Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sygnalizator awarii przetwornicy

04 Sie 2015 16:21 390 1
  • Poziom 5  
    Potrzebuje schematu układu który działa następująco:

Mamy przetwornicę podwyższającą z 24V do 48V (izolowaną- masy nie połączone).
    Chcę przekazać na stronę "pierwotną" informację (święcąca czerwona dioda led) o braku napięcia na wyjściu. Wymyśliłem aby wykorzystać transoptor. Diodę nadawczą podłączyć przez rezystor do 48V na wyjściu przetwornicy a otwarty kolektor podłączyc do bazy tranzystora( nazwijmy go T1) npn (baza przez rezystor do 24V). W obwodzie kolektora T1 rezystor i dioda led do 24V. Jeżeli zabraknie napięcia na wyjściu przetwornicy to dioda nadawcza w transoptorze przestanie świecić. Tranzystor transoptora uwolni bazę T1 od niskiego potenciału ok.0.3V i T1 zacznie przewodzić a dioda led świecić. Czy tak to będzie działało? Jakieś inne propozycję?

Jeżeli układ jest ok to jak uniezależnić jasność diody od napięcia zasilania 24v (10-30V) ? Coś mi chodzi po głowie rezystor w obwodzie emitera (źródło prądowe?).

pozdrawiam
    rjmp
  • Poziom 43  
    rjmp napisał:
    Wymyśliłem aby wykorzystać transoptor.

No i prawidłowo wymyśliłeś.

rjmp napisał:
    Jeżeli układ jest ok to jak uniezależnić jasność diody od napięcia zasilania 24v (10-30V) ? Coś mi chodzi po głowie rezystor w obwodzie emitera (źródło prądowe?).

Dokładnie tak, diodę zasil poprzez źródło prądowe.