Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kolumny podłogowe 3-way na tonsilu i STX

poiuytrewq1 02 Aug 2015 22:08 6147 23
  • Witam serdecznie forumowiczów elektrody.
    Jestem już jakiś czas użytkownikiem tego forum ale dopiero teraz zakładam swój pierwszy post jakim zarazem jest projekt kolumny głośnikowej.
    Dziś chciałem pokazać wam mój pierwszy projekt kolumn podłogowych które zostały zrobione z głośników firm polskich czyli stx i tonsil. Jest to mój własny projekt nie wzorowałem się na żadnych kolumnach innych firm, również zwrotnice wykonałem samodzielnie.

Kolumny podłogowe 3-way na tonsilu i STX Kolumny podłogowe 3-way na tonsilu i STX
    Kolumny podłogowe 3-way na tonsilu i STX Kolumny podłogowe 3-way na tonsilu i STX Kolumny podłogowe 3-way na tonsilu i STX Kolumny podłogowe 3-way na tonsilu i STX
    Zacznę od początku
    Kolumny:
    Materiał użyty na kolumny to oczywiści mdf grubości 19mm zakupiony w Warszawie w markecie obi w cenie ok: 40zł za m2. w sumie zużyłem 2m2 ale kupiłem całą płytę czyli 5m2, razem z docięciem.
    Odpowiednie formatki dociąłem sam i po cięciu zabrałem się do klejenia wszystkiego za pomocą kleju vikol. zamiast użycia ścisków od razu wywiercałem otwory na wkręty i lekko je dokręcałem w miarę schnięcia kleju.
    Po sklejeniu i dobrym uszczelnieniu tylnej obudowy i odczekaniu jednego dnia, zacząłem się brać za
    wytłumienie obudowy. Do tego celu użyłem różnych materiałów tłumiących aby zminimalizować odbicia i fale stojące w obudowie.
    W miejscach góra, dół użyłem pianki, gąbki falistej z allegro, na plecach użyłem mate butylową, podobno ma lepsze właściwości od bitumicznej również z allegro. a po bokach użyłem filc gr. 2cm. i oczywiści na końcu dałem wełnę owczą w miejscu głośnika niskotonowego.
    Po wytłumieniu wziąłem się za frezowanie otworów pod głośniki, które zrobiłem za pomocą urządzenia dremel, niezbyt profesjonalnie ale nic innego nie mniałem, użyłem w tym celu przystawki do frezowania, po wyfrezowaniu frontu został on sklejony jak poprzednie elementy do całości i przykręcony za pomocą wkrętów do drewna 4-5cm.
    Po sklejeniu już całości zacząłem szpachlować pozostałości po wkrętach w postaci małych zagłębień, użyłem tutaj szpachlówki uniwersalnej. Potem wszystko zostało wyszlifowane papierem 90-120 i gotowe do kładzenia forniru.
    Fornir to dąb o grubości 0,7mm dość cienki łamliwy ale przy odpowiednim położeniu i docisku, na początku nie sprawiał problemów. Fornir początkowo kładłem na klej kontaktowy w sprayu do tapicerki dość mocny kupiony do podklejenia wytłumienia lecz do forniru okazało się go zbyt mało i zbyt kosztowny, więc zacząłem kleić na vikol co było równie dobrym pomysłem i b. tanim.
    Po położeniu oczywiście sporo ręcznego szlifowanie krawędzi i tutaj pojawiło się sporo niedoróbek wynikających z łamliwości forniru. Po położeniu jeszcze go wyszlifowałem papierem 180-220 i kolumna była gotowa do bejcowania.
    bejce jaką użyłem to najtańsza w puszce 400ml o odcieniu palisander. Po położeniu pierwszej warstwy odczekałem pół dnia i nałożyłem drugą i na niej skończyłem gdyż odcień zrobił się już wystarczająco ciemnawy i taki mi pasował.
    Po wyschnięciu bejcy wziąłem się za lakierowanie i tu użyłem lakieru Hertz-Lack w półmacie i polakierowałem kolumny trzema warstwami, lakier też nie został idealnie położony gdyż lakierowałem pierwszą warstwę rano i było dość chłodno i niestety lakier jak wysechł odpowiednio, pozostawił gdzie nie gdzie dość mocno widoczną powłokę tj. Po nałożeniu pierwszej warstwy, wyszlifowałem pierwszą warstwę i nałożyłem drugą, tu już się bardziej postarałem, no i następnie znowu szlifowanie i lakierowanie ost. warstwy.

