Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Co wybrać akumulatorki Ni-Cd czy Ni-Mh?

walkery 04 Aug 2015 18:10 17511 19
lampy.pl
 • #1
  walkery
  Level 8  
  Witam,

  Mam pytanie do fachowców co się dobrze na tym znają. Muszę wybrać jakieś nowe akumulatorki do myszki, której używam do laptopa. Do tej pory używam akumulatorków marki GP Rechargeable Ni-Cd 700mAh. Mają one już swoje lata i potrzebuje nowych. I teraz pojawia się pytania jakie wybrać Ni-Cd, czy Ni-Mh? Zauważyłem, że teraz w sprzedaży sporo jest (jak nie więcej) tych Ni-Mh. Może ktoś wytłumaczyć jakie są istotne różnice między nimi i które są lepsze w codziennym użytkowaniu? Te akumulatorki będą używane głównie w myszce bezprzewodowej do laptopa i jakimś zegarku może jeszcze. Aha co oznaczają te liczby przy poszczególnych akumulatorkach, jak np. teraz mam na swoich starych 700 mAh, to jest pojemność akumulatorka? Czyli im wyższa wartość tym lepiej i na dłużej wystarczy taki akumulatorek?
  A i jakie byście polecili najlepiej, wiem że pewnie powiecie Panasonic lub Sanyo Eneloop. Ale nie muszą być aż takie markowe, zaznaczam że będę użytkował je w myszce do laptopa i też nie tak intensywnie, bo może tygodniowo do 16-18 godz. (ok. 3-4 godz. dziennie). Dlatego przeglądając Allegro i inne sklepy z elektroniką znalazłem akumulatorki producenta Vipow. Jak zdążyłem się dowiedzieć jest to Polski producent. Co możecie o tym powiedzieć? Ma ktoś/użytkuje produkty tego producenta?
  Na allegro znalazłem przykładowe akumulatorki:
  1. http://allegro.pl/akumulatorki-vipow-ni-cd-aa-900mah-1szt-i5495855678.html - VIPOW NI-CD AA 900mAh
  2. http://allegro.pl/akumulatorki-vipow-ni-cd-aa-900mah-2szt-bl-i5495839710.html - VIPOW NI-CD AA 900mAh
  3. http://allegro.pl/akumulatorki-vipow-ni-cd-aa-600mah-2szt-bl-i5495839491.html - VIPOW NI-CD AA 600mAh
  4. http://allegro.pl/akumulatorki-vipow-aa-2200mah-2szt-bl-low-i5506092235.html - VIPOW AA 2200mAh (low-discharge batteries)
  5. http://allegro.pl/akumulatorki-vipow-ni-mh-aa-2700mah-2szt-bl-i5506091940.html - Akumulatorki VIPOW NI-MH AA 2700mAh
  6. http://allegro.pl/akumulatorki-vipow-ni-mh-aa-2500mah-2szt-bl-i5506091793.html - Akumulatorki VIPOW NI-MH AA 2500mAh

  Albo markowe:
  http://allegro.pl/akumulatorki-panasonic-eneloop-r6-aa-2000mah-1szt-i4759327719.html - Panasonic Eneloop

  Miał ktoś styczność z tymi akumulatorkami marki Vipow? Do zwykłego używania w myszce nadadzą się i które wybrać spośród podanych?

  Aha jeszcze co do kwestii ładowania późniejszego. Obecnie posiadam ładowarkę Panasonic BQ-4FE. Na opakowaniu od niej napisane jest, że nadaję się do ładowania akumulatorków Ni-Cd, a o Ni-Mh nic nie jest napisane. ładowarka była kupiona ok 15-16 lat temu. Czy można ładować nią akumulatorki Ni-Mh?

