Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Łączenie dwóch akumulatorów 45Ah.

03 Sie 2015 01:53 2184 19
  • Poziom 17  
    Witam posiadam dwa akumulatory 45Ah, 370A, 12v
    Jeden jest firmy "Centra" dugi "Zap".

W jaki sposób mogę je połączyć by uzyskać 12v i 90Ah ?
  • Poziom 21  
    łącząc równolegle (+ do + - do -) uzyskasz 12V 90Ah
    łącząc szeregowo uzyskasz 24V 45Ah ew +-12V 45Ah zależy tu już w jaki sposób to zrobisz
  • Poziom 27  
    Co tu jest do rozumienia?
    Wystarczy zapamiętać raz na zawsze, że przy połączeniu szeregowym napięcia się dodają, a napięcia +12V/-12V (symetryczne) uzyskamy gdy ze środka połączenia wyprowadzimy przewód "tzw. zerowy-wspólny".
  • Moderator
    Chudy988 napisał:

Tak brzmi piękna teoria, w praktyce nie do zrealizowania!
    Mało tego, szybko nie będzie nawet 45 Ah. Dlaczego? Niedawno był temat o równoległym łączeniu akumulatorów i dlaczego nie należy tego robić. Można poszukać.
  • Poziom 10  
    retrofood napisał:
    Chudy988 napisał:

Mało tego, szybko nie będzie nawet 45 Ah. Dlaczego? Niedawno był temat o równoległym łączeniu akumulatorów i dlaczego nie należy tego robić. Można poszukać.

To dlaczego w traktorach się to robi?
  • Moderator
    Anna1987 napisał:
    retrofood napisał:
    Chudy988 napisał:

To dlaczego w traktorach się to robi?

Nie znam się na traktorach, a kiedy wolno łączyć akumulatory równolegle, pisałem miesiąc temu.
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    W realnym życiu dużo czego nie rekomenduje się, lecz wykorzystuje się. Tak i z akumulatorami. Łączenie dwóch akumulatorów 45Ah.

Dodano po 31 [minuty]:

Dla sceptyków i teoretyków przedstawiam schemat łączenia akumulatorów radzieckiego czołgu Т- 34. W nim wykorzystywało się 4 akumulatory 12V 128A/h. Oni łączyli się tak że, ich sumaryczne napięcie i pojemność składały 24V 256A/h.- patrz zdjęcie.

Dodano po 47 [sekundy]:

Łączenie dwóch akumulatorów 45Ah.
  • Moderator
    aksakal napisał:

Dla sceptyków i teoretyków przedstawiam schemat łączenia akumulatorów radzieckiego czołgu Т- 34. W nim wykorzystywało się 4 akumulatory 12V 128A/h. Oni łączyli się tak że, ich sumaryczne napięcie i pojemność składały 24V 256A/h.- patrz zdjęcie.

To i tak jakoś mało, nauka radziecka zna ciekawsze przypadki, np. cosinus φ w Armii Czerwonej, w warunkach wojennych osiągał wartość 2.

Na wszelki wypadek dodam jeszcze, że nie jestem ani sceptykiem, ani teoretykiem, tylko realistą, który zeżarł zęby pracując w służbach utrzymania ruchu dużego zakładu przemysłowego i niejedną baterię akumulatorów w życiu obsługiwał. Powtórzę też, że o warunkach pracy równoległej akumulatorów pisałem już na forum kilka razy i powtarzać się nie będę.
    Dla potwierdzenia przedstawiam schemat łączenia akumulatorów samochodowego ładowacza . Każdy akumulator 6V 112A/h.Sumaryczne napięcie 12V, pojemność 560A/h Łączenie dwóch akumulatorów 45Ah.
  • Poziom 10  
    aksakal napisał:
    Dla potwierdzenia przedstawiam schemat łączenia akumulatorów samochodowego ładowacza . Każdy akumulator 6V 112A/h.Sumaryczne napięcie 12V, pojemność 560A/h

Nic tu kolego nie potwierdzaj, bo na elektrodzie wiedzą lepiej.

ladamaniac napisał:
    W traktorach z reguły spina się szeregowo dwa akumulatory 6V.

To w takim razie po co spięto dwa akumulatory po 12V i to w nowych ciągnikach?
    retrofood napisał:
    Nie znam się na traktorach, a kiedy wolno łączyć akumulatory równolegle, pisałem miesiąc temu.

