Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak podłączyć wentylator do światła w łazience?

03 Sie 2015 22:35 11559 12
  • Poziom 8  
    Mam następujący układ:
    1. Obwód światła łazienkowego (nazwijmy je L1 oraz N1)
    2. Obwody wentylatora (2 kable załączające 2 tryby pracy wentylatora i żyła fazowa - nazwijmy je kolejno N2.1, N2.2 oraz L2)

Co chciałbym osiągnąć: Podłączyć 1wszy tryb pracy wentylatora do światła w łazience tak że jak włączę światło to załączy się wentylator. Jak to podłączyć właściwie?

Próbowałem podłącząc następująco:
    N1 z N2.1 oraz L1 z L2 ale przy wyłączaniu ciągle pali się światło łazienkowe

Co robię źle? Czy potrzebny mi stycznik? Jeżeli tak to jak go prawidłowo podłączyć?
  • Poziom 17  
    Nie bardzo idzie coś z tego twojego opisu zrozumieć, zrób zdjęcia tego wentylatora i jego połączeń, wstaw i pomyślimy.
  • Poziom 8  
    Falco76 napisał:
    Pociągnij dwa przewody od światła do wentylatora i już. Włączysz światło, to włączysz wentylator.

Tak właśnie myślałem. Problem polega na tym, że zauważyłem, że jest niskie napięcie na dwóch kablach N2.1 oraz N2.2 od wentylatora. Kiedy wciskam włącznik wszystko działa jak należy - zapala się wentylator oraz światło. Kiedy jednak wyłączam włącznik gasi się wentylator a żarówka lekko się świeci. Obwód mogę zamknąć podłączając kable zarówno do styku L1 jak i L2 więc podejrzewam, że to ta sama faza.

• Moderator Elektrotechnika
    Kolega niech poda typ tego wentylatora, bo mi to wygląda na wentylator ze stałą fazą do czujnika wilgotności lub czasowego wyłączania.
  • Poziom 31  
    A co się dzieje przy załączeniu ?
    Prawdopodobnie w wentylatorze to masz L2.1, L2.2 i N2. Czyli musisz tam zamienić L z N. Aby N było na stałe a sterujące L. Tak samo musi być w oświetleniu. Nie możesz w jednym obwodzie załączać N a w drugim L, i ich połączyć.

I tak jak kolega wyżej napisał, wentylator dwu funkcyjny musi być stale zasilany.
  • Poziom 8  
    Krzysztof Reszka napisał:
    Kolega niech poda typ tego wentylatora , bo mi to wygląda na wentylator ze stałą fazą do czujnika wilgotności lub czasowego wyłączania.

Helios
    ELS-VE 60/30

• Poziom 14  
    Na wszelki wypadek, jeżeli ten wentylator będzie zamontowany w wyciagu wentylacji a w łazience jest podgrzewacz przepływowy, to lepiej go wogóle nie montować. Oczywiscie, jeżeli o tym wiesz to nie ma problemu.
  • Poziom 8  
    misiekt napisał:
    Na wszelki wypadek, jeżeli ten wentylator będzie zamontowany w wyciagu wentylacji a w łazience jest podgrzewacz przepływowy, to lepiej go wogóle nie montować. Oczywiscie, jeżeli o tym wiesz to nie ma problemu.

Dzięki @misiekt. Aczkolwiek on był od początku zamontowany (stan deweloperski) nie montowałem go od zera.
  • Poziom 2  
    Cześć,
    ja mam podobny - no, może trochę- problem.

Mam w łazience zrobiony przełącznik podwójny i dwa tryby światła (2 szt, 3 szt lub 5 szt). Na jednym przełączniku 2, na drugim 3 światła.

Chciałem tak podłaczyć wentylator, żeby działał i przy jednym trybie światła i przy drugim i przy obu na raz. Czyli, żeby niezależnie od tego ile świateł włączyłem wentylator działał. Jak to podłączyć?

Dodam jeszcze, że jak chciałem dać (+) z gniazdka a (-) ze świateł - lub odwrotnie, to albo wywala korki albo świecą się wszysctkie światła na raz.

I już zdębiałem. Instalację kładł elektryk, tylko chyba zapomniał opisać kabli... Elektrykiem nie jestem- pomozecie? Będę wdzięczny!
    Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Moderator Elektrycy
    Haitauer napisał:
    Cześć,
    ja mam podobny - no, może trochę- problem.

Mam w łazience zrobiony przełącznik podwójny i dwa tryby światła (2 szt, 3 szt lub 5 szt). Na jednym przełączniku 2, na drugim 3 światła.

Chciałem tak podłaczyć wentylator, żeby działał i przy jednym trybie światła i przy drugim i przy obu na raz. Czyli, żeby niezależnie od tego ile świateł włączyłem wentylator działał. Jak to podłączyć?

Dodam jeszcze, że jak chciałem dać (+) z gniazdka a (-) ze świateł - lub odwrotnie, to albo wywala korki albo świecą się wszysctkie światła na raz.

I już zdębiałem. Instalację kładł elektryk, tylko chyba zapomniał opisać kabli... Elektrykiem nie jestem- pomozecie? Będę wdzięczny!
    Pozdrawiam.

Pomożemy, wezwij elektryka! Nie da się bezprzewodowo.

Schemat: