO
    Specjalista - Instalacje Elektryczne
    Tak czytam i czytam te posty i głowa mnie boli. Jeżeli chcesz kolego być pewny dobrze wykonanej roboty to :
    1. zleć wykonanie projektu wykonawczego projektantowi branży elektrycznej z uprawnieniami budowlanymi branżowymi,
    2. zatrudnij inspektora bądź kierownika robót elektrycznych z uprawnieniami budowlanymi branżowymi,
    3. wyślij zapytanie ofertowe na realizację projektu do kilku firm z rzetelną wyceną,
    4. przedstaw oferty osobie z p. 2,
    5. wybierz firmę i podpisz z nią umowę w której znajdzie się zapis o gwarancji poprawności wykonania robót,
    6. odbierz wraz z osobą z p. 2 robotę ewentualnie wnoś poprawki.
    7. rozlicz się z osobą z p. 2.

Będziesz mógł spać spokojnie :)
    CYRUS2
    Poziom 38  
    retrofood napisał:
    Nie zgadzam się. Referencje lokalnego elektryka zawsze można sprawdzić sprawdzając w terenie wykonywane przez niego instalacje.
    Tutaj ja się z kolegą nie zgadzam.
    Obwód gniazdowy zabezpieczony B32 będzie działał bez zarzutu.
    Użytkownik pochwali elektryka.
    Zerowane w TT też będzie działać "super".
    Użytkownik pochwali elektryka.
    Jak może dać referencje amator bez pojęcia fachowcowi.
    To sprzeczność z założenia.

Błędy w instalacjach wychodzą w przypadku awarii.
    Awarii która nigdy może nie nastąpić.
    zbich70
    Moderator - Elektryka
    JohnySpZOO napisał:
    Tak czytam i czytam te posty i głowa mnie boli.

Nic dziwnego. Po lekturze tego wątku (i tego na Muratorze też) mi wniosek nasuwa się taki - Autor chciałby mieć perfekcyjnie zaprojektowaną i wykonaną instalację.
    Ale warunkiem podstawowm jest żeby w rolę projektanta, wykonawcy, inspektora wcielił się pan Czesio spod budki i za całość zainkasował jedną, góra dwie flaszki... :|
    albertas123
    Poziom 9  
    zbich70 napisał:
    JohnySpZOO napisał:

Nic dziwnego. Po lekturze tego wątku (i tego na Muratorze też) mi wniosek nasuwa się taki - Autor chciałby mieć perfekcyjnie zaprojektowaną i wykonaną instalację.
    Ale warunkiem podstawowm jest żeby w rolę projektanta, wykonawcy, inspektora wcielił się pan Czesio spod budki i za całość zainkasował jedną, góra dwie flaszki... :|

Cóż, przyznaje że z początku miałem błędne podejście chytrego zrobienia instalacji po kosztach. Wymyśliłem sobie projekt sam, a później dopytywałem kolejnych fachowców czy mi tak zrobią jak chcę. Oni jednak zamiast mi to wybić z głowy i zasugerować zmianę podejścia (na taką jak proponuje @JohnySPZOO) albo po prostu zastrzec że zrobią ale od projektu do pomiarów wszystko po ich stronie, głowili się nad tym problemem, co za każdym razem konfrontowałem na forum. Rozumiem że w zasadzie nie jest ich rolą mnie nauczać, tylko brać zlecenia które im pasują. Ciężko mi jednak podjąć decyzję jak jeden mi mówi że mu obojętne jaki kabel będzie puszczony, a drugi mówi że elektryk z ZE gada głupoty i jest służbistą. Teraz widzę że nie tędy droga. Aktualnie wolę zapłacić i mieć spokój. Z tym że natknąłem się na kłopot ze znalezieniem specjalisty. Oczywiście plan @JohnySpZOO brzmi wspaniale. Jedyny problem to znaleźć tego projektanta i kierownika, no i oczywiście podwykonawcę... no ale to już mój problem. Myślę, że temat można uznać za zamknięty.
  • IGE-XAO
    Pittt
    Poziom 31  
    zbich70 napisał:
    JohnySpZOO napisał:

Wnioski są takie że nawet na tym forum brakuje elektryków/projektantów z deklarowanymi kompetencjami, i choć minimalną chęcią pomocy.
    Do poprowadzenia zasilania garażu każesz zatrudniać projektanta ? A z projektem instalacji w domku to do NASA skierujesz ?
    albertas123
    Poziom 9  
    Pittt napisał:

Wnioski są takie że nawet na tym forum brakuje elektryków/projektantów z deklarowanymi kompetencjami, i choć minimalną chęcią pomocy.
    Do poprowadzenia zasilania garażu każesz zatrudniać projektanta ? A z projektem instalacji w domku to do NASA skierujesz ?