Biegne do google i szukam. Robiono tak od lat a na elektrodzie uważają to za zabronione.
    Kolega, retrofood ! Przy szacunku do ciebie nie mogę zgodzić się z tobą stosunkowo włączenia akumulatorów równoległe. Takie włączenie w realnym życiu wykorzystuje się tam, gdzie trzeba akumulatory dużej pojemności.
  • Moderator
    aksakal napisał:
    Kolega, retrofood ! Takie włączenie w realnym życiu wykorzystuje się tam, gdzie trzeba akumulatory dużej pojemności.

Ależ ja się z Tobą zgadzam! Tylko robi się to pod pewnymi warunkami. Wspomniałem, że niedawno było to szczegółowo omawiane.

Anna1987 napisał:
    aksakal napisał:
    Dla potwierdzenia przedstawiam schemat łączenia akumulatorów samochodowego ładowacza . Każdy akumulator 6V 112A/h.Sumaryczne napięcie 12V, pojemność 560A/h

Nic tu kolego nie potwierdzaj, bo na elektrodzie wiedzą lepiej.

Stwierdziła kasjerka. Wszechwiedząca, zresztą.
  • Poziom 31  
    kolibercio napisał:

Jak już je połączysz równolegle, to bez obciążenia, zamiast jednego połączenia włącz amperomierz. Ocenisz jak ten układ "żyje".
  • Poziom 11  
    @retrofood jako moderator i użytkownik forum powinieneś pomóc człowiekowi, a nie marudzić. Ja na elektrodzie widzę tylko jedno "ten temat był już poruszany", tak wiele razy poruszany, że w wielu przypadkach czytając te tematy nie znalazłem poszukiwanych informacji. W pewnych warunkach? Jakich? Dosłownie muszą to być identyczne akumulatory o identycznych parametrach, aby popłyną 0 prąd wyrównawczy i nie było strat prawda? :>
    @kolibercio Możesz tak podłączyć akumulatory, ale na to wpływa wiele czynników, rozumiem, że masz używane akumulatory więc tutaj bardzo mocno wpłynie stopień zużycia akumulatorów. Przez to, że były używane raczej masz małe szanse uzyskania dobrego wyniku pojemności jak i równego ładowania/rozładowywania się akumulatorów.
    Pittt napisał:
    Jak już je połączysz równolegle, to bez obciążenia, zamiast jednego połączenia włącz amperomierz. Ocenisz jak ten układ "żyje".
    Chce Tobie powiedzieć, że popłyną duże prądy wyrównawcze, ale zrób to, gdy będziesz miał już w pełni naładowane akumulatory z jednego prostownika i podziel się wynikiem. Przy dużych różnicach amperomierz może nie wytrzymać.
  • Poziom 25  
    Po co te nerwy. Fragment instrukcji obsługi dystrybutora akumulatorów Trojan:

Cytat:
    Łączenie akumulatorów
    1.4.1.
    Połączenia szeregowe
    Dla zwiększenia napięcia stosowane są połączenia szeregowe. Połączenie takie
    nie zwiększa pojemności akumulatorów.

Przykładowo: dwie baterie T105 6V 225Ah w połączeniu szeregowym, otrzymujemy 6 + 6 = 12V,
    pojemność 225Ah
    1.4.2.
    Połączenia równoległe
    Dla zwiększenia pojemności stosowane są połączenia równoległe. Połączenie
    takie nie zwiększa napięcia akumulatorów.

Przykładowo: dwie baterie T105 6V 225Ah w połączeniu równoległym, otrzymujemy pojemność
    225+225 = 450Ah, napięcie 12V
    1.4.3.
    Połączenia szeregowo-równoległe
    Kombinację połączeń szeregowych i równoległych stosuje się dla
    zwiększenia zarówno napięcia jak i pojemności.

Przykładowo: cztery baterie T105 w połączeniu szeregowo-równoległym, otrzymujemy pojemność
    225+225 = 450Ah oraz napięcie 6 + 6 = 12V

Na pytanie, które zadał kolega kolibercio

Cytat:

Jest tylko jedna odpowiedź: równolegle.
  • Poziom 31  
    Sam zacytowałeś że instrukcja wspomina o dwóch czy więcej, ale takich samych akumulatorach. Czytaj identycznych. A autor ma dwa różne, i dwa różnie eksploatowane i zużyte. Więc w skrajnym przypadku nic z tego nie będzie.
  • Poziom 32  
    Może być równolegle pod warunkiem zastosowania supervisora monitorującego stan akumulatorów (każdego indywidualnie).