Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dacia Logan 1.4 MPI 2005 - Wybór oleju silnikowego, auto benzyna +LPG

Adammmm111 02 Sie 2015 22:55 3450 8
  • #1 02 Sie 2015 22:55
    Adammmm111
    Poziom 7  

Witam.

Kieruje się z zapytaniem jaki olej silnikowy wlać do mojego samochodu.
    Moje dane autka to:
    Dacia SD Logan, benzyna + LPG
    Pojemność: 1390cm3
    Rok prod. 2005
    Moc silnika: 55KW/74KM
    Nr silnika: K7JA710 [...]

Samochód ma zainstalowaną instalację gazową LPG: ELPIGAZ
    Instalacja założona w 2011 roku przy przebiegu 90 000km, obecnie autko ma 180 000 km,

instalacja serwisowana co ok. 10 000 km

Do tej pory w silniku jest wlany olej: CASTROL MAGNATEC 5w40

Chciałbym zapytać czy to dobry olej?
    Rozumiem, że muszę kupić też 5w40 ale jakiej firmy będzie najlepszy? Znajomy mechanik

podpowiedział mi, że powinienem kupić 5w40 ale przystosowany do instalacji LPG.
    W instrukcji obsługi samochodu są zalecane oleje ELF, a dokładniej ELF EVOLUTION SXR 5W30 oraz ELF COMPETITION ST 10W40, tyle tylko, że to były dedykowane oleje do samej benzyny bez instalacji LPG.
    Czy mógłby ktoś coś podpowiedzieć?

Pozdrawiam

0 8
  • #2 03 Sie 2015 14:18
    andrzej20001
    Poziom 43  

Lej to co zaleca producent lub motul,liquy moly, z zalecana lepkością. Kupuj w 1L butelkach.

2
  • #3 03 Sie 2015 19:40
    Adammmm111
    Poziom 7  

No tak ale znając życie to producent zalecał Elf-a bo taką mieli współpracę i wtedy też nie była uwzględniona instalacja LPG.
    Producent niby zalecał 5w30 i 10w40, teraz był lany 5w40 no i nie wiem zupełnie który wybrać olej.
    Znajomy mechanik zasugerował polecany przez kolegę olej Motul ale przeznaczony do LPG.
    Znalazłem taki w sklepie internetowym i jest do wyboru:
    MOTUL SPECIFIC CNG/LPG 5W40 - Pełen Syntetyk

Szukałem i chyba nie 5w30 Motula do LPG??

Czy ten co podałem będzie dobry? Dlaczego mam kupować w opakowaniach 1 litrowych ? Czy to się wiąże z jakością? Bo ogólnie bardziej opłaca się w 5 litrowym. Pytanie też za 100% ile litrów tego oleju w ogóle wejdzie do mojej Daci??

1
  • #4 03 Sie 2015 23:39
    tzok
    Moderator Samochody

To tylko Dacia - archaiczny silnik 1.4 ze starego Clio. Oleje do silników z LPG to chwyt marketingowy - faktycznie temperatura spalania jest nieco wyższa, ale każdy syntetyczny olej sobie z tym poradzi. ELF to dobre oleje i śmiało możesz je lać. W 1L butelkach jest mniejsza szansa kupienia podrobionego oleju.

1
  • #5 05 Sie 2015 18:15
    Adammmm111
    Poziom 7  

Nie mogę nigdzie w instrukcji znaleźć ile litrów wchodzi tego oleju do mojego silnika ale myślę, że jak kupię 5 litrów to wystarczy.

Ogólnie, tego elfa to nie będę lał, bo słyszałem, że tych co tam są polecane to już nie produkują, a jak się trafiają to stare resztki. Są podobno zamienniki ELFA ale to już trochę się mija z celem.

Wybierając ten olej chciałbym mimo wszystko wlać najlepszy ale trochę się gubię w tych oznaczeniach.

Seryjnie był lany ELF EVOLUTION SXR 5W30 oraz ELF COMPETITION ST 10W40.
    Ja ostatnio miałem lany CASTROL MAGNATEC 5w40.

Mam dylemat czy zakupić ten CASTROL MAGNATEC 5w40 ( ale nic nie pisze na pakowaniu, że jest z przeznaczeniem do LPG) lub zamówić w Internecie lub hurtowni ten olej MOTUL 5w40 z przeznaczeniem do LPG.

Który będzie lepszym rozwiązaniem?

Cenowo, mniej więcej wygląda to podobnie.
    Ogólnie nie wiem patrząc na te oznakowanie tego seryjnego czyli 5w30 lub 10w40 jak to się ma do Castrola 5w40 lub Motula 5w40?? Mają w sumie inną lepkość niż te seryjne Elfa

0
  • #6 05 Sie 2015 18:47
    andrzej20001
    Poziom 43  

Jakie oleje do lpg ??:) bajki dla naiwnych. Lej markowy o takiej lepkości jak zaleca producent. Do zwykłego niewysilonego silnika bez sensu sie rozczulasz ad tym jak ma sie zepsuć to i tak coś padnie,na pewno nie to co przewidujesz.

1
  • #7 06 Sie 2015 09:16
    SQLmaster
    Poziom 24  

Adammmm111 napisał:
    Mam dylemat czy zakupić ten CASTROL MAGNATEC 5w40 (ale nic nie pisze na pakowaniu, że jest z przeznaczeniem do LPG)

Castrol nie jest w Europie producentem oleju a tylko jego dystrybutorem. W Polsce jego produkcja pochodzi (najczęściej losowo): z rafinerii Lotos lub Orlen. Albo jeszcze go biorą z jakichś litewskich rafinerii. Jeśli satysfakcja z nalepki 'Castrol Magnatec' jest warta dopłaty do innego opakowania oleju Lotos to oczywiście kup.

Jeśli nie, to jak koledzy radzą kup byle jaki w miarę markowy olej w wymaganej przez producenta auta klasie oleju. Najtańszy z nich będzie aż za dobry dla Twojego silnika i pozwoli dojeździć auto do oporu. Przecież ono szybciej obgnije z blach niż odczujesz jakąkolwiek róznicę między jakoscią oleju Elf, Valvoline, Shell czy Lotos.

Zwłaszcza że auto ma już 10 lat i za jakieś 5 będzie durszlakiem czy tego chcesz czy nie. Ile zrobisz przez te 5 lat tysięcy km? Ile to będzie % tego co auto już najechało na nieznanym Ci oleju (i jakoś te 180tys na pierwszym lepszym oleju niczego w silniku nie popsuły).

1
  • #8 06 Sie 2015 18:40
    Adammmm111
    Poziom 7  

Ok dzięki za odpowiedzi.

To tak myślę, że zdecyduję się na ten olej MOTUL SPECIFIC 5W40 LPG / CNG.

Czy patrząc pod kątem tej lepkości 5w40 i takie jakie były w instrukcji obsługi oleju Elf 5w30 lub 10w40, będzie ten olej MOTUL odpowiedni?

0
  • #9 06 Sie 2015 23:03
    tzok
    Moderator Samochody

Nie rozumiem po co koniecznie chcesz dopłacać za napis LPG/CNG na etykiecie. Poza klasą lepkości (SAE) olej powinien posiadać odpowiednią klasę jakościową (API/ACEA) i spełniać wymogi producenta (dla Renault są to normy RN). W naszym klimacie raczej wskazany byłby olej 5W40 lub 10W40 (przy obecnie panujących temperaturach to nawet 5W50)... lepiej kupić zwykły 5W40 niż jakiś pseudo LPG 5W30.

0