Co innego proponujesz?
    Pittt
    Poziom 31  
    Szukać pomocy gdzie indziej. Tu nawet jak ktoś wie i by chciał, to pewnie się boi odezwać.
    zbich70
    Moderator - Elektryka
    Pittt napisał:

Do zaprojektowania i wykonania instalacji w szpitalu też zatrudnisz "Czesia spod budki"???
    Gdzie Twoim zdaniem są granice kiedy trzeba lub nie trzeba zatrudniać projektanta?
    Pittt
    Poziom 31  
    Nikt tu nie mówi o szpitalu.
    Modernizować i wykonywać można bez projektu. Ważne aby były wykonane i sprawdzone zgodnie z obowiązującymi wymogami.
    Nie wiedziałeś tego ? czy tylko udajesz ?
    zbich70
    Moderator - Elektryka
    Pittt napisał:
    Nikt tu nie mówi o szpitalu.

To powiedz mi, proszę, dlaczego wobec szpitala jesteś bardziej rygorystyczny niż wobec domu jednorodzinnego lub garażu przy nim?
    Tu i tu przebywają ludzie. Tu i tu są narażeni na szkodliwe działanie źle zaprojektowanej i wykonanej instalacji.
    Pytam jeszcze raz - dlaczego w szpitalu (albo choćby w przedszkolu, szkole lub domu spokojnej starości) musi być projekt - a w domu lub garażu nie musi???
    Pittt
    Poziom 31  
    Nie chodzi o mniejszy/większy rygor tylko o wymagania formalne.
    zbich70
    Moderator - Elektryka
    Pittt napisał:
    Nie chodzi o mniejszy/większy rygor tylko o wymagania formalne.

Jakie wymagania formalne? Wskaż te wymagania w PB.
    A może nie-wymagania nie-formalne? Zwane powszechnie "olewaniem" lub "mam to w d**ie"? Domek można olać ale szpital już nie? Jest taki zapis w Prawie Budowlanym?
    Pittt
    Poziom 31  
    Mam wrażenie że dyskutujesz sam ze sobą. Kto i co tu olewa ?
    Co najwyżej autor wątku został olany bo nikt mu nic konkretnego nie powiedział, aby mógł mieć bezpieczną instalację.

Wg Ciebie chcąc dodatkowe gniazdko w pokoju do lampki muszę wzywać projektanta a potem elektryka i dopiero po tygodniu będę mógł poprosić tynkarza ?
    CYRUS2
    Poziom 38  
    Pittt napisał:
    Szukać pomocy gdzie indziej. Tu nawet jak ktoś wie i by chciał, to pewnie się boi odezwać.
    Kolego, to nie jest niechęć.
    Znam to forum od lat, i ludzi którzy chcieli pomocy.
    Pomóc możesz temu z kim jesteś w stanie prowadzić dialog.
    Amator nie zrozumie tego co piszesz, często zrozumie odwrotnie.
    Jeden mi napisał, że dotyk pośredni to taki "e-dotyk".
    zbich70
    Moderator - Elektryka
    Pittt napisał:
    Wg Ciebie chcąc dodatkowe gniazdko w pokoju do lampki muszę wzywać projektanta a potem elektryka i dopiero po tygodniu będę mógł poprosić tynkarza ?

Przeczytaj temat od początku. Autorowi nie chodzi o "dodatkowe gniazdko w pokoju do lampki".
    Zwróć też uwagę na tytuł wątku: "Laika przygody z elektryką".
    Może dla ciebie są to faktycznie "przygody" - ale Autor w poście #36 wykazał, że zrozumiał o co chodzi. Więc nie wiem po co drążysz temat. Bo są wakacje i dzieci się nudzą?
    Pittt
    Poziom 31  
    zbich70 napisał:
    Pittt napisał:

Przeczytaj temat od początku. Autorowi nie chodzi o "dodatkowe gniazdko w pokoju do lampki"....

...ani też o szpital ani przedszkole.
    Widzę że Twoje argumenty działają tylko w jedną stronę. No i się kończą...

Pozdrawiam wakacyjnie :)
    zbich70
    Moderator - Elektryka
    Pittt napisał:
    Widzę że Twoje argumenty działają tylko w jedną stronę. No i się kończą...