  Pozdrawiam i proszę o odpowiedź.
 • lampy.pl
 • lampy.pl
 • #3
  walkery
  Level 8  
  A co z tymi Vipow-ami jest nie tak? A jak z ładowarką, którą posiadam Panasonic BQ-4FE? Nada się do ładowania w razie czego akumulatorków Ni-Mh?
 • #4
  ladamaniac
  Level 39  
  Vipowy ulegają szybkiemu samorozładowaniu, pojemność rzeczywista jest sporo mniejsza niż deklarowana. Przynajmniej mi się takie zdarzyły i się zraziłem. Mam Eneloopy i są ok, użytkowane na razie krótko. Mam też 8sztuk Duracell Stay Charged 1950mAh i też są ok, użytkowane ok 2 lata i trzymają parametry, ile cykli nie liczyłem.
 • #5
  buczo11
  Level 28  
  Witam!
  Ja używam właśnie Eneloop-ów juz od kilku lat w większości sprzętu mobilnego, w tym w myszce do laptopa. Akumulatorki ładowane są w ładowarce dedykowanej MQN04-E-4-3UTGB.
  Polecam szczerze takie rozwiązanie.
 • #6
  gmgnetpl
  Level 12  
  Witam
  Polecam akumulatory BYD. Mam je kilkanaście lat i pojemność ich na dzień dzisiejszy wynosi ponad 60%.
  Następne w kolejności dobre akumulatory to : Panasonic , Energizer , GP itp.
  Akumulatory Vipow deklarowaną pojemność mają tylko przy pierwszym ładowani. podczas kolejnych cykli ich pojemność drastycznie maleje.
  Akumulatory NiCd różnią się od NiMh przede wszystkim tym , że NiMh maja większą pojemność i mniejszą pamięć , A więc przy większej pojemności można używać je dłużej bez ładowania i rzadziej formować . Można używać stare ładowarki lecz trzeba pamiętać o tym ,że czas ładowania będzie dłuższy w zależności od pojemności akumulatora.
 • #7
  Aqumulator
  Level 12  
  Na początek kwestia NI-CD czy NI-MH - nie chciałbym za bardzo zagłębiać się w szczegóły, jednak prostymi słowami ujmując NI-CD to akumulatorki starego typu od dłuższego czasu wycofywane z rynku, zawierają szkodliwy kadm, posiadają efekt pamięci oraz charakteryzują się niższą pojemnością. NI-MH to ich następcy, charakteryzują się wyższą pojemnością i bardzo zredukowanym efektem pamięci oraz nie zawierają szkodliwego kadmu. Starsze modele akumulatorków NI-MH charakteryzują się jednak szybkim samorozładowaniem (tracą energię w miarę upływu czasu), wersje nowego typu nie mają już tego problemu choć posiadają trochę mniejszą pojemność (nadal jednak większą niż NI-CD).
  Jeśli chodzi o zastosowanie - myszka bezprzewodowa, to odbiornik generujący bardzo małe obciążenie, najlepiej sprawdzą się więc modele do tego przystosowane. Posiadają mniejszą pojemność (która przy małym obciążeniu nie jest tak istotna), ale za to są zdecydowanie trwalsze wytrzymując więcej cykli ładowania/rozładowania. Duża pojemność jest bardziej istotna w przypadku urządzeń o większym apetycie na energię, w nich akumulatorki pojemniejsze byłyby lepsze.

  Jeśli chodzi o akumulatorki Eneloop, to wersja dedykowana dla urządzeń o małym poborze energii lub często doładowywanych nazywa się Eneloop Lite i to ją można polecić do myszki bezprzewodowej.

  Jeśli chodzi i markę Vipow, to osobiście nie miałem styczności z ich akumulatorkami ale z chęcią zakupię jakieś i przetestuję.

  Odnośnie ładowarki, nie polecałbym jej do ładowania akumulatorków NI-MH, Nie jest do nich przystosowana i skutki mogłyby być przykre. Dodatkowo ładuje ona akumulatorki stałym napięciem, co powoduje przyspieszone zużycie ogniw NI-MH, w ich przypadku zdecydowanie zaleca się ładowarki impulsowe.
 • #8
  User removed account
  User removed account  
 • #9
  Aqumulator
  Level 12  
  Akumulatorków Ni-Cd od dawna prawie się nie produkuje, zdarzają się jeszcze czasem w elektrosprzęcie itp (przeważnie w tanich modelach), ale w formie klasycznych ogniw w rozmiarach AA bądź AAA lub podobnych już od lat się nie robi. Nigdy nie próbowano używać technologii w stylu Eneloopów do tego typu ogniw bo kiedy ona powstała, to ogniwa NI-CD zostały już wyparte przez NI-MH, ponadto jej zastosowanie pociągnęłoby za sobą wzrost kosztów takich ogniw NI-CD, które stałyby się kompletnie nieopłacalne. Akumulatorki NI-MH oferują znacznie lepsze parametry w zdecydowanej większości zastosowań i jedynie znacznie niższa cena przemawiała jeszcze przez jakiś czas na korzyść starszej technologii NI-CD, podnoszenie jej spowodowałoby zniwelowanie tej zalety.