To by było na tele z tematu stolarki, teraz część bardziej elektroniczna
    Głośniki jakie zastosowałem to:
    Wysoko tonowe Tonsil: GDWT 11/100
    Średnio tonowe STX: 15.150.8 MCX
    Niskotonowe STX: 18.120.8

Wszystkie głośniki są 8Ohm i posiadają niemal identyczną efektywność 89-90db.

Pojemność całej kolumny to ok 35l.
    a jej wymiary to :27x22x 94 wraz z podstawkami
    Głośniki wysoki i średni są w spólnej komorze o pojemności 10 litrów.
    Głośnik niskotonowy jest w obudowie zamkniętej o pojemności 25l co daje w przeliczeniu dla jego parametrów ok: Qts =0,7
    Do wszystkich głośników zostały dolutowane kable o średnicy 2,5mm2. i wyprowadzone na zewnątrz wraz ze zwrotnicą którą cały czas modyfikuję nieznacznie.
    Zwrotnica:
    Zwrotnica jest dla każdego głośnika drugiego rzędu 12 db/okt co daje nam najmniejsze przesunięcia fazowe dźwięku.
    Została zaprojektowane samodzielnie wykorzystując elementy firm audyn oraz jantzen.
    podział zwrotnicy:
    niski: 500Hz
    średni:750hz-3kHz
    wysoki: 3,5kHz
    Wartości elementów wyliczyłem z programu dostępnego online w internecie.
    Do głośnika niskotonowego dodałem jeszcze korektor impedancji.

Wrażenia:
    Jak na razie głośniki napędzam wieżą philips mcd 712 więc nic wielkiego planuję kupić wzmacniacz Denona i dopiero coś więcej będę mógł powiedzieć, póki co przy lepszej jakości muzyki głośniki grają dość czysto i mają dosyć głęboki bas jak na kolumnę zamkniętą no i na pewno ciepłe brzmienie wysokich tonów bardzo mi się podoba, głównie dlatego kupiłem te wysokotonówki ze względu na pozytywne opinie na temat tych głośników. Jedynie mogę mieć małe zastżerzenia do średnicy ale być może to wina słabego wzmacniacza bądź niezbyt dobrego podziału na zwrotnicy którą cały czas modyfikuję.
    Zapraszam do komentowania i wszelkich rad dotyczących głównie głośników, wyglądu i zwrotnicy. Dla ciekawych szczegółów mam projekt wykonania zwrotnicy, kolumn itd..

Cool? Ranking DIY
    About Author
    poiuytrewq1
    Level 9  
    Has specialization in: telekomunikacja
    poiuytrewq1 wrote 5 posts with rating 7. Live in city Regimin. Been with us since 2012 year.
    DJ_Dexinter
    Level 27  
    Fajny projekcik, kolumny ładnie wyglądają, całkiem niezłe przetworniki.
    Maskownice wykonałeś sam?
    Pawel S.
    Level 39  
    poiuytrewq1 wrote:
    GDWK! gdwT to głośniki tubowe.

poiuytrewq1 wrote:
    Głośniki jakie zastosowałem to:
    Średnio tonowe STX: 15.150.8 MCX
    Niskotonowe STX: 18.120.8
    Typowe błędy początkującego!
    Każdy na siłę chce wciskać głośnik średniotnowy, mimo że nie jest on wymagany!

