Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zasilanie systemu nawadniającego zamiennie z pompy lub wodociągu-jak to zrobić?

needsomehelp 04 Sie 2015 17:01 822 4
 • #1 04 Sie 2015 17:01
  needsomehelp
  Poziom 2  

  Dzień dobry,

  Pozwalam sobie napisać tutaj, ponieważ przejrzałem forum i znalazłem 3 tematy o podobnej tematyce, jednakże żaden z nich nie do końca rozwiązuje mój "problem".

  Wiosną tego roku zakupiłem dom z ogrodem, którego podlewanie jest zautomatyzowane. Można się domyśleć, że w taką pogodę rachunki za wodę są astronomiczne.

  Na razie założyłem podlicznik ogrodowy, żeby woda wykorzystana przez system nie była wliczana w koszt ścieków.

  Drugą rzeczą, którą chciałbym (w miarę możliwości) samodzielnie zrobić jest stworzenie "systemu", który pozwoli mi na korzystanie ze studni (jest w niej sporo wody) wtedy kiedy jest w niej dużo wody.

  Sporo wyczytałem w internecie i mój plan jest taki, żeby do mojego sterownika podłączyć przekaźnik uruchamiający pompę w studni.
  Mój sterownik ma możliwość podłączenia właśnie przekaźnika pompy lub głównego elektrozaworu.
  Rzecz w tym, że ja potrzebuję i jedno i drugie. Postaram się wytłumaczyć w prosty sposób.

  A więc ustawiam na sterowniku uruchomienie pompy np na 5 rano. Jednocześnie w tej samej chwili elektrozawór główny (na wodociągu, który zasila system) powinien się zamknąć tak żeby woda była pobierana wyłącznie z pompy. I teraz jeśli w studni zabraknie wody, to chciałbym, żeby pompa się wyłączyła jednocześnie otwierając główny elektrozawór, tak żeby podlewanie było kontynuowanie z wodociągu.
  Nie bardzo wiem jak to wykonać, żeby dobrze działało i nie było zrobione na odpieprz.


  W dystrybutora powiedzieli mi, że każdy elektrozawór fabrycznie jest zamknięty, a więc rozumiem, że jak go zainstaluję na wodociągu jako elektrozawór główny i dostanie sygnał, to cewka się podniesie i woda zacznie płynąć.

  Pomysł jest taki, żeby zainstalować ten przekaźnik pompy. Pompa się uruchamia, jednocześnie dając sygnał (w jaki sposób) do elektrozaworu głównego żeby się zamknął. Jak zaczyna brakować wody w studni, to pompa się wyłącza (czujnik suchobiegu a może jakiś czujnik/przekaźnik na pływaku?) i daje sygnał do elektrozaworu na wodociągu, żeby się otworzył i system jest zasilany wodą miejską.

  Nie bardzo wiem jakich części muszę użyć, żeby dobrze to zrobić. Jutro wybieram się do sklepu elektronicznego i może tam coś ciekawego mi doradzą.

  Jeśli ktoś z Was ma chwilę i może się podzielić swoją wiedzą, to chętnie przeczytam; może być również na prywatną wiadomość.

  Pozdrawiam użytkowników,
  Arek

  0 4
 • Relpol
 • #2 04 Sie 2015 21:55
  D214d3k
  Poziom 39  

  Trzeba użyć przekaźników lub styczników ze stykami normalnie otwartymi i normalnie zamkniętymi. W momencie załączenia pompy styk normalnie zamknięty wyłącza zasilanie na zawór sieciowy.

  1
 • Relpol
 • #3 04 Sie 2015 22:20
  Tommy82
  Poziom 39  

  A nie da się tego po po prostu permanentnie przepiać na studnie?
  Jak brakuje wody w studni to potrzebne jest jakieś dodatkowe zabezpieczenie jak pompa jaka studnia?
  Jak jest problem z kosztami wody to może po prostu trzeba uznać ze podlewa się jak jest woda w studni z opcją ręcznego przełączenia na wodociąg.

  0
 • #5 21 Sie 2015 17:23
  needsomehelp
  Poziom 2  

  Temat można zamknąć.

  0