Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Domoticz - darmowe oprogramowanie do automatyki domowej

mi_ma 04 Aug 2015 19:42 26556 10
  • Domoticz - darmowe oprogramowanie do automatyki domowej

    Systemy Automatyki Domowej jeszcze kilka lat temu wydawały się dosyć nowatorskim produktem wprowadzającym pod domowe strzechy rozwiązania, które mogliśmy podziwiać w filmach z gatunku Sci-Fi. Bardzo szybko stały się symbolem luksusu i nowoczesności, przez co pomimo kosmicznej ceny były szeroko promowane wśród bardziej zamożnych osobistości czy celebrytów. Dla zwykłych szarych ludzi były nowinką pojawiającą się programach o domach gwiazd czy ekstremalnych metamorfozach domów.
    W rzeczywistości urządzenia te nie są wcale niesamowicie skomplikowane i dla większości elektroników nie stanowią większego wyzwania. Nawet w znanym wrocławskim XIV LO w sali geograficznej co starsi uczniowie pewnie pamiętają drewniany pulpit w sali od geografii z masą kontrolek i przełączników włączających stare kineskopowe telewizory, magnetowid, poruszające zasłonkami itp. Dzisiaj technika jest na tyle rozwinięta, że każdy może budować tego typu systemy w domu z użyciem samodzielnie zaprojektowanych urządzeń na mikrokontrolerach, komputerów jednopłytkowych typu Raspberry Pi i dodatkowo sterować wszystkim po sieci WiFi. Największym wyzwaniem staje się napisanie zwięzłej i funkcjonalnej aplikacji, która cały ten system udźwignie i dodatkowo będzie miała na tyle przyjemny interface, aby nie przyprawić użytkownika o palpitacje serca. Ale czy na prawdę trzeba wyważać raz już otwarte drzwi gdy pod ręką jest oprogramowanie Domoticz?

    Domoticz to oprogramowanie przeznaczone do zarządzania systemem domowej automatyki. Pozwala na dowolne konfigurowanie, monitorowanie odczytów z różnych czujników takich jak czujniki temperatury, deszczu, wiatru, zużycia energii i gazu oraz sterowanie urządzeniami domowymi takimi jak przełączniki światła, rolet, alarmy itp. Informacje z Domoticza mogą być przesyłane i wysyłane bezpośrednio na urządzenia mobilne. Natomiast oprogramowanie funkcjonuje na systemach operacyjnych Unix/Linux oraz Windows. Możliwe jest sterowanie systemem Domoticza z poziomu przeglądarek internetowych takich jak Chrome, FIrefox, Safari czy Internet Explorer od wersji 10tej wzwyż. Aktualnie możliwa jest także praca na urządzeniach zbudowanych w oparciu o Raspberry Pi czy Cubie, co w efekcie umożliwia zbudowanie sterowników w cenach kilkukrotnie niższych od produktów komercyjnych przy zachowaniu takiego samego poziomu funkcjonalności, a być może nawet dużo większej elastyczności w zakresie rozbudowy urządzenia i jego konfiguracji.

    Domoticz - darmowe oprogramowanie do automatyki domowej Domoticz - darmowe oprogramowanie do automatyki domowej

    Domoticz nie jest jednak żadną nowością. W internecie został udostępniony już jakiś czas temu, a projekty z jego wykorzystaniem są ogólnie dostępne na internecie. Na końcu artykułu znajdziecie kilka przykładowych realizacji. Dyskusje na temat jego zastosowania pojawiały się już na łamach naszego forum. Do zbudowania systemu wystarczy nam praktycznie tylko Raspberry Pi i zestaw czujników i przełączników podłączonych bezprzewodowo. Domoticz wspiera szereg gotowych urządzeń, w szczególności moduły ze strony http://www.rfxcom.com/. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystać jednak z innych urządzeń podłączonych do Raspberry, w szczególności tych, które sami zbudujemy w oparciu o moduły komunikacyjne współpracujące z Arduino.

