Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lampka RGB na diodach led WS2812B

zoltar2012 03 Sie 2015 17:51 5088 11
  • Lampka RGB na diodach led WS2812B

Zrobiłem lampkę na taśmie 60 led WS2812B sterowana Atmega 328P z Arduino.
    Miałem wcześniej lampkę małą na 10 takich samych ledów ,lecz tam lutowałem je na płytce.

Lampa została wykonana z plexi i klejona specjalnym klejem do tego Acryfix192.
    Płytki plexi były cięte na wymiar laserem.Materiał zakupiony na znanym portalu.
    1.Czarna plexi 5mm i 3mm służyła do wykonania podstawy oraz oklejania kątownika ,który spełnia funkcję słupka głównego na świecące płytki plexi.Kątownik z aluminium należy okleić plexi,gdyż klej ten reaguje z tym materiałem i świetnie trzyma na długości tylko 1cm.

2.Plexi bezbarwna 8mm. służy do wykonania świecących płytek na wymiar 6cm.x 6cm. jeden z boków ścięty na 1cm.

3.Płytki świecące musimy potraktować papierem ściernym tylko same boki co nada nam lepszy efekt wizualny.
    4.Płytki plexi mają bardzo dobrą ochronę z folii oraz papieru,który należy zdjąć po zmatowieniu każdego z boków.

5.Następnie oklejamy z plexi czarna 3mm. boki kątownika tak wewnątrz jak i zewnątrz.Użyłem do tego oklejania taśmy dwustronnej.
    6.Następnie wykonujemy podstawę z plexi czarnej oklejając płytę meblową.
    Tu także użyłem taśmy dwustronnej tylko w okolicach otworu na kątownik [słupek] użyłem kleju typu gwóźdź.Dla wzmocnienia podstawy dodatkowo przykleiłem ze spodu podstawy plexi 5mm. Tym razem użyłem kleju Acryfix192 ,gdyż jest to klejenie plexi do plexi Θ.W podstawie jet otwór na słupek zrobiony też laserem.Natomiast w oklejonej płycie meblowej otwór wykonałem wiertłem.
    Przez otwór przekładamy przewody sterujące.Ja dałem dwa komplety.Pod spodem podkleiłem 4szt. nóżki wykonane z plexi pręt średnica 10mm.
    7.Kolejna praca to najtrudniejszy element,czyli klejenie płytek świecących do kątownika.Odległości między diodami to akurat 16mm.Natomiast grubość płytek to 8mm.Zostaje nam odległość między płytkami też 8mm.Do tego celu użyjemy wolnej płytki,którą wkładamy pomiędzy następną klejoną płytkę i w ten oto sposób mamy idealne odległości między płytkami.
    Smarujemy klej tylko w miejscu klejenia płytki i to ważne gdyż klej reaguje z plexi i płytka miałaby znak [wżer] z boku ,który ma świecić.Klejenie następnej płytki za około 20-30 minut.Kleiłem płytki 22godziny.
    Lampka RGB na diodach led WS2812B Lampka RGB na diodach led WS2812B
    8.Kolejną czynnością to wklejenie słupka z płytkami do podstawy.Do tego celu użyłem kleju typu gwóźdź.Należy zadbać o przewody ,aby je nie uszkodzić.
    9.Do sterowania diodami WS2812B, które są włożone między paski plexi użyłem Atmegi328P lub Arduino.Płytka z elektroniką jest zamontowana pod spodem podstawy.Diody led dodatkowo przykleiłem dla sztywności na pasek kolor matowy,który miałem w listwie aluminiowej na diody świecące.Jak pisałem program i sprawdzałem jak wszystko chodzi to właśnie wcześniej diody były tam zamontowane.
    Do efektów użyłem gotowych programów lub je zmieniałem, łączyłem,przenosiłem itp.albo sam pisałem w C++. Niestety programować nie umiem,ale po męczarniach wyszło ponad 10minut różnych efektów świetlnych.
    10.To mała lampka na 10szt. płytek plexi 10mm. lecz większe rozmiarowo:75mm.x 75mm.
    Film nie jet łatwo wykonać w zupełnej ciemności,więc jakość jest słaba.W naturze o wiele lepiej to wygląda.

Link

Link

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • Mitronik
  • #2 06 Sie 2015 08:13
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Fajny efekt jak na brak umiejętności programowania :)
    Bardzo fajna konstrukcja i staranne wykonanie.

Liczyłeś koszty całkowite?

Acryfix192 utwardzałeś naświetlając UV, czy wystawiałeś na światło dzienne?

• #3 06 Sie 2015 09:08
    tatanka
    Poziom 20  

Fajnie będzie się kurzyć pomiędzy płytkami.
    Jak to wyczyścisz :?:

• Mitronik
  • #4 06 Sie 2015 09:09
    VSS
    Poziom 21  

Ekstra konstrukcja, wykonanie rewelacja!

Jakiej używałeś biblioteki do arduino do obsługi taśmy?

• #5 06 Sie 2015 09:46
    zoltar2012
    Poziom 9  

Koszty lampki są dość duże ze względu na cenę plexi.Może wyliczę w przybliżeniu cenę lampy dużej z wysyłką:
    1.Plexi około 200zł.
    2.Laserowe wycinanie ok.200zł.
    3.Klej ok.40zł. Nie potrzeba utwardzać,gdyż po 30' trzyma jak stal.
    4.Taśma WS2812B ponad 80zł.

