Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Netia - Niższa prędkość po WiFi

emarti 03 Sie 2015 13:19 2217 30
  • #1 03 Sie 2015 13:19
    emarti
    Poziom 15  

Mam internet z Netii PTM over DSL (VDSL) z abonamentem 50 Mb/s. O ile po kablu prędkość ściągania jest bardzo dobra ~48 Mb/s to po WiFi utrzymuje się na poziomie ~30 Mb/s (upload 5 Mb/s tak samo jak po kablu). Laptop oczywiście z kartą "n", w ustawieniach Netia Spota zmieniłem kanał z "automatycznego" na wolny "2" posługując się programem Inssider. Szerokość kanału pozostawiłem bez zmian czyli na "20" ponieważ infolinia techniczna Netii odradziła mi zmianę na "40" mówiąc że taka zmiana dobrze wpływa tylko w miejscach gdzie nie ma innych sieci WiFi bądź też jest ich naprawdę mało.
    Być może spadek prędkości pobierania spowodowany jest znaczną ilością sieci a tym samym zakłóceniom. A być może należy bardziej skonfigurować router i nie opierać się na ustawieniach domyślnych.

Jeżeli otrzymam jakąś pomoc od Was będę wdzięczny.

0 29
  • #2 03 Sie 2015 14:08
    Pwk
    Poziom 22  

Niestety dzisiaj sieci WiFi jest wszędzie pełno. U mnie pomagało przechylenie anteny o 30°. Teraz mam internet z kablówki i modem z anteną wbudowaną, który sam wybiera kanał, a problemy te same. W przypadku modemu pomogło postawienie go pionowo czyli również zmiana płaszczyzny, w której ustawiona jest antena.

0
  • #3 03 Sie 2015 17:30
    emarti
    Poziom 15  

Ale ja nawet jak idę z laptopem pod ruter to prędkość jest ta sama.

0
  • #4 03 Sie 2015 19:08
    Pwk
    Poziom 22  

A próbowałeś w ogóle odchylać antenki w routerze?
    Ja miałem tak, że jak odchyliłem o pół centymetra za daleko to w całym mieszkaniu transfer zmieniał się o kilka Mb. Oczywiście zależy to od wielu czynników i być może u Ciebie nic nie da, ale spróbować warto.

0
  • #5 03 Sie 2015 19:12
    jimasek
    Moderator - Sieci, Internet

Jakieś pomiary sygnału lub diagnostyka sieci bezprzewodowej?

0
  • #6 03 Sie 2015 19:46
    emarti
    Poziom 15  

jimasek napisał:
    Jakieś pomiary sygnału lub diagnostyka sieci bezprzewodowej?

W sensie jakim? Jak to wykonać?

Cytat:
    A próbowałeś w ogóle odchylać antenki w routerze?

Netia Spot nie ma zewnętrznych anten.

0
  • #8 03 Sie 2015 20:02
    emarti
    Poziom 15  

Inssider jest mi znany i dzięki niemu wybrałem wolny kanał. Dziwię się jednak że pokazuje tak słaby sygnał z mojego routera który jest dosłownie w drugim pokoju a sygnał ma do pokonania jedną ścianę.

0
  • #9 03 Sie 2015 20:03
    jimasek

Nazwa twojej sieci?

0
  • #10 03 Sie 2015 20:05
    emarti
    Poziom 15  

Pierwsza z góry podświetlona "Miska1717".

0
  • #11 03 Sie 2015 20:08
    jimasek

Przy tak słabym sygnale (poniżej -70dBm) i takim natłoku sieci w okolicy taki objaw jest normalny.

0
  • #12 03 Sie 2015 20:19
    emarti
    Poziom 15  

No tak ale zrozumiałbym gdyby router był gdzieś daleko np. w dużym domu dwa piętra w dół czy w górę ale w moim przypadku jest on w drugim pokoju 6-7 metrów w linii prostej. Komputer dzieli z routerem tylko jedna ściana. Uszkodzony router, złe ustawienia?

Teraz zmieniło się na 58. Jak to wytłumaczyć?

0
  • #13 03 Sie 2015 20:23
    jimasek

Nie dlaczego? Netia SPot nie jest demonem zasięgu plus pewnie twoja karta sieciowa więc nie ma się co dziwić. Zrób pomiary w okolicach routera powinno być w okolicach 30-40dB.