    Polacy nie gęsi i z Domoticzem sobie poradzą. Osobiście nie mam doświadczeń praktycznych z tego typu projektem. Ale przeglądając artykuły na ten temat trafiłem na bardzo ciekawy projekt polskiego autorstwa na stronach majsterkowo.pl. Użytkownik ukrywający się pod nikiem Twister, opublikował bardzo szczegółowy artykuł, w którym krok po kroku pokazuje jak zbudować, skonfigurować i uruchomić Domoticza na Raspberry Pi z dołączonym ekranem stosowanym w starych Nokiach. Jego projekt składa się nie tylko z Raspberry Pi, ale także modułu Arduino, który służy do odszumowania sygnałów wysyłanych w paśmie 433MHz i wysyłaniem już właściwych poleceń do Domoticza pracującego na malinie. Projekt pozwala na poznanie zasad działania całego systemu i konfigurowania i używania różnego typu urządzeń i czujników. Do zapoznania się ze stroną autora zachęcam tym bardziej, że projekt jest wbrew pozorom rozbudowany, dobrze opisany i zobrazowany za pomocą zdjęć i schematów.

    Domoticz - darmowe oprogramowanie do automatyki domowej Domoticz - darmowe oprogramowanie do automatyki domowej

    Jeśli chodzi o samą funkcjonalność, to powołując się na samego autora urządzenie ma możliwość:

    - zdalnie włączać i wyłączać urządzenia zarówno manualnie jak i programowo,
    - odczytywać i rejestrować parametry takie jak temperatura, wilgotność, zużycie energii
    - sterować oświetleniem RGB
    - włączać muzykę i filmy
    - tworzyć scenariusze zachowań w zależności od aktualnych odczytów

    Jak na początek to naprawdę sporo. Oto link: http://majsterkowo.pl/raspberry-pi-barebone-arduino-domoticz-inteligentny-dom-kazdego/

    Inny artykuł na łamach polskich portalów znajdziecie także tu: http://www.dobreprogramy.pl/Przemek1987/Domoticz-system-automatyki-domowej,53437.html


    Oczywiście tego typu projekty są też opisywane szeroko na łamach portali zagranicznych takich jak instructables. Poniżej znajdziecie opis projektu, który powstał jako rozwiązanie problemu dostępu do bieżącej wody. W obszarze, w którym autor mieszka, woda dostarczana jest jedynie przez dwie godziny dziennie i to w dodatku w nieludzkim czasie między godziną 4:00 a 6:00 rano. Autor zmuszony jest wtedy uzupełniać zapas wody w zbiorniku znajdującym się na tarasie nad trzecim piętrem, co oczywiście nie jest zbyt komfortowym zajęciem. W tym celu zbudował w oparciu o Domoticza system, który monitoruje stan wody w zbiorniku i sterując pompą wodną uzupełnia go w porannych godzinach.

    Domoticz - darmowe oprogramowanie do automatyki domowej Domoticz - darmowe oprogramowanie do automatyki domowej

    http://www.instructables.com/id/Home-Automation-4-5-6/?ALLSTEPS


    Podsumowując, Domoticz to dosyć proste w obsłudze i rozbudowane oprogramowanie pozwalające na zbudowanie taniego systemu automatyki domowej. Korzystając z ogólnodostępnych narzędzi nie wymaga znaczących nakładów i pozwala rozwiązać proste aczkolwiek dokuczliwe problemy. Jak widać, tego typu rozwiązania nie są już symbolem luksusu, ale czymś co jest już w zasięgu ręki i z powodzeniem dzięki społeczności konstruktorów i programistów hobbystów staje się powszechne.

    Źródło http://www.domoticz.com/

    Cool? Ranking DIY
    Do you have a problem with Arduino? Ask question. Visit our forum Arduino.
    About Author
    mi_ma
    Translator, editor
    Offline 
    Has specialization in: elektronika wojskowa
    mi_ma wrote 831 posts with rating 802. Live in city Wrocław. Been with us since 2006 year.
  • #2
    Dragas
    Level 26  
    Jak nazywa się ten interfejs graficzny do edycji zdarzeń?
    Domoticz - darmowe oprogramowanie do automatyki domowej
  • #3
    Zbigniew 400
    Level 38  
    Rzeczywiście, realizacja uzupełniania wody do zadanego poziomu na mikrokontrolerze jest epokowym zastosowaniem w tym temacie. Nadmieniam, że codziennie kilkakrotnie podobny proces występuje w ubikacji, zrealizowany w prymitywny, prosty,tani i niezawodny sposób bez zużycia jakiejkolwiek energii, co na to ekolodzy ?
  • #4
    markoz7874
    Level 31  
    Dragas wrote:
    Jak nazywa się ten interfejs graficzny do edycji zdarzeń?

