Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piła stołowa - alternatywa dla Proxxon.

umbrella2 04 Sie 2015 13:16 3909 7
  • #1 04 Sie 2015 13:16
    umbrella2
    Poziom 7  

Witam serdecznie.
    Niedawno zakupiłem małą piłę stołową Proxxon KS230 , jak kto woli Tischkreissäge. 85 Wat , tarcza 50.

Piła dosyć ciekawa. Twarde drewno do 10mm tnie bez problemu. Jednak zdarza mi się ciąć płytę drewnianą multiplex 12mm i tu tarcza jest niestety za mała.
    Piłę sprzedałem.

Proxxon stworzył więc drugą piłę - FET Moc 200W , tarcze 85mm

I gdyby nie cena to bym ją kupił.

Wpadłem więc na pomysł by taką piłę stworzyć może samemu. Do tego projektu wykożystałbym orginalny zestaw paska klinowego i zębatek od piły Proxxon FET

Napędem była by mała niebieska wiertarka Bosch 10 RE.

Do uchwytu przymocowany byłoby tylko koło zębate które przenosiło by za pomocą paka klinowego napęd na drugie koło.

Koło te było by zamontowane na 8mm osi na której końcu była by zamontowana tarcza tnąca . Też od piły FET.

Wszystko wydaje sie proste, ale problemem okazuje się być oś do tarczy. Byłaby ona wykonana u tokarza pod wymiar, ale nie mam pojęcia jak zamontować na niej łożyska.

Znalazłem więc to:

Zaletą jest to że owe łożyska można przykręcić do wału. Tyle że do prędkości 3000-4000 obrotów nie nadają się. Czy jest jakieś gotowe rozwiązanie które moglibyście mi polecić? Czy ma to wogóle sens?

Początkowo myślałem też o wykozystaniu małej ręcznej piły tarczowej mątując ją tarczą do góry , ale taka maszyna jest niemiłosiernie głośna , więc odpada.

Dodano po 53 [minuty]:

Ktoś zrobił to tak, ale wszystkie części zostały przez niego wykonane.

Piła stołowa - alternatywa dla Proxxon. Piła stołowa - alternatywa dla Proxxon.

0 7
  • #2 04 Sie 2015 14:16
    2647837
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 04 Sie 2015 17:30
    umbrella2
    Poziom 7  

Też mam takie obawy . Ale z drugiej strony dlaczego łożyska wiertarki miałyby nie wytrzymać obciążeń poprzecznych ? Dlatego padło też na niebieskiego Bosch'a a nie maszynę z Biedronki. Pasek zębaty to nie pasek klinowy, więc inaczej przenosi siłę. Nie musi być on chyba aż tak mocno naciągnięty jak klinowy.

Myślałem o silniku bezszczotkowym, ale....
    1. Drogi,
    2. Wysoka temperatura pracy,
    3. Prąd 50A !
    4. Skomplikowany układ zasilania. Sterownik, Układ Soft-Start. Wielkie Trafo.

Choć był już taki śmiałek. Przerobił on piłę Proxxon'a (tą mniejszą):

Nasuwa mi się też pytanie - Dlaczego ten silnik miałby lepiej przenosić obciążenia poprzeczne?

Myślałem też, aby oś piły połączyć za pomocą sprzęgła z wiertarką. Wyeliminowałoby to całkowicie pasek no i tym samym negatywne siły poprzeczne.

Tylko jakie sprzęgło to wytrzyma? To racze nie:

0
  • #4 04 Sie 2015 22:13
    2647837
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 04 Sie 2015 22:42
    umbrella2
    Poziom 7  

W przykładzie który znalazłem w necie, typ zamontował silnik bezszczotkowy. To model 5055 , więc proszę:

http://www.rc4max.com/silnik_bezszczotkowy_ro...runner_5055_08_produkcji_robbe_,46,10273.html

...no i sterownik:

http://botland.com.pl/sterowniki-silnikow-bez...-silnika-bezszczotkowego-bldc-redox-40-a.html

Dodano po 1 [minuty]:

A jaki ty masz na myśli ? Mozesz podać link ?

Dodano po 3 [minuty]:

Sam zresztą zaproponowałeś silnik bezszczotkowy. A może miałeś na myśli silnik klatkowy?

0
  • #6 05 Sie 2015 11:35
    2647837
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 07 Sie 2015 08:48
    cirrostrato
    Poziom 36  

Potrzebowałem niedużej piły stołowej, po remoncie pozostała mi (nówka kosztuje dziś od ok. 145zł, moc kilkaset watów) przecinarka do glazury (używki można znacznie taniej kupić np. na bazarach ze ,,złomem technicznym''), dorobiłem większy stolik i założyłem tarczę do drewna 180mm, jedyny problem to konieczność dorobienia (tokarkę mam) tulejki na wał przecinarki, ma średnicę ciut mniejszą od otworu w typowej tarczy do drewna.

0
  • #8 23 Mar 2016 11:39
    umbrella2
    Poziom 7  

KS230 sprzedałem i kupiłem FET.
    Najlepsze co mogłem zrobić. Jestem bardzo zadowolony i polecam ją innym. Te wszystkie samoróbki bogły by mi jeszcze zrobić krzywdę.
    Warto dozbierac i kupić coś konkretnego. Tak chyba jest też ze wszystkim.
    Dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

0