Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Transoptor - powolne załączanie - ISP521-1X

04 Sie 2015 14:41 402 1
  • Poziom 26  
    Witam wszystkich Elektrodowiczów!

Mam prosty układ transoptora ISP521-1X.
    Transoptor mam podłączony od strony diody IR do zasilacza laboratoryjnego ustawionego na stałe napięcia 1,5 V i ograniczenie prądowe 40 mA, gdzie Imax dla diody transoptora to 50 mA. Na wyjściu tranzystora emiter podłączony jest do masy a kolektor podłączony jest przez rezystor pull-up 10 kΩ do zasilania 24 V DC (separowanego od diody). Po podłączeniu 1. kanału oscyloskopu na diodę (anoda - katoda) i 2. kanału oscyloskopu na tranzystor (kolektor - emiter) okazuje się, że napięcie na diodzie bardzo powoli narasta: od 0 V do 1,3 V w czasie ok. 10 ms.
    Natomiast tranzystor załącza nieco wcześniej - po ok. 6,5 ms.
    Przebieg ten zamieszczam poniżej w obrazku.

Transoptor - powolne załączanie - ISP521-1X
    Przebieg w kolorze niebieskim to sygnał wejściowy na diodę.
    Przebieg żółty to sygnał wyjściowy z tranzystora.

Sprawdzałem to zachowanie na kilku transoptorach z wyjściem tranzystorowym: ISP621-4X, TLP521-4, 4N25 i na wszystkich jest taki sam długi czas zadziałania transoptora - dlaczego tak się dzieje i jak temu zapobiec, chcąc uzyskać czasy zadziałania transoptora na poziomie do 1 ms (akurat w przypadku mojego projektu czas zadziałania transoptora do 1 ms jest wystarczający, aczkolwiek w przyszłości przydałby się poniżej 250 us)?
  • Poziom 43  
    Cytat:
    Transoptor mam podłączony od strony diody IR do zasilacza laboratoryjnego ustawionego na stałe napięcia 1,5 V i ograniczenie prądowe 40 mA, gdzie Imax dla diody transoptora to 50 mA
    ...
    okazuje się, że napięcie na diodzie bardzo powoli narasta: od 0 V do 1,3 V w czasie ok. 10 ms.
    To nie wina transoptora że napiecie na jego wejściu powoli narasta, nie należy oczekiwać od zasilacza że wygeneruje szybki skok napiecia, wysteruj klucz elektroniczny z generatora i wtedy mierz.