Podsumowując - zmarnowana kasa a efekt końcowy bardzo przeciętny.
    gbd.reg
    Level 21  
    Głośnik niskotonowy pracuje w skrzyni zamkniętej? Nie doszukałem się tego w opisie i nie widać też tego na zdjęciach - brak zdjęć tyłu kolumny gdzie można się spodziewać otworu br.
    Pawel S.
    Level 39  
    poiuytrewq1 wrote:
    Głośnik niskotonowy jest w obudowie zamkniętej o pojemności 25l co daje w przeliczeniu dla jego parametrów ok: Qts =0,7
    Czytanie ze zrozumieniem się kłania!
    andrzejek23
    Level 19  
    Pawel S. wrote:
    poiuytrewq1 wrote:
    GDWK! gdwT to głośniki tubowe.

Typowe błędy początkującego!
    Każdy na siłę chce wciskać głośnik średniotnowy, mimo że nie jest on wymagany!

Podsumowując - zmarnowana kasa a efekt końcowy bardzo przeciętny.

GDWT to też są głośniki wysokotonowe, tyle że tubowe, GDWK są kopułkowe.
    A poza tym zastanów się 2x, zanim coś powiesz.
    rosomak19
    Level 22  
    Czemu nie kupiłeś wysokotonowca stx-a, ja u siebie mam T.10.250.8.PCX i gra całkiem przyjemnie, naturalnie i czyściutko. Miałem też ten średniotonowy co Ty, ale zrezygnowałem z niego, na rzecz tego głośniczka http://sklep.beyma.pl/index.php?p109,5mp60-n .
    poiuytrewq1
    Level 9  
    DJ_Dexinter wrote:
    Fajny projekcik, kolumny ładnie wyglądają, całkiem niezłe przetworniki.
    Maskownice wykonałeś sam?

Tak maskownice zostały wykonane samodzielnie z połączenia dwóch płyt HDF, wycięciu otworów i nałożeniu siatki przezroczystej akustycznie.

Dodano po 4 [minuty]:

Rzeczywiście głośnik wysokotonowy to GDWK 11/100. Projekt zrobiłem dodając głośnik wysokotonowy, mimo że zwrotnice jest ciężej zaprojektować to wolałem aby dźwięk miał lepszą separacje instrumentów i cały zestaw ma większą moc.

Dodano po 8 [minuty]:

Wysokotonowca wybrałem ze względu jak pisałem na wstępie, na b.korzystny stosunek ceny do jakości i ludzie bardzo chwalą ten głośniczek, podobno jeden z lepszych głośniczków z bawełnianą kopułką i dosyć sporym układem magnetycznym, i to sprawia że ma b. ciepłe brzmienie lecz czekam na kasę aby kupić wzmacniacz i dopiero będę robił pomiary i modernizował zwrotnice, może inny średniotonowiec.
    Ricoh_220

Level 37  
    Z tego co piszą tu gdwk to wysokotonowy, gdwt średnio. Zapytam czy altus 140 nie miał wysokotonowych? Tam były tuby GDWT górne ich pasmo 16Khz. GDWK przenosiły wyżej bo do 20Khz. Ponadto różniła je charakterystyka kierunkowa.
    membramy w obu była takie same jednak do GDWK stosowano metalowy pierścień usztywniający.
    poiuytrewq1
    Level 9  
    rosomak19 wrote:
    Czemu nie kupiłeś wysokotonowca stx-a, ja u siebie mam T.10.250.8.PCX i gra całkiem przyjemnie, naturalnie i czyściutko. Miałem też ten średniotonowy co Ty, ale zrezygnowałem z niego, na rzecz tego głośniczka http://sklep.beyma.pl/index.php?p109,5mp60-n .

Czy ten głośnik nie jest bardziej do zastosowań dwu-drożnych, ma bardzo szerokie pasmo przenoszenia, wiem że to nie przeszkadza jak gra ładną średnicę , a za taką cenę napewno taką gra.
    Możesz powiedzieć coś więcej o tym głośniku, bo być może jak zostanie u mnie taka jakość średnich to zastąpię je tymi co Ty.
    poiuytrewq1
    Level 9  
    [quote="Spid88"]te cewki nie za blisko siebie? obawiam się, że mogą na siebie wpływać wzajemnie
    http://www.troelsgravesen.dk/coils.htm

