Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Siec domowa Ethernet / Play -- co jak i z czym

02 Sie 2015 23:23 1047 10
  • Poziom 5  
    Dzien dobry
    Kupilem dom w Katowicach i chcialbym miec w miare komfortowy dostep do sieci. Poprzedni wlasciciel korzystal z Neostrady, w kazdym z pokoi znajduje sie gniazdko ethernet. Sam jestem abonentem Play na modemie E3131 [3G] i tutaj moje watpliwosci..

Czy istnieje szansa zakupu np routera 3G lub LTE i podpiecie go tak aby w gniazdkach ethernet byla siec? Pytanie zapewne idiotyczne, ale naprawde nie mam pojecia :(

Jezeli takiej opcji nie ma, a wiec pozostaje mi opcja zakupu routera z wpinanym modemem usb, to jaki modem pokryje wiecej niz 1 pietro? Dom ma podstawe 50m2 z czego router stalby w salonie, a siec potrzebna jest w pokoju na gorze. Sciany z pustaka, zaden zelbet :) Nie chce sie poprostu przebijac przez sufit aby podpiac drugi router do pierwszego..

Biore pod uwage zakup modemu LTE jezeli mialoby to znaczaco zwiekszyc mozliwosci sygnalu, chyba ze istnieje opcja routera na sama karte sim wowczas w ogole modem nie bylby potrzebny i wtedy napewno LTE.

Najlepiej byloby puscic siec kablem z gniazdka w kazdym z pokoi ale czy to mozliwe? Z gory dziekuje za wszelka pomoc, bede wielce zobowiazany!
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Potrzebujesz tylko router z portem USB obsługujący Twój modem, ewentualnie router z wbudowanym modemem LTE.

Oczywiście istnieje opcja aby był sygnał w każdym gniazdku, co najwyżej dodatkowo potrzebny będzie switch.
  • Specjalista Sieci, Internet
    pawel_przybyla napisał:
    Sciany z pustaka, zaden zelbet :)
    Ale strop już tak. Zresztą pustaki też tłumią.
    Switch jest już zwykle w routerze - jest kilka portów LAN. Może wystarczy. Trzeba by tylko rozgryźć to okablowanie. Każdy kabel ma przecież dwa końce i gdzieś to się chyba zbiega.
  • Poziom 43  
    Najlepszym rozwiązaniem będzie zakup MR3420 i podpięcie do niego modemu LTE.
    W Katowicach masz zasięg LTE1800 Play więc pora wymienić modem na router z wbudowanym modemem LTE. Polecane B315s-22, B593s-22, s-12 , DWR-956 , DWR-921. Koszt około 400 zł. Kupujesz na Allegro, OLX. Jaka to dokładnie lokalizacja, gdzie najbliższy czynny BTS LTE1800 Play? warto zrobić test LTE Play np. na telefonie z LTE. Może być konieczna antena zew. Dual LTE 1800MHzJaka oferta w Play i do kiedy abonament, czy masz internet bez limitu? Co do sieci domowej to warto zrobić test, gdzie schodzą się wszystkie kable ethernet z pokoi, jaki rodzaj kabla, gniazda itp, itd. Jeśli zrobiona z zasadami sztuki to nie powinno być problemów. Ewentualnie switch na dół i jakiś dodatkowy AP na górę do WiFi i urządzeń mobilnych. Połączony tym ethernetem z routerem LTE.
  • Poziom 5  
    Umowa na 1,5 roku z Play (25GB) ale za 20 zl miesiecznie moge miec bez limitu i to bylaby najlepsza opcja bo nie ma dobrej alternatywy jezeli chodzi o dobor operatorow- lokalizacja to Katowice - Piotrowice ul. Niska.

Czy istnieje opcja ze biore np 2 routery w ten na gorze wpinam modem LTE z sim, lacze kablem w gniazdo ethernet a drugi router na dol lacze od gniazdka kablem i ustawiam jako switch? Chyba ze jeden np DWR-921 wystarczy..? Jezeli chodzi o punkty LTE BTS1800 PLAY to dodaje zalacznik, niemniej w sa w miare blisko (do ok 700m) cztery punkty.

