Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mysz kulkowa, zasada działania.

01 Cze 2005 19:57 7603 16
  • #1 01 Cze 2005 19:57
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #2 01 Cze 2005 20:18
    mipix
    Poziom 30  

Wiatm.
    Rysunek przedstawia przebieg sygnałów na obu czujnikach jednej rolki.
    Zakładając, że sygnał A jest odczytywany w stanie niskim (tylko), to w zależności od kierumku obrotów rolki można utalić czy obroty są prawe (B w stanie wysokim) czy lewe (B w stanie niskim).
    Przesunięcie B względem A o + 90 stopni oznacza obroty zgodne z ruchem wskazówek zegara, przesunięcie o – 90 stopni odwrotne.
    Wyjaśniać dalej , czy już jasne?
    Mysz kulkowa, zasada działania.

0
  • #4 01 Cze 2005 21:57
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 01 Cze 2005 22:10
    mipix
    Poziom 30  

Postaram się tym razem bardziej obrazowo :)
    Skup się na lewej części wykresu.
    Weź do ręki linijkę i przyłóż pionowo do monitora(bedzie symulowała jednoczesną zmianę stanów obu czujników).

Przesuwająć linijkę od lewej do prawej popatrz kiedy wykres A wchodzi w stan niski (zbocze opadające) - da się zauważyć że w tym samym czasie wykres B jest w stanie niskim.

Teraz druga sytuacja (zmiana kierunku)

(cały czas patrz na lewą część wykresu)
    Przesuwająć linijkę od prawej do lewej popatrz kiedy wykres A wchodzi w stan niski (zbocze opadające) - da się zauważyć że w tym samym czasie wykres B jest w stanie wysokim.

wystarczy ? bo jaśniej już chyba nie potrafię ;)

0
  • #6 02 Cze 2005 07:12
    Jaroff
    Poziom 27  

Mipix - prawie dobrze. Tu chodzi o zbocza i zatrzaskiwanie przerzutników. Jak kręcisz w jedną strone zbocze na a pojawia się pierwsze, a jak w drugą, pierwsze jest zbocze na b. Cyfrówka to zmiany poziomów, nie stany ustalone. ;)

0
  • #7 02 Cze 2005 13:31
    mipix
    Poziom 30  

Jaroff napisał:
    Mipix - prawie dobrze. Tu chodzi o zbocza i zatrzaskiwanie przerzutników. Jak kręcisz w jedną strone zbocze na a pojawia się pierwsze, a jak w drugą, pierwsze jest zbocze na b. Cyfrówka to zmiany poziomów, nie stany ustalone. ;)

Czy kolega byłby w stanie podać schemat podłączenia tych przerzutników ? :)

0
  • #9 02 Cze 2005 14:51
    mipix
    Poziom 30  

Zasada działania myszki jest mi znana. Pytałem o elektryczny schemat połączeń przerzutników. :)

0
  • #11 20 Mar 2009 08:36
    maciek1024
    Poziom 10  

Bardzo proszę o rozszerzenie tematu,
    Na dwóch czujnikach foto, elementy są przesunięte w "fazie"

Od dawna nurtuje mnie jednak pytanie jak działa myszka, która w pionie i w poziomie ma tylko jeden fotoelement !
    (jedną diodę i po przeciwnej stronie jeden fototranzystor na jednym "kółeczku")
    Skąd wie, że ma "iść" w lewo czy w prawo - jest to dla mnie nie wytłumaczalne elektrycznie

0
  • #12 20 Mar 2009 14:10
    mipix
    Poziom 30  

Dioda nadawcza jest jedna, ale odbiorniki są 2, albo jeden podwójny - łatwo można to przeoczyć.

0
  • #13 20 Mar 2009 16:31
    maciek1024
    Poziom 10  

Przysiągł bym, że fotoelementy miały po 2 nóżki, ale teraz rozebrałem 3 myszki i wszystkie miały po jednym zestawie fotodiody i fototranzystora lecz każdy po 3 nóżki - więc wszystko ma prawo działać :D

0
  • #14 02 Kwi 2009 19:12
    konik126
    Poziom 9  

Mam pytanie do jakiego elementu elektronicznego wysyłany jest sygnał ?

0
  • #15 13 Kwi 2009 18:57
    Szycha082
    Poziom 10  

Witam, te elementy odbiorcze po trzy nogi to na pewno są fototranzystory, ja wyszperałem starą myszkę HP i do wyprowadzeń podłączone jest od lewej wyj. do układu PLUS i MASA i co to za ustrojstwo, prosiłbym o jakieś info czy można z tym coś zrobić czy szukać inną myszkę?

0
  • #17 14 Kwi 2009 06:55
    Szycha082
    Poziom 10  

Wszystko fajnie tylko, że na tym forum nie ma żadnych nowych informacji. Wszędzie upierają się że są to podwójne fototranzystory ale ten u mnie nie może być fototranzystorem do dwu wyprowadzeń podłączone jest zasilanie a trzecie jest wyjściem. Prosił bym o informacje co to takiego i w jaki sposób komunikuje się ze scalakiem.

0