Dzięki za uwagę, prawdopodobnie są za blisko i postaram się ustawić co drugą w przeciwną stronę na pionowo być może to poprawi parametry.
    rosomak19
    Level 22  
    Nie wiem jakie masz upodobania jeżeli chodzi o brzmienie. Jak pewnie zauważyles te wysoko tonowce maja ponad 90dBl i w miare wyrównaną charakterystyke. U mnie gra w systemie 3 dożnym, potrafi zagrać naprawe szczegółowo. Co najważniejsze możesz słuchać cały dzień i cie nie męczy i nie denerwuje, co w przypadku niektórych tubowych ma miejsce.
    Pawel S.
    Level 39  
    andrzejek23 wrote:
    GDWT to też są głośniki wysokotonowe, tyle że tubowe, GDWK są kopułkowe.
    A poza tym zastanów się 2x, zanim coś powiesz.
    Ricoh_220 wrote:
    Z tego co piszą tu gdwk to wysokotonowy, gdwt średnio. Zapytam czy altus 140 nie miał wysokotonowych?
    Czy Wy nie potraficie czytać?
    Głośnik Dynamiczny Wysokotonowy Kopułkowy lub Tubowy!

Głośnik średniotonowy to GDM (midrange).

Ricoh_220 wrote:
    membramy w obu była takie same jednak do GDWK stosowano metalowy pierścień usztywniający.
    Skąd takie bzdury bierzecie? :/
    Membrany miały w obu przypadkach jedynie taki sam kształt. Różniły się znacznie materiałami. Ale nigdy nie było tam chyba żadnego metalowego pierścienia. :/
    Ricoh_220

Level 37  
    W GDWK na zewnętrznym obwodzie miałem płaski pierścień usztywniający z aluminium. Kolumny podłogowe 3-way na tonsilu i STX
    Coś takiego miałem w swoich kopułkach pierścień widać wyraźnie. Poza tym rozmiar był identyczny i impedancja. NIe mam już tych głośników dawno je sprzedałem więc to zdjęcie z netu.
    axelus
    Level 11  
    Dlaczego wysoko-tonowy nie jest centralnie - jak dla mnie okaleczone te kolumny.
    karel21
    Level 27  
    [quote="Ricoh_220"]W GDWK na zewnętrznym obwodzie miałem płaski pierścień usztywniający z aluminium.

Mam takie GDWK9/40/8Ω do tej pory, właśnie z tymi aluminiowymi pierścieniami.
    Pawel S.
    Level 39  
    Ricoh_220 wrote:
    Może kolega Pawel S zweryfikuje opinię w oparciu o fakty?
    Sprecyzuj - opinie o czym?
    rosomak19
    Level 22  
    Może i tak, tylko niech mi ktoś powie, czy jeżli by ustawić dwie kolumny, jedną z centralnie przykręconym wysokotonowcem, a drugą tak jak kolega, to jestem ciekaw, czy ktoś z zasłoniętymi oczami potrafił by wyłapać jakąś różnice? jestem w 100% pewien, że nie.
    Pawel S.
    Level 39  
    rosomak19 wrote:
    Może i tak, tylko niech mi ktoś powie, czy jeżli by ustawić dwie kolumny, jedną z centralnie przykręconym wysokotonowcem, a drugą tak jak kolega, to jestem ciekaw, czy ktoś z zasłoniętymi oczami potrafił by wyłapać jakąś różnice? jestem w 100% pewien, że nie.
    Masz racje, w tym przypadku mija się to z celem.
    Tutaj poprawne zaprojektowanie zwrotnicy zmieni więcej niż zmiana położenia głośnika.

Ale w lepszych zestawach, gdzie walczy się o każde 0,5dB na wyrównaniu pasma to taki zabieg daje bardzo dużo ;)
    GSXRK31K
    Level 10  
    Pawle czytam Twoje wypowiedzi i podziwiam poziom Twojej wiedzy. Budowa kolumny w zasadzie "bez zwrotnicy" mija sie z celem, brak pomiarów i losowy dobór elementów kalkulatorem.