  Kowianek, zanim coś powiesz, zastanów się najpierw czy w danej dziedzinie naprawdę coś wiesz. A jeśli nadal upierasz się przy swoim to podaj proszę jakieś przykłady ogniw NI-CD w nowszej technologii, no ogniwa Vipow zdecydowanie do nich nie należą.
 • #10
  PiotrPitucha
  Level 33  
  Witam
  To co różni baterie od akumulatorów to napięcie, popularnie mówimy bateria 1,5V aku 1,2V i to czasami bywa problemem. Miałem kiedyś wrażliwą na zasilanie klawiaturę i kupiłem aku 1,5V nazywają się PURE ENERGY, lekko droższe ale nie miałem z nimi problemu. Trwałość mają niższą ale przy takich poborach prądu i tak starczą na wiele lat.
 • #11
  Aqumulator
  Level 12  
  Większość urządzeń działa równie dobrze przy zasilaniu napięciem 1,5V jak i 1,2V ale wyjątki się zdarzają i warto zawsze sprawdzić przed zakupem akumulatorków bo możne się okazać, że urządzenie już po kilku minutach odmówi działania. Niestety ogniwa 1,5V to inna technologia i większość ładowarek do akumulatorków NI-MH/NI-CD nie jest do nich przystosowana, ale czasem warto poszukać odpowiedniej.

  Tak na marginesie Pure Energy to właściwie baterie alkaliczne przystosowane do doładowywania a nie typowe akumulatory, ale w użytkowaniu są podobne. Ich wadą jest niższa żywotność która w dodatku zależy bardzo od stopnia rozładowywania, jednak ceny nie są zbyt wysokie a czasami wyższe napięcie robi różnicę.
 • #12
  User removed account
  User removed account  
 • #13
  Aqumulator
  Level 12  
  Przepraszam za opóźnienie w odpowiedzi, ale sprawy rodzinne nie pozwoliły mi być na bieżąco.

  Po pierwsze nie uważam się za eksperta i nigdy się za takiego nie podawałem, więc proszę nie wkładaj mi w usta czegoś czego nie powiedziałem.

  Po drugie mylisz się, ale może powiem po kolei żeby było to bardziej zrozumiałe.

  Poszczególne typy akumulatorów posiadają rózne cechy i wrzucanie kilku czasem podobnych typów do jednego worka bywa często niewłaściwym podejściem.
  Akumulatorki typu NI-CD i NI-MH to dwa różne rodzaje i nie wszystkie ich cechy można bezpośrednio porównywać.

  NI-CD charakteryzują się na przykład:
  - niższą pojemnością od przy tej samej wielkości ogniwa,
  - efektem pamięci (który w przypadku NI-MH został znacznie zredukowany i występuje w szczątkowej formie),
  - mniejszym stopniem samorozładowania,
  - można je ładować zarówno prądem stałym, jak też impulsowo (ładowanie impulsowe powoduje wolniejsze zużywanie ogniw, aleładowanie prądem stałym róznież jest jak najbardziej dopuszczalne)
  - lepiej znoszą głębokie rozładowanie

  NI-MH dla porównania:
  - mają więszą pojemność,
  - efekt leniwego ogniwa (który występuje w miejscu efektu pamięci i często jest z nim mylony),
  - szybsze samorozładowanie (poprawione w ogniwach nowego typu),
  - źle znoszą ładowanie prądem stałym (nawet prosty prostownik jednopołówkowy sprawdzi się znacznie lepiej).

  To oczywiście tylko kilka przykładów, można by wymieniać dłużej ale byłoby to nie na temat.
  Pewne cechy wspólne można bezpośrednio porównywać, jak na przykład pojemność, wpływ głębokiego rozładowania, efekt pamięci itp.
  oprócz nich akumulatorki mają jednak cechy szczególne dla danego typu i ich bezpośrednie porównywanie jest niewłaściwe.

  Na przykład szybkość samorozładowania jest mniejsza dla typu NI-CD a większa dla NI-MH. W tym drugim gatunku rozwiązano ten problem i przykładem nowego typu ogniw są na przykład wspomniane wcześniej Eneloopy. Nie świadczy to jednak że wolniej samorozładowujące się ogniwa NI-CD mają tą samą technologię, ten typ ogniw cechuje się niższym samorozładowaniem bez stosowania żadnych specjalnych zabiegów mających na celu ograniczenie tego problemu i technologia znana z Eneloopów nigdy nie była stosowana w akumulatorkach NI-CD. Nie było potrzeby jej stosowania, problem ten dręczył głównie nowsze ogniwa NI-MH, co tak na marginesie nie przeszkodziło im podbicia rynku i wyparcia akumulatorów NI-CD z większości dziedzin (wyjątki oczywiście istnieją i były już poruszone we wcześniejszych opisach).

