Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
MetalworkMetalwork
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik silników krokowych do Raspberry Pi

ghost666 03 Sie 2015 15:03 6318 1
 • Sterownik silników krokowych do Raspberry Pi
  Masz do zrealizowania skomplikowany projekt robota lub inny system wykorzystujący silniki krokowe, ale nie możesz go ukończyć? Poszukujesz prostego w wykorzystaniu kontrolera silników?

  To właśnie z myślą o takich aplikacjach opracowano SlushEngine. Jest to inteligentny sterownik silników krokowych, współpracujący z Raspberry Pi i wieloma innymi modułami (np. Beaglebone i Arduino). Dzięki wykorzystaniu opisywanego modułu i Raspberry Pi można kontrolować kilka silników w czasie rzeczywistym bez nadmiernego obciażania systemu.

  Programowanie SlushEngine

  Zasadniczą ideą przyświecającą SlushEngine było uproszczenie kontroli nad silnikami. Autorzy chcieli by programowanie silników było możliwie najprostsze. Jednym z najprostszych i najpotężniejszych języków programowania jest aktualnie Python. Nie da się z niego korzystać na standardowym mikrokontrolerze, ale bez problemu można na RPi, dlatego też ten moduł został wykorzystany do sterowania SlushEngine. Aby skomunikować się z tym modułem wystarczą trzy linijki kodu w Pythonie:

  Sterownik silników krokowych do Raspberry Pi


  Powyższy prosty przykład pokazuje najprostszą implementację sterowników SlushEngine. Ustawia on silnik w domyślnej konfiguracji i obraca go o 400 kroków. Przemieszczanie silnika uwzględnia krzywą przyspieszania i zwalniania obrotów, co zapewnia płynną pracę urządzenia.

  Specyfikacja techniczna SlushEngine: Model X

  * Kontrolowanie do 4 krokowych silników bipolarnych
  * Do 7 A na silnik
  * Zasilanie 9 - 35 V
  * Mikrokrok do 1/128 kroku
  * Wbudowany driver
  * 4 krańcówki
  * 4 przemysłowe wejścia ogólnego przeznaczenia
  * 4 przemysłowe wyjścia ogólnego przeznaczenia (24 V, do 3 A)
  * 8 dodatkowych GPIO TTL
  * Wbudowany termistorowy pomiar temperatury
  * Złącze UEXT dla modułów rozszerzających funkcje układu
  * Zasilanie dla Raspberry Pi

  A tak wygląda moduł w działaniu podczas demonstracji:  A tak kontrolując robota przemysłowego:  SlushEngine Open Source

  Sterownik silników krokowych do Raspberry Pi


  Jednym z założeń projektu było jego trwanie w czasie z dużym naciskiem na tworzenie społeczności wokół projektu. Najlepszym sposobem na osiągnięcie tego jest stworzenie projektu OpenSource. Po uruchomieniu produkcji wszystkie projekty SlushEngine staną się OpenSource, co oznacza że będzie można je za darmo pobrać z repozytorium. Jeśli ktokolwiek chce implementować rozwiązania z tego projektu w swoich projektach jak najbardziej może ro zrobić. Osoby wspierające projekt poprzez Kickstarter dostaną szybszy dostęp do repozytorium z projektem. Udostępnione zostaną:

  * Schemat i projekt PCB w KiCadzie
  * Sterowniki w Pythonie i C++
  * Przykładowe programy, między innymi interpreter kodu w G, kontroler robota delta i przykłady integracji systemu z Internetem Rzeczy (IoT).

  Wyzwania i ryzyko

  Jak w każdym Kickstarterowym projekcie i tutaj jest kilka wyzwań i pewne ryzyko przy realizacji projektu. Głównie autorów projektu martwi:

  Logistyka produkcji i wysyłki

  Problemem wielu projektów tego rodzaju jest masowa produkcja układów. Problematyczne jest np. znalezienie podwykonawców. Autorzy SlushEngine wiedzą jak bardzo jest to istotne, dlatego też już weszli w dobre stosunki z szeregiem lokalnych wykonawców, co pozwala na łatwe skalowanie produkcji. Teraz to tylko kwestia zdobycia materiałów i środków do rozpoczęcia produkcji.

  Koszty wysyłki z Kanady są dosyć duże, ale ta kwestia także jest w trakcie rozwiązywania, tak aby możliwe było efektywne i niedrogie rozsyłanie gotowych modułów po całym świecie.

  Inżynierska część projektu

  Rzadko kiedy jakiś projekt od razu jest wspaniały. Dlatego też SlushEngine przeszedł przez szereg faz prototypowania i aktualna jego wersja jest już bliska tej wspaniałości. Projekt gotowy jest do produkcji, jednakże na pewno czeka go jeszcze kilka poprawek, mających na celu optymalizację działania.

  Źródło: https://www.kickstarter.com/projects/144859729/slushengine-stepper-motor-driver/description

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 10084 postów o ocenie 8356, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
 • MetalworkMetalwork
 • #2
  treker
  Poziom 25  
  Projekt jest dość wielki, może być mało poręczny do konstrukcji mobilnych...

  Cytat:
  Dzięki wykorzystaniu opisywanego modułu i Raspberry Pi można kontrolować kilka silników w czasie rzeczywistym bez nadmiernego obciażania systemu.


  Pytanie z innej strony, w jaki sposób moduł ten odciąża RPI? Ma on swój kontroler, który steruje silnikami, czy jest tylko układem wykonawczym,a wszystkie sygnały nadal dostarczane są z RPI?