0
  • #14 03 Sie 2015 20:56
    emarti
    Poziom 15  

Przy routerze jest około 38 dB jednak Speed Test także pokazuje 30-35 Mb/s a o to właśnie chodzi w moim temacie. Po kablu ~48 Mb/s a po WiFi 30-35 Mb/s.
    Czyli wychodzi że nie można nic z tym zrobić aby bezprzewodowo uzyskać to co po kablu? Wcześniej miałem z Netii abonament 20 Mb/s i po WiFi wychodziło 22-24 Mb/s dlatego teraz jestem zdziwiony "okrojeniem". Dobrze zatem że nie zakupiłem internetu 100 Mb/s bo wychodzi że i tak bym miał bezprzewodowo to co mam obecnie. Moja karta sieciowa Qualcomm Atheros AR9485WB-EG Wireless Network Adapter pracuje w trybie "n".

0
  • #15 03 Sie 2015 21:46
    Pwk
    Poziom 22  

Poza siłą sygnału liczy się jeszcze jego jakość, a ta jest zależna od poziomu zakłóceń. Tak jak pisałem wcześniej postaw router pionowo, jeśli nie będzie chciał stać to go czymś podeprzyj. Jeśli to nie pomoże trudno, a jeśli tak to później pomyślisz co z tym zrobić. Możesz też jeszcze sprawdzić inne kanały.

0
  • #16 03 Sie 2015 22:04
    jimasek

Karty sieciowe tez różnie dogadują się z radiami w routerach. U ciebie jest dużo zakłóceń od innych sieci.

0
  • #17 03 Sie 2015 22:15
    emarti
    Poziom 15  

A jeśli postanowiłbym podmienić Netia Spota na własny router to jest taka możliwość w Netii czy abonenci skazani są na ich dedykowany sprzęt? Jeśli tak to jaki byłby najlepszy do takiej operacji i czy Netia nie "podejrzy" podmiany? Mam gdzieś w domu router 8 Level WRT-300. To pozostałość po osiedlowym dostawcy.

0
  • #18 04 Sie 2015 17:23
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

emarti napisał:
    A jeśli postanowiłbym podmienić Netia Spota na własny router to jest taka możliwość w Netii czy abonenci skazani są na ich dedykowany sprzęt?

Podmienić możesz - upewnić się co do annexu w Netia i podstawić własny router - tylko, że to niewiele zmieni - zasada działanie sieci wifi w obydwu przypadkach jest taka sama...

Zmieniło by coś przejście na 5 GHz - ale to router trzeba z takim pasmem kupić (jeśli Netia Spot nie posiada), i karty wifi w komputerach też wymienić, jeśli tego pasma nie obsługują... - a to koszty i to spore.

0
  • #19 04 Sie 2015 22:07
    emarti
    Poziom 15  

Nie wiem czy niewiele by to zmieniło bo zawsze dedykowany sprzęt operatora uchodzi za gorszy niż własny. Zresztą napisał to kolega @jimasek "Netia SPot nie jest demonem zasięgu" Poza tym często słyszy się o tym na forach.

Jak sprawdzić czy moja karta w komputerze obsługuje 5 Ghz "Qualcomm Atheros AR9485WB-EG Wireless Network Adapter"?

0
  • #20 04 Sie 2015 22:52
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

emarti napisał:
    Nie wiem czy niewiele by to zmieniło bo zawsze dedykowany sprzęt operatora uchodzi za gorszy niż własny. Zresztą napisał to kolega @jimasek "Netia SPot nie jest demonem zasięgu" Poza tym często słyszy się o tym na forach.

Tylko, że na zasięg ma też wpływ "zawartość" eteru w okolicy - co Ci da router z antenami wysokości nawet 1 metra, skoro w okolicy będzie 30 sieci wifi - niczego to nie zmieni - bo nie masz pola manewru z innym kanałem nadawania, których jest dla pasma 2,4 GHz tylko 13.
    A zmiana routera ma wpływ na sygnał "odbierany z kabla z gniazdka ze ściany" - można tym sposobem trochę poprawić parametry pracy samej linii.
    emarti napisał:
    czy moja karta w komputerze obsługuje 5 Ghz

Ze specyfikacji wynika, że Twoja karta pracuje tylko na 2,4 GHz.

