Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lenovo IdeaPad Z560 - Pasy/artefakty na matrycy, zewnętrzny monitor OK

03 Sie 2015 16:06 1236 11
  • Poziom 11  
    Witam.

Mam problem jak w temacie.
    Mam laptopa Lenovo IdeaPad Z560. Problem z nim jest taki, że po uruchomieniu na matrycy pojawiają się skaczące pasy i w ogóle nie widać prawidłowego obrazu. Zarówno taśma jak i sama matryca była podmieniana na inną, sprawną sztukę. W obu przypadkach obraz bez zmian. Co ważne, to towarzyszą temu dziwne dzwięki dobiegające z elektroniki matrycy. Jakby "typowo elektroniczne" piski. Co prawda nawet ładowarki impulsowe do telefonów piszczą, ale nie jest to tak wyraźnie i głośno słyszalne.

Po odpięciu taśmy matrycy i podpięciu zewnętrznego monitora obraz jest w porządku. Gładziutki i czyściutki, bez żadnej skazy. Jeśli nie wypnę taśmy z płyty głównej, to na zewnętrznym monitorze obrazu nie ma w ogóle. Próbowałem przełączać ekran kombinacją klawiszy, ale nic to nie daje - taśma musi być odpięta.

Co może odpowiadać za taką usterkę? Jakich pomiarów powinienem dokonać?
    Co prawda w pomiarach jestem dosyć blady, natomiast z chęcią się przyłożę i przy okazji poduczę tego fachu - muszę tylko wiedzieć co mierzyć, więc proszę o trochę wyrozumiałości.

Zarówno z baterią jak i bez laptop zachowuje się identycznie. Ładowarka oryginalna jak i uniwersalna również nie robią różnicy.

Dodaję zdjęcia poglądowe obrazu na zewnętrznym monitorze, oraz na matrycy.

Lenovo IdeaPad Z560 - Pasy/artefakty na matrycy, zewnętrzny monitor OK Lenovo IdeaPad Z560 - Pasy/artefakty na matrycy, zewnętrzny monitor OK

Pozdrawiam i proszę o pomoc.
  • Pomocny post

Spec od komputerów
    Podgrzej diagnostycznie grafikę i sprawdź czy usterka ustąpi.
  • Pomocny post
    Spec od monitorów
    Lenovo IdeaPad G460, Lenovo IdeaPad G560, Lenovo IdeaPad Z460, Lenovo IdeaPad Z560 notebook/laptop, NIWE2 Mainboard Compal LA-5752P.
    CPU: Intel Arrandale (UMA/DIS) + NVidia N11M-GE1
    Chipset: Intel Ibex Peak M

Do zrozumienia objawów.
    Lenovo IdeaPad Z560 - Pasy/artefakty na matrycy, zewnętrzny monitor OK

* zrób tak, jak pisał kol. wyżej!
    Jak nie ... pojęcia szukaj serwis.
  • Poziom 11  
    Dziękuję Panowie.
    Jutro dam znać co wyszło.

Lisek - co masz na myśli mówiąc "pojęcia szukaj serwis"?
    Dziękuję za schemat. Wiele mi rozjaśnił - układ hybrydowy z tego co widzę więc jeśli faktycznie będzie to jego wina, to zapewne trzeba go będzie wymienić na nowy, bo kulkowanie na niewiele się zda.

Pozdrawiam
  • Poziom 11  
    Witam ponownie.

Niestety po wygrzaniu grafiki całość bez żadnych zmian. Nadal dokładnie ten sam problem.

Co jeszcze może być przyczyną takiego stanu rzeczy?
    Proszę o dalszą pomoc.

Pozdrawiam
  • Pomocny post

Spec od komputerów
    Który układ wygrzewałeś?
    Podstawiałeś innego procka i ram?
  • Poziom 11  
    Wygrzewałem układ NVidii, który jest obok procesora na wspólnym chłodzeniu. Nie zwróciłem uwagi na dokładne oznaczenie. Po tej stronie MoBo to jedyny układ, po drugiej jest tylko chipset intela.

Nie mam innego procka na podmianę. Na innej kości RAM nadal identyczny problem. Natomiast, czy wina może leżeć po stronie proca, lub RAMu jeśli na zewnętrznym monitorze wszystko jest OK?

Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 40  
    Nie może. Problemu raczej szukaj w układzie grafiki.
  • Poziom 11  
    Czyli nic innego tego problemu nie może powodować? Muszę podstawić inne GPU?
    Na schemacie załączonym wyżej przez kolegę lisek widzę również, że do LVDS connector idzie również linia od chipsetu. Czy to może być jego wina? Czy matrycą steruje tylko GPU?
  • Poziom 11  
    Witam ponownie.

Panowie będę szczery - coś mnie podkusiło, żeby podgrzać chipset i sprawdzić czy coś to pomoże. Niestety nie pomogło. Aktualnie po podłączeniu zasilacza nie palą się żadne diody (bateria podłączona), ani brak jest jakiejkolwiek reakcji na przycisk power.

Zasilacz sprawny, do płyty dochodzi napięcie.
    Co mogłem zepsuć?
    Sam doskonale wiem, że zepsułem, więc liczę raczej na pomoc nie na hejty.

Płyta to dokładnie LA-5752P

Zmierzyłem napięcia na PU10 i wyglądają następująco:
    1. 3.3V
    2. 3.3V
    3. 3.8V
    4. 0.0V
    5. 4.5V
    6. 3.3V
    7. 4,95V
    8. 19,6V

Napięcia na nogach gniazda włącznika:
    1. 0.0V
    2. 0.0V
    3. 18,8V
    4. 18.8V
    5. 0.021V
    6. 1.6V
    7. 0.0V
    8. 0.0V

Pozdrawiam
  • Poziom 11  
    OK, przyczyną było zwarcie pod południem. Zdjąłem, przekulkowałem i jest OK. W poniedziałek powinien przyjść układ NVidii, więc dam znać co i jak po wymianie.
  • Poziom 11  
    Problem rozwiązany - wystarczyło nagrać i przelutować BIOS. Obeszło się bez wymiany układu na nowy.

Serdecznie dziękuję wszystkim za pomoc.