Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Transmisja GSM- Fibocom G510

03 Sie 2015 20:42 1500 14
  • Poziom 3  
    Witam Forumowiczów!
    Od razu wspomnę, że nie jestem jeszcze bardzo zaawansowany w zakresie GSM/GPRS, wybaczcie proszę głupoty jakie mogę tu napisać :D
    Do rzeczy: chciałbym zapewnić sobie transmisję danych między dwoma modułami GSM- jeden już nabyłem- G510 Fibocom'a. Poczytałem sobie trochę inne posty i wiem, że za dużo nie mogę wykrzesać z tej transmisji. A jednak chciałbym wiedzieć jakie są największe możliwości co do prędkości łącza. Mam w planach przesyłanie sygnału PPM (sterowanie serwami), a oprócz tego byłaby dla mnie bardzo korzystna transmisja wideo. Niestety czytając różne posty dowiaduję się, iż to raczej mało możliwe, jeśli już to mogę osiągnąć 0.02fps :D Ale może jednak jest jakiś sposób. Czy przypadkiem nie dałoby się przesyłać danych przez analogowy kanał audio? To by było ciekawe. Proszę o pomoc i zarazem z góry dziękuję :)
  • PCBway
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Masz w dokumentacji moemu:

Code:

GPRS    

Multi-slot class 10(4 Down; 2 Up; max.5))
    Max BR Download85.6 Kbps

Nie poszalejesz na tym do tego sporo zalezy od operatora... o video to zapomnij calkowiecie... Chyba ze zainwestujesz w modemy 3G/4G ale to juz ceny niestety mniej fajne. Z tym sterowaniem PPM to tez niezbyt ciekawe jak do modelu to moga byc zbyt duze opoznienia... raczej to wszystko niezbyt sie nadaje do tego co chcesz zrobic... o audio tez zapomnij bo to nie analogowa linia po kablu, tam masz kodeki dzwieku ograniczone pasmo itd. Bedzie to wolniejsze niz przez GPRS moze uzywajac DTMF czy jakiejs wolnej AFSK cos sie uda przeslac...
  • PCBway
  • Poziom 3  
    O matko! Widzę, że zainwestowałem w nie to co trzeba :( A mógłbyś mi doradzić czego powinienem użyć do wspomnianych transmisji? Coś co będzie niezależne od bezpośredniego zasięgu, i w cenach które... no wiemy o czym mowa :D Dzięki bardzo!
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    W sumie moduly sa niezbyt tanie i nie wiem czy oplaca sie kupic. Choc ja akurat znam ceny Telita ktorch uzywam, ale inne na jakie patrzylem tez raczej malo oplacalne. Powiem tak ze taniej bedzie jakies Raspberry PI + modem na USB :)

Do tego bym celowal w LTE bo na UMTS tez mozesz miec przycinki (zalezy od obciazenia sieci), a to niezbyt zdrowe moze byc dla modelu. Prawde mowiac to nie wiem co wymyslic do takiego sterowania... mi tam wystarcza zasieg jaki oferuje Hitec Aurora 9x ;)

W sumie wybrales sobie nie latwy temat i jak to mowia bedziesz przecieral szlaki ;) no chyba ze ktos juz cos podobnego zmajstrowal i uda sie gdzies w internecie znalezc. FPV jest popularne wiec mozliwe... zerknij moze na forum rc-fpv.pl - widzialem ze jest tam troche osob bawiacych sie elektronika. Moze ktos cos testowal podobnego...
  • Poziom 3  
    Tak, widziałem już w Internecie, że ktoś miał transmisję przez moduł LTE na USB ale z tego co pamiętam, nie używał tam Raspberry PI. Co do opóźnień to nie jest wielki problem bo przez większość czasu samolot będzie pod opieką Autopilota :D Dzięki za nadanie kierunku poszukiwań! Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    W sumie nie musi byc RB PI jest teraz pelno rozwiazan, ale do obslugi takiego modemu potrzeba cos z OS-em (Linuxem itp.) i USB... to chyba bedzie najtansze rozwiazanie i najbardziej elastyczne, bedzie w dodatku tansze niz same moduly LTE (np. telit).

Ale to chyba najlepsza droga do tego jakas kamerka z sprzetowym kodowaniem do h264 i obraz powinno sie udac przeslac....

No tak przy takim lataniu to troche inna bajka, ja sie bawie smiglowcami wiec inaczej to troche wyglada... chwila zwloki i gleba ;)
  • Poziom 3  
    No dobrze, ale czy nie ma tańszego zamiennika Raspberry PI? Żeby miało OS`a?
    Wydaje mi się, że mijam się z celem kupując Raspberry PI tylko po to, by przesyłać dane w LTE... Po co mi 1GB danych :D Poza tym, czy nie da się zaimplementować programowo obsługi USB i sterowników? Można przecież w ostateczności użyć zewnętrznych pamięci RAM i Flash.
  • Poziom 38  
    Wszystko sie da tylko zajmie ci to w cholere czasu i wyjdzie na pewno nie tanio. Zrobienie elektroniki i oprogramowanie (a USB Host nie jest latwo oprogramowac pod nieznany sprzet i do tego potrzebujesz wiekszej predkosci) to kupa roboty. Ja bym sie w to nie pchal... za modem 4G telita czy qualcoma zaplacisz wiecej niz za jakis z Play/Plus itp. + RB PI... (wiem bo kupuje i nic tanszego na rynku nie znalazlem)

Mozesz poszukac w chinach podobnych rozwiazan do RB PI jest cala masa... moze sa jakies tansze...

