Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór zamienników halogenów 230V

TomekMro 03 Sie 2015 20:08 804 3
  • #1 03 Sie 2015 20:08
    TomekMro
    Poziom 1  

Witajcie, prąd tani nie jest a więc postanowiłem przyoszczędzić na żarówkach. Wygląda to tak, obecnie mam w lampie 4 żarówki halogenowe na GU10 po 50W każda w instalacji 230V, jak dla mnie to sporo, żarówki w dodatku okropnie się nagrzewają. Dlatego rozmyślam czy nie wymienić je na LED'owe, używane są dosyć długo, szczególnie w okresie jesienno-zimowym dlatego chcę dokonać wymiany przed nadejściem listopada.
    Teraz mam takie laickie pytania:
    Na jaką moc wymienić żarówki? Czytam w internecie, że zamiennikiem 50W zwykłych żarówek są LED'owe o mocy 6W, ale jak to ma się w przypadku halogenów?
    Jaką dać ilość lumenów? Pokój sypialniany, nie jest wymagana więc ogromna jasność. Światło 4-punktowe które się da ustawiać, więc żarówka 360 stopni odpada (sufitu nie chce oświetlać), pokój jest dosyć mały coś około 3x3m. W środku oprawki lampy mam wpisane 100W czyli mam rozumieć że żarówki DO 100W? Nie znam się na oświetleniu kompletnie a nie chcę niczego popalić. Wybaczcie za chaos ale nie wiem jakie informacje są wymagane przy tym. Jeśli coś będzie nie tak to piszcie.

Pozdrawiam!

0 3
  • #3 03 Sie 2015 20:21
    .Jack
    Specjalista elektryk

TomekMro napisał:
    Dobór zamienników halogenów 230V

Odnośnie retrofitów LED nie porównuje się ich mocy tylko strumień światła w lumenach. Porównywanie mocy jest złudne i często mylące ponieważ wraz ze wzrostem jakości ledówki może okazać się uzyskanie większej jasności z jednego wata. Najlepiej sprawdzić ile lumenów ma halogen i szukać odpowiednika ledówki o tym samym strumieniu świetlnym.
    Dodatkowo światło halogenu ma temperaturę barwową zbliżoną do tradycyjnej żarówki czyli ok. 2700 K. Chyba najlepsza temperatura barwowa dla mieszkań. I taką temperaturą powinna charakteryzować się także LED. Trzeba także zwrócić uwagę na kąt rozsyłu światła, czy jest podobny oraz rozmiar, niektóre LED-y mają inne wymiary niż żarówka halogenowa.
    Dobór zamienników nie jest taki prosty, lepiej rozejrzeć się za gotową lampą LED ze względu na lepsze parametry świetlne, odprowadzanie ciepła czy dłuższą żywotność.

0
  • Pomocny post
    #4 10 Sie 2015 11:11
    Lab75
    Poziom 13  

W doborze zamienników lamp halogenowych (kierunkowych) pomocne będzie rozporządzenie KE nr 1194/2012, które na stronie 14 zawiera tabelę referencyjnych strumieni świetlnych do deklaracji równoważności...

http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2012:342:0001:0022:PL:PDF

Jak wspomniał kolega .Jack należy zwrócić uwagę na szereg aspektów nie tylko świetlnych, ale także np. na wymiary źródeł światła. W przypadku zamienników halogenów Φ50 ważną rolę odgrywa nawet grubość krawędzi mocującej źródło w oprawie. Jej zawyżony wymiar (co jest nagminnie spotykane w tanich produktach) może skutkować brakiem możliwości montażu źródła światła LED w oprawie. Zamiennik musi w tym przypadku spełniać wymiary zgodne z EN 60357.

1
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo