Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

POP3, IMAP i SMTP - Poczta @

04 Sie 2015 17:33 1443 15
  • Poziom 16  
    Mam takie pytanie gdy konfiguruje poczte to wpisuje adresy serwerów poczty przychodzacej POP3 lub IMAP oraz SMTP wychodzącej.

Moja poczta daje mi do wyboru dwa serwery POP3, IMAP poczty przychodzacej.

Mam tylko pytanie jak to jest rozwiązane w rzeczywistości poczta ma trzy fizyczne serwery które obsługują pocztę komunikując sie odpowiednim dla siebie protokołem. Jak to jest jest jeden serwer poczty wychodzącej SMTP a serwery poczty przychodzącej dwa POP3 , IMAP i jeden sobie wybieram. Czy to jest jeden fizyczny serwer pocztowy który obsługuję całą poczte komunikując sie jedynie przez wybrane protokoły. Obrazek poniżej ilustruje to o co pytam.

POP3, IMAP i SMTP - Poczta @

????
  • e-miernikie-mierniki
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 16  
    Tam pan tłumaczy profesionalnie i używa słownictwa którego nie znam. Filmik dla profesionalisty.
    Może coś własnym prostym zdaniem dla lewaka.
  • Poziom 35  
    Jak jest to mała poczta to może to być jeden komputer do wszystkiego.
    Jeśli jest to większa poczta to będzie opcja pierwsza, ale z dodatkowym serwerem trzymającym pocztę na dysku, byłby on połączony z SMTP, POP3 i IMAP.
    Jeśli jest to jeszcze większa poczta to serwerów jest więcej, przykładowo: 2x SMTP, 2x POP3 i 2xIMAP (+ kilka serwerów na dane, ale one są teraz nieważne). Chcąc odbierać/wysyłać pocztę łączysz się losowo z jednym z dwóch serwerów.
  • Poziom 16  
    Miałem na myśli czy do każdego protokołu SMTP, POP3 i IMAP jest potrzebny osobny fizyczny serwer?? Albo czy moga byc razem?
    No bo w kliencie poczty są osobne miejsca na wpisanie. I pisze tak: Serwer poczty przychodzącej i serwer poczty wychodzącej. I nie wiem czy to chodzi tylko o sam protokół komunikacji z jednym serwerem a trzymającym wiadomości przychodzące i wychodzące czy o to żeby wprowadzić adresy do fizycznych dwóch serwerów gdzie każdy jest odpowiedzialny za swoja działkę poczty?
  • Specjalista Sieci, Internet
    golec2604 napisał:
    Albo czy moga byc razem?
    Mogą być razem. Ale wielcy dostawcy poczty (Onet, wp itd.) i tak nie pracują na jednym serwerze, ale mają całą farmę serwerową, bo mają bardzo wielu klientów. Jeśli im wygodnie, rozdzielają funkcje między różne maszyny fizyczne. Poza tym pod danym adresem IP zwykle jest nie serwer a jakiś load balancer rozdzielający ruch na konkretne serwery. Wygodniej mieć oddzielne lb dla danego typu ruchu
    Ja mam pod opieką serwer firmowy, który może obsłużyć parę tysięcy kont, a jest na jednej fizycznej maszynie (tak dokładnie, to jedna wirtualna maszyna). Ma tylko odpowiednie moduły serwerowe odpowiedzialne za POP3, IMAP, Webmail, SMTP itd. Adres IP jest jeden, różnice są tylko w portach.
  • Poziom 16  
    po linku od użytkownika lekto domyślam się że jak np dostawca BluLink ma jeden adres do każdego protokołu to znaczy że ma jeden serwer (jeden adres) na poczte przychodzaca i wychodzacą. Dobrze mysle??

=================
    a Np gmail podając takie adresy "smtp.gmail.com" "pop.gmail.com" "imap.gmail.com"

oznacza że ma 3 serwery (lub grupę serwerów do danego protokołu) a słówka "smtp" "pop" imap" są częścią adresów oraz informacyjmymi słówkami jakim typem jest dany serwer. Równie dobrze zamiast tych słowek dla danych serwerów mogły by byc inne słówka. Dobrze rozumie???
  • Poziom 35  
    Tak, może być oddzielny server / servery. Mogą być dowolnie nazwane.
    Może to też być adres bramki do poczty, a podział na serwery może być już niewidoczny dla użytkowników.
    Ponadto pop3, smtp i imap to tylko protokoły przesyłania poczty. Przechowywanie danych z kont może być na oddzielnych serwerach np. przy użyciu NFS, do tego informacje o kontach mogą być przechowywane na serwerach baz danych...

Żeby było ciekawiej, możesz mieć podane oddzielne nazwy serwerów pop3, smtp i imap, które będą prowadzić do tego
    samego servera, czy to fizycznej maszyny, czy też do wirtualnej.

Podsumowując, nie jesteś w stanie określić jak zbudowana jest infrastruktura dostawcy poczty tylko na podstawie nazw serverów, bez głębszej analizy.
  • Poziom 16  
    askr napisał:

Podsumowując, nie jesteś w stanie określić jak zbudowana jest infrastruktura dostawcy poczty tylko na podstawie nazw serverów, bez głębszej analizy.

Wiem, nie wiadomo jak moj dostawca poczty ma tam zrobiona sieć. Mi tylko chodzi o podstawowe zasady.
    Czyli to co napisałem w poscie #9 dobrze rozumie??
  • Poziom 16  
    askr napisał:

Musisz wpisać większą treść wiadomości przed wysłaniem. W przypadku wysyłania plików opisz szczegółowo plik w treści wiadomości.

O co Ci chodzi w tym zdaniu i czego to sie dotyczy???
    A może to miałeś napisać komus innemu w innym temacie i przez pomyłke napisałeś tutaj.
  • Poziom 16  
    Panowie i Panie czytałem trochę o pocztach i postaram wam przedstawić moje myślenie.

Serwer (lub serwery. Ale skrótowo będę mówił serwer) zajmujący sie wysyłaniem i odbieraniem poczty miedzy serwerami (czyli w programach pocztowych skrótowo nazywany: Serwer poczty wychodzącej) to serwer używający do wymiany danych protokołu SMTP.

A serwer (czyli w programach pocztowych skrótowo nazywany: Serwer poczty przychodzącej) zajmujący sie wysyłaniem i odbieraniem poczty miedzy serwerem a komputerem użytkownika to taki serwer który wykorzystuje protokoł POP i/lub IMAP.

Oba serwery SMTP i POP/IMAP korzystają ze wspólnego serwera do przechowywania danych.
    =========================================================

Zakłopotanie i moje nie zrozumienie wzięło się stąd, że wydawało mi sie, że wiadomości przychodzące od kogoś są zapisywane na serwerze poczty przychodzącej a wiadomości wysyłane przeze mnie na są zapisywane serwerze poczty wychodzącej. Trochę wynika to ze złego tłumaczenia nazewnictwa w programach pocztowych. Takie miałem wcześniej wyobrażenie.

======================================================

Czyli teraz dobrze rozumiem???