0
  • #21 04 Sie 2015 23:14
    emarti
    Poziom 15  

Powiem tak... Raz jeszcze jak pisałem wyżej... Miałem usługę Netii 20 Mb/s i Netia Spot "wyciągał" zawsze 22-24 Mb/s. Po kablu było oczywiście tak samo. Teraz mam usługę 50 Mb/s i po kablu jest ~48 Mb/s a po WiFi 30...35...25... zależy... BOK techniczny Netii powiedział że firma nie gwarantuje wykupionej prędkości po WiFi ALE zastanawiam się czy właśnie wina nie leży po stronie Netia Spota który mówiąc potocznie "nie wyrabia" takiej prędkości. Czytałem coś w sieci na temat routerów operatorów i wychodzi średnio że np. sprzęt Netii może nadaje się na mniejsze prędkości właśnie typu 20 Mb/s ale już przy wyższych skutecznie "kroi" prędkość. Dlatego spytałem czy mogę podmienić w celach testowych router na własny tylko zastanawiam się czy w ogóle Netia na to pozwala. Routery zawsze okrajały prędkość. Na przykład w specyfikacji miały do 55 Mb/s a w rzeczywistości przepuszczały max. 30 Mb/s i myślę że taką specyfikację ma Netia Spot. Mój router z szafy - 8 Level - ma przepustowość 300 Mb/s i zapewne też "kroi" prędkość ale z tych katalogowych 300 Mb/s pewnie obniża do 200 Mb/s ale w moim przypadku wykupione 50 Mb/s byłoby do osiągnięcia.

0
  • #22 04 Sie 2015 23:26
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

Kolega się "nagrzał" jak mysz na żółty ser ;) .
    Zrobisz jak zechcesz - to TWOJA kasa ...
    Nie zniechęcam - tylko aby potem nie było "a nie mówiłem"... ;) .

0
  • #23 04 Sie 2015 23:34
    emarti
    Poziom 15  

Wkład kasy ŻADEN bo router posiadam. Pytanie tylko czy Netia nie wychwyci podmiany i czy właśnie można tak kombinować z internetem Netii.

0
  • #24 05 Sie 2015 00:51
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

A podłączysz linę Netia do tego routera?.

0
  • #25 05 Sie 2015 21:43
    emarti
    Poziom 15  

A dlaczego nie? To zwykły kabel telefoniczny z wtykiem jak do telefonu.

0
  • #26 05 Sie 2015 22:20
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

emarti napisał:
    Mam gdzieś w domu router 8 Level WRT-300

emarti napisał:
    Mam internet z Netii PTM over DSL (VDSL)

Osiedlowy dostawca nie dostarcza neta kablem telefonicznym, tylko skrętką komputerową - a to już duża różnica, jak w instalacji usługi tak i sposobie podłączenia usługi, no i wątpię, by Twój router obsługiwał VDSL...

0
  • #27 05 Sie 2015 22:31
    emarti
    Poziom 15  

Nie wiem dokładnie jaki to był kabel ale z widoku przypominał zwykły kabel telefoniczny zakończony wtykiem. Netia - Niższa prędkość po WiFi

ale możliwe że była to właśnie skrętka... Nie pamiętam dokładnie... A Netia puszczana jest kablem telefonicznym, tak?

Mój router w specyfikacji ma Xdsl, nada się?

0
  • #28 05 Sie 2015 22:39
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

emarti napisał:
    Mój router w specyfikacji ma Xdsl, nada się?

NIE.

0
  • #29 05 Sie 2015 22:49
    emarti
    Poziom 15  

To jaki byś polecał VDSL pod Netię tylko nie taki za 400 zł... ?

0
  • #30 05 Sie 2015 23:02
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

To jaki sens zmieniać, skoro kasy na to szczędzisz? - za ceną idzie jakość, co w tym przypadku ma zasadnicze znaczenie.
    A 400 zł za taki sprzęt to jak za darmo...

Zostaw jak jest, kup tylko dobrego AP - tam zrezygnuj z wifi (sprzęt operatora) i uruchom sobie na AP - tylko też się cudów nie spodziewaj, co już i ja i Kolega @jimasek wskazaliśmy!.

I przemyśl co już wcześniej napisałem, ale przeczytaj CAŁY ten wpis:

KOCUREK1970 napisał:
    Zmieniło by coś przejście na 5 GHz - ale to router trzeba z takim pasmem kupić (jeśli Netia Spot nie posiada), i karty wifi w komputerach też wymienić, jeśli tego pasma nie obsługują... - a to koszty i to spore.

0