Przedstaw najpierw swoje. Bo na razie ich nie widzę.
    Próbujesz jedynie brylować w stylu "my to ze śwagrem nie take rzeczy robilim".
    Miniax
    Specjalista elektryk
    emigrant napisał:
    U nas jak kiedyś elektryk wymieniał całą instalację z aluminium na miedź a to był początek lat '90 to elektryk miał tylko szczypce(kombinerki), kilka śrubokrętów, młotek a jako miernik żarówka w oprawce z 2 kabelkami. Puszki miały wkładki, więc o zgrozo nie skręcał przewodów i na taśmę izolacyjną. Jak to się kiedyś mówiło bo pamiętam, "miał uprawienia na ten region". Niestety cała instalacja 2 żyłowa i tego już nie da się wymienić nawet jakby się chciało. Jak nie boazeria to mocno osadzone w ścianach, łazienka kafelki, itd.
    Pytanie czy pod koniec lat '80 były już przewody 3-żyłowe? Sam jestem 82 rocznik, ale byłem jeszcze za młody żeby takie rzeczy wiedzieć.

Co do weryfikacji elektryka to można grzecznie mu zadać kilka prostych pytań jak ma się też jakąś minimalną wiedzę, na przykład:

1. Jakie są minimalne przekroje przewodów dla Al i Cu do wlz.
    2. Gdzie pan zrobi rozdział PEN na PE i N?
    3. Jak już rozdzieli pan PEN na PE i N to jaki SPD typu 1 powinienem kupić, pod TN-C czy może pod TN-S? Wystarczy za 200 złotych warystorowy?
    4. Jaką metodą zmierzy mi pan rezystancję uziomu a może nie trzeba, wbijemy pręcik 1,5 metrowy w ziemię i wystarczy?
    5. Pewnie kilka innych banalnych by się znalazło

Jak elektryk wyłoży się na tak banalnych pytaniach albo zacznie kombinować ze swoimi teoriami no to sorry, temu panu trzeba szybko podziękować. Jak sensownie odpowie na te prostackie pytania to jest jakieś prawdopodobieństwo, że coś umie więcej i zrobi wszystko poprawnie. Chociaż nie musi tak być.

To nie są wcale tak proste pytania jak się wydaje i laik zadając je może się sam wkopać:
    Przykład: Gdzie zrobisz podział PEN na PE i N gdy:
    a) ZK jest 200 m od budynku w linii ogrodzenia
    b) ZK jest na ścianie budynku

Pomiar uziomu - do czego uziom ma służyć, jaka jest wymagana jego wartość przy konkretnym zastosowaniu?

Pytanie odnośnie SPD:
    Zakładasz je 20 cm za punktem podziału czy 20 m za punktem podziału PEN na PE i N?

Pytania można mnożyć, a laik niestety tego nie wie i rozwiązanie dobre w jednej sytuacji może być bezsensowne lub nawet niebezpieczne w innej.Tutaj nie ma uogólniania i dlatego nikt jeszcze nie stworzył takiej uniwersalnej listy pytań, bo nie ma na nie gotowej odpowiedzi.

Co do tematu problem polega na tym, że ludzie nie chcą płacić fachowcom (zwłaszcza tym pracującym legalnie) bo mogą mieć zrobione "to samo" za znacznie mniejsze pieniądze.
    Jak kafelkarz źle położy płytki - widać od razu
    Jak malarz źle pomaluje - widać od razu
    Jak murarz źle wymuruje - widać od razu
    Wtedy pocztą pantoflową szybko rozchodzi się informacja o partaczach i nikt ich nie bierze, rozchwytywani są natomiast drożsi fachowcy, po których wiadomo że zrobią dobrze.
    W elektryce tego nie ma, bo prądu nie widać, kable/przewody są pochowane, połączenia przewodów są niewidoczne i zamaskowane ładnymi łącznikami, obudowami, gniazdami. Jedynym wyznacznikiem dla laika czy instalacja jest dobra, to to czy działa (świeci) i nie "kopie", niestety to drugie może wyjść dopiero po latach. Dlatego ciężko zwykłemu zjadaczowi chleba obiektywnie ocenić instalację.
    Niestety u Nas w kraju wciąż brakuje świadomości na temat tego co powinien wymagać inwestor od elektryka (protokoły, świadectwa, gwarancje) oraz tego czym może grozić spartaczona instalacja wykonana po taniości.
    Jednak dopóki głównym kryterium wyboru elektryka będzie cena, dopóty nic się nie zmieni w poziomie świadczonych usług.