Nawet jak kupiesz w/w modemy to masz jazde z oprogramowaniem USB Host itd. Skladanie czegos w stylu RB PI aby pominac problem i miec OS-a to jeszcze wieksze koszty...

Ot to taki kompromis jak ma byc uzytecznie i w miare tanio bez spedzania ogromnej ilosci godzin na pisanie softu i budowanie elektroniki... Na start potrzebujesz juz jakiegos ARM-a z USB Host a to za samego scalaka juz z ponad 50zl (np. STM32F4) do tego jeszcze PHY i cena rosnie... a gdzie PCB i soft ;)

Allwinnera A20 tez kupisz w okolicach 60zl... ale to BGA i PCB wiele warstw (choc juz do STM32F4 warto dac 4 warstwy)... wiec cena PCB nie mala...
  • Poziom 3  
    Mam do ciebie jeszcze tylko jedno pytanko. Co do tych modemów LTE na USB. Na Allegro widziałem parę takich modemów w cenie troszkę ponad 100zł i zastanawiam się czy to w ogóle są modemy LTE. Podobno wspierają nawet Linux`a co wydaje się bardzo korzystne... Nie wiem czy mogę wierzyć Allegro... Czy mógłbyś to zweryfikować? Dzięki :)

http://allegro.pl/new-modem-usb-3g-4g-huawei-e3372s-153-lte-150mbps-i5443737800.html
  • Poziom 38  
    Tak w takich cenach mozna kupic ;) dlatego mowie ze to tanie wyjscie. Moze troche duze i ponad potrzeby, ale najtaniej to wylazi :) Uwazaj tylka na modemy od operatorow np. wiem ze czesc z Play nie chce dzialac w LTE z innymi operatorami i odwrotnie tez moze byc. Wiec jak kupowac taki to z sieci ktora sie bedzie uzywac.
  • Poziom 3  
    Wielkie dzięki za pomoc! Teraz tylko trzeba zainwestować w Raspberry PI i modem i liczyć na dobry transfer. Bezpiecznych lotów życzę :)
  • Poziom 33  
    Myślę, że zanim coś kupisz powinieneś stworzyć chociaż minimalne założenia. Określić np. jakiej rozdzielczości obraz chcesz przesyłać i z jaką prędkością, jaki rodzaj kompresji planujesz użyć i jaka moc obliczeniowa jest wymagana do jej realizacji, jakie opóźnienia dopuszczasz, jaki protokół zamierzasz zastosować, w jaki sposób chcesz odbierać obraz i jak chcesz go wyświetlać.
    Myślę, że dobrze się też zastanowić czy w miejscu eksploatacji działa LTE. Nie bez znaczenia jest też bilans energetyczny. Zasilanie kamery, kompresja i transmisja GSM wymagają stosunkowo dużo energii.
  • Poziom 38  
    TvWidget napisał:
    Myślę, że zanim coś kupisz powinieneś stworzyć chociaż minimalne założenia. Określić np. jakiej rozdzielczości obraz chcesz przesyłać i z jaką prędkością, jaki rodzaj kompresji planujesz użyć i jaka moc obliczeniowa jest wymagana do jej realizacji, jakie opóźnienia dopuszczasz, jaki protokół zamierzasz zastosować, w jaki sposób chcesz odbierać obraz i jak chcesz go wyświetlać.
    Myślę, że dobrze się też zastanowić czy w miejscu eksploatacji działa LTE. Nie bez znaczenia jest też bilans energetyczny. Zasilanie kamery, kompresja i transmisja GSM wymagają stosunkowo dużo energii.

Mysle ze co do kompresji to tutaj nie ma sensu sie nad tym zastanawiac, bedzie to zapewne h264 i realizowana sprzetowo przez gotowa kaperke IP. To jest jedyne sensowne wyjscie z prostego powodu, kompresja H264/MPEG4 wymaga stosunkowo duzej mocy obliczeniowej i plytki z tanimi ARM niezbyt sobie z tym poradza. Wiec implementacja samemu raczej odpada ;)

Jedyne to zasieg LTE lub 3G... mowie o LTE bo bedzie lepiej. Jednak jesli koledze nie zalezy na jakis drobnych opoznieniach to 3G powinno tez dac rade. W dodatku jesli bedzie puszczal modele w malo zaludnionym terenie mozna liczyc na mniej oblegane BTS-y.

Co do zasilania to jesli kolega bawi sie w FPV to z tym nie bedzie problemu, ludzie w tych zabawach nie takie cuda pakuja do modeli ;)
  • Poziom 3  
    Dokładnie to samo chciałem napisać :D

Dodano po 2 [minuty]:

A tak przy okazji, czy nie da się przekonwertować AV na h264?
  • Poziom 38  
    da sie przekonwertowac, ale albo mocna platforma by robic to w realtime (na pewno lepszy procek niz w RB PI)... albo cos z sprzetowym wspomaganiem i dokumentacja do tego... co jest najwiekszym problemem bo wszystko jest objete licencjami itd. i potem sa takie jazdy ze nawet do urzadzen w stylu RB PI nie ma pelnej dokumentacji do kart graficznych itp.

Natomiast jaka jest moc potrzebna to mozna sobie sprawdzic np. ile klatek na sekunde koduje przykladowo FFMPEG na danej platformie PC :)

Dlatego chyba najtaniej jakas kamerka IP ktora nam to zalatwia i problem mamy z glowy...