Wstyd, kompletnie nie znam sie chocby na elementarnych podstawach sieci ,,na kablach" wiem jedynie ze hulala neostrada wczesniej, wszedzie te gniazdka ethernet i az szkoda by nie sprobowac. Niemniej kompletnie nie wiem z czym to sie je tj czy wpinam router kablem w gniazdko i w pozostalych bedzie ruch sieciowy czy nie itd.
    Kable z poszczególnych gniazdek powinny schodzić się w jednym miejscu, tam gdzie stał router z Neostrady, były podłączone do jego LAN lub wcześniej do switcha i z niego do LAN routera. Teraz router z Neostrady zastąpisz routerem z LTE. Oczywiście warto dokupić opcję no-limit za 20zł, szczególnie że z sieci ma korzystać kilka urządzeń. Z zasięgiem Play LTE1800 nie powinno być problemu. W pobliżu kilka pozwoleń na BTS-y LTE1800Play( Kalinowa39,Kaczeńców8,Jankego16 i kilka innych) Na pewno część działa. Warto zrobić jednak testy i sprawdzić jak działa to LTE. Tak jak pisałem potrzebny router z wbudowanym modemem LTE. Jeśli sieć ethernet w domu OK to można postawić jeden dodatkowy AP przy gniazdku na górze w miejscu w miarę centralnym dla tej kondygnacji. Można użyć jakiegoś routera skonfigurowanego jako AP w jednej sieci z routerem LTE. Koszt do 100 zł.
  • Poziom 5  
    Bardzo dziekuje za pomoc !!! :)
    W razie wątpliwości pytaj. Zacznij od tej sieci ethernet i testów LTE w swojej lokalizacji. w dużych miastach bywa różnie i reklamy LTE nie zawsze pokrywają się z rzeczywistością. Tylko test operatora w konkretnej lokalizacji pozwoli ocenić jego działanie.
  • Poziom 5  
    A wiec:
    Poprzedni wlasciciel poinformowal mnie, ze router Neostrady byl podpiety na dole w salonie do gniazdka ethernet. Jednakze stwierdzil, ze w domu nie ma zalozonej sieci. Po co wiec te gniazdka ethernetu na kazdym pietrze? Stwierdzil, ze w kazdym pokoju bylo lacze telefoniczne. Nie wiem, zagmatwalem sie jak to uslyszalem :) Moze ktos mnie oswieci? :P

Z pozytywnych informacji nadmienil, ze router Linksysa sprzed kilku lat obejmowal parter i pietro i wszedzie bylo WiFi (czyli bardzo obiecujaco to brzmi).

Moj Play smiga na 3G, kolega sprawdzal swoim telefonem zasieg i LTE jest jak najbardziej. Nawet jezeli nie bedzie on zawsze mocny (sygnal) to router moze przeskoczyc na 3G wiec nie widze problemu, a lepiej zainwestowac w LTE, ktore moze byc tylko lepsze..
    Mysle wiec ze najlepsza opcja bedzie zakup routera z wbudowanym modemem LTE po to aby tylko sim Play wen wlozyc.

Jaki model routera warto kupic..? kilka postow powyzej bylo kilka propozycji aczkolwiek opinie w sieci bardzo skrajne. Prosilbym o rade w tej kwestii.
    Sprawdzony to B593s-22 z Plusa/CP. B315s-22 z Plusa użytkownicy zgłaszają problemy z antenami zew. B315 z Play ma okrojone FW( brak VoIP i diagnostyki sygnału). Ogólnie obydwa działają dobrze. DWR-956 obecnie nie do kupienia. Starszy DWR-921 ma modem LTE 3kat do 100Mb/s . Opinia poprzedniego właściciela o zasięgu WiFi bez znaczenia. Nie ma pojęcia o czym mówi.