  Jeśli ktoś ma nadal jakieś wątpliwości to proponuję napisać zapytanie do firmy Vipow i zapytać o szczegóły dotyczące ich akumulatorków NI-CD, bardzo szybko rozwieją wszelkie niejasności.
 • #14
  User removed account
  User removed account  
 • #15
  mas444
  Level 14  
  Odświerzając temat, zapytam szanownych kolegów:
  jakiego rodzaju akumulatory polecacie do lamp ewakuacyjnych?
  Są one w pakietach 3,6V 1800mAh. W kilku lampach mam ni-cd, a w kilku ni-mh. Czeka mnie wymiana, tylko co wybrać?
 • #16
  Aqumulator
  Level 12  
  Jedne i drugie powinny się sprawdzić, nie jest to zbyt wymagające zastosowanie i myślę, że w tym przypadku zarówno NI-CD jak i NI-MH dadzą radę, kwestia tylko doboru wystarczającej pojemności. Jeśli pakiety zawierają po 3 ogniwa, to każde z nich ma po 1800mAh a w przypadku akumulatorków NI-CD może być trudniej znaleźć wersję w odpowiedniej pojemności (są na ogół mniej pojemne od NI-MH), ale jeśli udałoby się takie dostać, to też będą działać.
 • #17
  PiotrPitucha
  Level 33  
  Witam
  Kadm jest szkodliwy dla środowiska, jeśli nie ma wyraźnych powodów to stosuj Ni-Mh.
  Jeśli znasz warunki w jakich będą eksploatowane akumulatory to można dobrać odpowiedni produkt.
  Dla mnie zwykle ma znaczenie dostępność, na starych ogniwach bywało że w najbardziej potrzebnej chwili okazywało się że właśnie są rozładowane, bo chwilę leżały nieużywane.
  W zimie dla odmiany nawet w pełni naładowane ogniwa odmawiały mi posłuszeństwa, bo drastycznie spadała ich pojemność.
  Zwróć uwagę na ogniwa o bardzo małym prądzie samorozładowania, mają one zwykle szeroki zakres temperatur pracy.
  Sam używam ogniw Sanyo Eneloop, ale inne firmy też produkują podobne, nie pamiętam nazw, ale GP chyba robi ogniwa Recyco...
  Po użyciu ładuję ogniwa i wkładam do szuflady, praktycznie zawsze mam gotowe do użycia.
  Pozdrawiam
 • #18
  mas444
  Level 14  
  Lampy są ledowe i wiszą w otwartym garażu. Akumulatory są zatem narażone na wymrożenie w zimie. Właśnie po tegorocznej zimie mam do wymiany kilka pakietów. Podobne akumulatory w lampach ze świetlówką działają bez zarzutu ( są podgrzewane )
 • #19
  Aqumulator
  Level 12  
  Jeśli chodzi o odporność na niskie temperatury to podane przez PiotrPitrucha Eneloopy bardzo dobrze sprawdzają się w niskich temperaturach, choć niestety są stosunkowo drogie. Myślę jednak, że bez problemu znajdziesz dobry zamiennik - akumulatorki NI-MH nowego typu, które będą tańsze od Eneloopów i również dadzą radę. Chyba, że wydanie kilku dodatkowych złotówek nie stanowi dla Ciebie problemu, to w takim przypadku Eneloop będzie produktem sprawdzonym i pewnym.
 • #20
  Norbas78
  Level 12  
  Podepnę się pod temat jeśli można.
  Mam tzw trymer do strzyżenia włosów który działa zarówno sieciowo jak i akumulatorowo.
  Sprzęt ma już z 8-10 lat i akumulatorki siadły. Rozebrałem i widzę, że w środku są w formie pakietu 2 akumulatorki AA NiCD 700mAh. Chcę je wymienić i teraz pytanie czy muszę szukać NiCD czy też mogę tam "zapakować" NiMH ? Czy skoro urządzenie mając wbudowaną jakąś tam ładowareczkę ładowało do tej pory NiCD nie będzie miało problemu z naładowaniem NiMH?
  I kolejne nasuwające się zapytanie, czy muszę celować z te 700mAh czy też jak dam pojemniejsze to nie będzie problemu poza dłuższym czasem ładowania się do 100%?
  Z góry dziękuję i pozdrawiam.