    appinventor?
  • #5
    pasta20
    Level 15  
    Witam wszystkich. Kilka dni temu pobrałem domoticz z stronki Link doinstalowałem bibliotekę gpio. Dodalem port wejścia i wyjścia. Wejście to czujnik temp 18b20 a wyjście to dioda Led. Z konsoli dioda led jest załączana i wyłączana zaś z stronki jest problem z załączeniem i wyłączeniem :( Czy któś miał taki sam problem.
    Jak odczytać temperaturę z dallasa port gpio z malinki.
  • #6
    mlody spawacz
    Level 13  
    Pokarz jakie masz wpisy parametrów w /etc/rc.local i w /etc/init.d/domoticz.sh.

    generalnie problemem jest sam w sobie domoticz, czasem po restarcie systemu wszystko trybi - ale uwaga trwa to nieraz 5minut zanim "poleci" odczyt z czujników a czasem "leży i kwiczy".
    Domoticz na Rpi + interface na Arduino mega.

    Tak w ogóle to czy instalowałeś wirigPi przed kompilacją/uruchomieniem domoticz?


    Maras
  • #7
    romeok01
    Level 35  
    Gdyby kogoś interesował temat Domoticz, to prowadzę bloga na ten temat, ponieważ większość opisów jest po angielsku.

    Staram się pisać w prosty sposób, tak aby każdy zrozumiał i wykonał sobie w domu w miarę tani sposób system automatyki domowej.

    Na blogu pojawiło się już sporo postów, wszystkie dostępne w archiwum bloga.

    Adres bloga -> Link
  • #8
    teofil111
    Level 13  
    Największą bolączką tych systemów jest brak wspólnego standardu tak aby sterować tym z jednej aplikacji albo jednego pilota, czy panelu dotykowego. Inny standard ma kominek na pellet, inny rolety, jeszcze inny autonomiczny odkurzacz, inny klimatyzator, światła w domu i można tak dalej wymieniać. Dopóki firmy albo jakaś organizacja nie stworzą jednolitego sposobu wymiany danych (IoT do dzisiaj jest w powijakach) tak będzie to tylko ciekawostka dla gadżeciarzy.
  • #9
    mlody spawacz
    Level 13  
    Aż tak źle to nie jest , spójrz na FHEM.Normalnie cudo wszystko zaadaptowane a jeśli nie to wrzucasz na forum i będzie opracowane.
    Zrobiłem automatykę na Fhem - rolety i ogrzewanie.Działa bezbłędnie no i brak problemów wieku dziecięcego.Jedyna wada (o ile to można uznać za wadę) to minimum znajomości perla,php,linux.Nie polecam totalnym laikom w temacie.
    Zawsze można kupić gotowca,nawet FHEM.
  • #10
    marclo
    Level 9  
    A czy są jakieś nakładki na Domoticza żeby trochę lepiej wyglądał?
    Może jakieś tworzenie wizualizacji?
    Czy jest może możliwość jakieś optymalizacji Domoticza bo przy kilkuset punktach automatyki przeglądarka zgłasza timeouty.
    Sama aplikacja wygląda że chodzi prawidłowo nie obciąża procesorów (<10%) ale interfejs WWW się wiesza na jakiś czas.
    Przy utworzonych RoomPlanach ([powiedzmy 10% całości) chodzi znacznie lepiej. Testowałem zarówno na PC jak i RPI3.

    Ja kupiłem system eHouse Ethernet, który współpracuje z Domoticzem i testuje go od jakiegoś czasu.
    Integracja eHouse z Domoticzem
    W skrócie jest kilka wariantów komunikacyjnych (np. eHouse Ethernet, WiFi, RS-485) i instalacyjnych (rozdzielnie, centralne rozdzielnie, puszki) przewodowo i bezprzewodowo.
    System montowałem i konfigurowałem sam (prosta aplikacja windows).
    Niektóre sterowniki są bardzo duże (pokojowe - kilkadziesiąt punktów) więc na prawdę można poszaleć z ilością za rozsądną cenę.
    Opis systemu eHouse Automatyka Budynku.
    Można samemu programować za co na pewno się zabiorę jak będę miał trochę wolnego czasu.
  • #11
    Brencik
    Level 26  
    A jak wygląda integracja np. z KNX?