Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spawarka Esseti 140C pali klucze

01 Cze 2005 20:40 3003 1
  • Poziom 10  
    Witam !

Wpadła mi w ręce całkiem poręczna spawarka inwertorowa.
    Mam problem z przywróceniem jej do życia.
    Wybaczcie długi opis, ale mam nadzieję, że ktoś mnie poratuje :)

W układzie trafo na rdzeniu E65 ze szczelinką, 4 klucze IGBT SGB20N60, 4x TLP250 + ZTX851/951. Sterowanie kluczami - KA3846 + mikroprocesor, który poza sterowaniem przekaźnikiem przy włączaniu zasilania pewnie coś jeszcze robi ;)

Po dłuższych oględzinach znalazłem:
    - nadpalone styki (płytka z kluczami SMD przykręcona jest do radiatora i połączona z główną czymś w rodzaju grubych goldpinów)
    - spalony rezystor szeregowy w zasilaczu (zwierany przekaźnikiem po kilku s)
    - przebite tranzystory ZTX (push-pull) sterujące jednym IGBT
    - najprawdopodobniej (bo nie wykazywał przerwy) przebity transil w obwodzie sterowania tranzystorami.

Wymieniłem ZTX na nieco słabsze 653/753 (nie udało mi sie dostać oryginalnych), poprawiłem złącza, wstawiłem nowy rezystor i wymieniłem transil na mocniejszy (bo mniejszych nie było).

Pierwszą próbę włączenia wykonałem z odłączonym transformatorem.
    Niestety w chwili przyłożenia woltomierza bum - eksplodowały dwa IGBT.
    Wielki pech, bo ich odlutowanie okazało się niezłym wyzwaniem - bez opalarki albo elektrycznej kuchenki nie podchodź (płytka jest metalowa z naniesionymi ścieżkami na cienkim izolatorze).

Wymieniłem tranzystory wrzucając troszkę przycięte SGP30N60 (w obudowie D2PACK też można sobie kupić, ale tylko wiadro...).

Aby tym razem nie upalić tranzystorów w szereg z mostkiem IGBT (pomiędzy mostkiem Graetza i kondensatorami a kolektorami IGBT) wrzuciłem żarówkę.

Układ zastartował, ale słyszalne były jakieś ćwierkania z przetwornicy.
    Żarówka świeciła się słabo.
    Oscyloskop na KA3846 pokazywał na oko dobre przebiegi.
    Zwieranie wyjścia powodowało ucichnięcie ćwierkania i wyraźny pobór prądu - żarówka rozjaśniała się.

Zastąpiłem więc żarówkę rezystorem 12Ω.
    To były ostatnie chwile życia jednego z tranzystorów IGBT: po zwarciu wyjścia spawarki tranzystor dostał zwarcie bramka - kolektor...

Nie wiem teraz, czy uśmierciłem go wrzucając szeregowo rezystor (który miał nie dopuścić do przeciążenia tranzystora, ale może wprowadzał w błąd sterownik...), czy też układ nadal nie jest sprawny i niewłaściwie załącza tranzystory. Może napięcie na bramce wyskoczyło poza dopuszczalne ?

Teraz, już po fakcie, dostrzegam szczegóły (być może to normalne):
    - przy braku obciążenia przetwornica pobierała prąd (żarówka świeciła się lekko)
    - w czasie prób radiator (naprawdę spory) wydał mi sie letni (przy takim obciążeniu i z szeregowym rezystorem/żarówką ?)
    - przetwornica ćwierkała - może wzbudzała się ?

Mam teraz pytanie do Was - jak podejść do naprawy spawarki ?
    Może ktoś z Was spotkał się już z podobnymi objawami ?

Pozdrawiam
    --
    Bartek
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 9  
    a mam pytanko do kolegi jakim tranzystorem mugłbym zamienić ten polowy ztc851 bo w katalogah go niema aniemożna go kupić pozdrawiam

Dodano po 34 [sekundy]:

yyy przepraszam błąd ztx851