Można zamówić gotowe wycięte płytki wtedy odchodzi cena za laser.Ja materiał na małą lampkę kupiłem u siebie i wyciął mi to piłą,więc myślałem ,że na wysyłkę też tak będzie,ale bardzo ładnie wycięty materiał mi przysłał ze znanego portalu chyba frezem wycinał.Najmniejszą płytkę na wysyłkę może wyciąć 5x5.
    Frezem nawet jest lepiej ,gdyż mamy już matowe boki płytek świecących ,a oto nam chodzi wystarczy tylko poprawić papierem ściernym.Wtedy tylko plexi czarną możemy skorzystać z lasera ,gdyż boki są ładniejsze po wycięciu.Laser mieli w Grawerni to sobie cenią za wycięcie.

Jeżeli ,chodzi o staranność to przepis opracowałem na podstawie błędów na małej lampce.
    Odległość między ledami to 16mm.Grubość płytek to 8mm.Zostaje nam 8mm. przestrzeni +- 0.1mm.Tak więc wkładamy płytkę między dwie płytki i mamy miarkę z płytek.Jedynie co jakiś czas dokładamy 2 kartki [to te 0,1mm. błędu] papieru lub zabieramy co oko i tak nie zauważy.
    Programowanie to zaleta Arduino C++ ,bo jest tego sporo w internecie i na podstawie tego można wiele zrobić metodą podglądania jak to pracuje.Myślę,że jest to o wiele zrozumiałe niż w samym C.
    Zresztą tak zrobiłem zaprogramowałem inne urządzenia np; program ze sterowania termometru zmieniając nie wiele kod zrobiłem z tego termostat.
    Gdybym miał sam to zaprogramować od podstaw to nie mam o tym zielonego pojęcia.
    Program jak widać jest ponad 10'. Przeważnie kod jest napisany na kilkanaście sekund,więc dla laika faktycznie sporo miałem z tym zabawy,aby to zrobić na tak długi czas i tyle różnych efektów .Właśnie kupiłem nową taśmę led i głowię się nad dalszymi już moimi programami ,które myślę dołożyć.

Dodano po 1 [minuty]:

Biblioteka to znana z diod WS2812B Adafruit.

Dodano po 6 [minuty]:

Jeżeli ,chodzi o kurzenie między płytkami to opracowałem to i jak widzisz,a raczej nie widzisz,bo zwróciłbyś mi uwagę.
    Płytki owinąłem cienką folią do pakowania używają lub wiązania w hurtowniach sterty dużych paczek.
    Czyli, nie widać na filmie?!

• #6 06 Sie 2015 19:00
    VSS
    Poziom 21  

A jest szansa na HEXa ? Mam dostęp do plexy i lasera, 10 metrów taśmy z WS2812, wyciął bym sobie taka lampkę. :)

• #7 06 Sie 2015 19:22
    zoltar2012
    Poziom 9  

Szansa jest tylko to jest mój twór w C++. Bałagan, który chodzi.Na Forum dawać nie będę tylko na PW to mogę wysłać jak ktoś będzie chciał.
    Ja jestem laikiem w programowaniu to pośmiać się można z programu,ale prywatnie nie na Forum.
    Napisz na PW jak jesteś zainteresowany to postaram się wysłać za darmo oczywiście.

• #8 06 Sie 2015 19:43
    VSS
    Poziom 21  

Ja na C nie znam się w ogóle, cokolwiek napisałeś i działa darzę szacunkiem. Na pewno znajdą się malkontenci, że można lepiej. Dlatego bardziej chciałbym widzieć HEXa niż źródło. Nie wiedziałbym co z nim zrobić :)

• #9 06 Sie 2015 20:28
    zoltar2012
    Poziom 9  

To nie jest C tylko C++ jest tu różnica, bo w C to już nic nie rozumiem.
    Arduino dużo pomaga i jego różne programy właśnie w C++.

Dodano po 32 [minuty]:

Całość programu .który dostaniesz wklejasz do IDE Arduino.
    Pamiętaj potrzeba jest biblioteka Adafruit ,którą musisz dodać do IDE Arduino.
    Jeżeli,nie miałeś do czynienia z Arduino to musisz to opanować,a trudne nie jest.

Dodano po 2 [minuty]:

Link:
    https://github.com/adafruit/Adafruit_NeoPixel

ściągasz zip

• #10 06 Sie 2015 22:59
    mrgiver
    Poziom 12  

zoltar2012 napisał:
    Jeżeli ,chodzi o kurzenie między płytkami to opracowałem to i jak widzisz,a raczej nie widzisz,bo zwróciłbyś mi uwagę.
    Płytki owinąłem cienką folią do pakowania używają lub wiązania w hurtowniach sterty dużych paczek.

Nie rozumiem drugiego zdania. Na pewno miało ono tak brzmieć?

Owinąłeś folią - a jak się folia zakurzy, to co dalej ?

• #11 06 Sie 2015 23:17
    zoltar2012
    Poziom 9  

Przecież ta mała lampka ma folię 10m-cy i na razie jest czysta, bo są takie pawie pióra do czyszczenia kurzu długie włosie i nie ma tu problemu.
    Pięć minut i nowa wisi.Przecież jaki problem zmienić folię na nową.
    Już wymieniałem folię, ale z innego powodu.

• #12 19 Wrz 2016 14:31
    hashwrc
    Poziom 10  

Czy mógłbyś wstawić cały kod dla tej małej lapmki ??