Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wodomierz - nagły wzrost wskazań

04 Sie 2015 22:51 1782 8
  • Poziom 9  
    Witam,

mam pytanie dotyczące wodomierzy.

Czy jest możliwy nagły wzrost wskazań wodomierza?
    Chodzi mi o naprawdę duży wzrost, powiedzmy 200m3 w ciągu godziny.

Wodomierz typowy montowany przez MPWiK w domkach jednorodzinnych, dokładnie typu nie sprawdzę, bo jestem w delegacji, ale pewnie jakiś skrzydełkowy.

Nie chcę wiedzy wykorzystać w żadnym niecnym celu, po prostu przytrafił mi się taki przypadek i próbuję go zrozumieć.
    W czasie, gdy nastąpił wzrost wodomierz był odkręcony (przez właściwe służby). Jakie przyrządy miała osoba, która go odkręciła nie wiem, ale nie było tam jakiejś super wydajnej instalacji pompowej, do której wodomierz można by podłączyć.
    Pomińmy też awarię wodomierza, pękniętą rurę itp.

Chodzi mi o to czy można tak zaingerować (lub bez ingerencji) w wodomierz, aby zwiększyć jego wskazanie i jednocześnie, aby ew. ekspertyza potwierdziła, że wodomierz jest ok.

Trochę poczytałem o zasadzie działania wodomierzy i trudno znaleźć mi racjonalne wytłumaczenie zaistniałej sytuacji.

Za każdą odpowiedź będę wdzięczny,
    pozdrawiam.
  • Warunkowo odblokowany
    ladamaniac napisał:
    200m³ w ciągu godziny jest nierealne.
    Najczęściej wodomierze domowe mają przepływ 1,5m3/h. Ale w ciągu paru min można nabić kilkaset metrów a nawet i więcej. Miałem taki przypadek. Kwartalne zużycie wody w granicach 30m3. A tu nagle pojawiło się 130m3. Telefon do znajomego z wodociągów. Sprawdził licznik główny i wszystkie pod liczniki. Po zsumowaniu wyszło 100m3 za dużo ma moim liczniku. Powiedział, że miał już takie przypadki, że wystarczyło stuknąć w licznik i cyferki przeskakiwały.
  • Poziom 38  
    maurycy123 napisał:
    ladamaniac napisał:
    200m³ w ciągu godziny jest nierealne.
    Najczęściej wodomierze domowe mają przepływ 1,5m3/h. Ale w ciągu paru min można nabić kilkaset metrów a nawet i więcej. Miałem taki przypadek. Kwartalne zużycie wody w granicach 30m3. A tu nagle pojawiło się 130m3. Telefon do znajomego z wodociągów. Sprawdził licznik główny i wszystkie pod liczniki. Po zsumowaniu wyszło 100m3 za dużo ma moim liczniku. Powiedział, że miał już takie przypadki, że wystarczyło stuknąć w licznik i cyferki przeskakiwały.

Przy omawianym liczniku była wykonana ekspertyza, która potwierdziła poprawne działanie licznika, teraz nie wiemy, czy sprawdzali tylko przepływ, porównanie z wzorcowym licznikiem, czy sprawdzali również mechanizm liczący na ewentualną usterkę wskazaną przez Ciebie. W normalnych warunkach taki wzrost nie jest możliwy ze względu na ciśnienie panujące w instalacji (max 16bar) i przekrój kanału licznika.
  • Poziom 9  
    Artur k. napisał:
    rzw napisał:
    Czy jest możliwy nagły wzrost wskazań wodomierza?
    Chodzi mi o naprawdę duży wzrost, powiedzmy 200m3 w ciągu godziny

W normalny sposób to nie jest możliwe. Trzeba byłoby ręcznie przestawić liczydło.

Ale bez otwarcia wodomierza to jest niewykonalne?

Jakieś inne propozycje?
  • Poziom 32  
    rzw napisał:

W czasie, gdy nastąpił wzrost wodomierz był odkręcony (przez właściwe służby). Jakie przyrządy miała osoba, która go odkręciła nie wiem, ale nie było tam jakiejś super wydajnej instalacji pompowej, do której wodomierz można by podłączyć.
    Pomińmy też awarię wodomierza, pękniętą rurę itp.

Może licznik został podmieniony ?
    Przepuszczając powietrze ze sprężarki też będa naliczane metry - tak sprawdzałem swój licznik czy działa przed instalacją.
    To jest taki mechaniczny licznik (wskazania mechaniczne czy elektroniczne ?) ?
  • Warunkowo odblokowany
    wnoto napisał:
    Przepuszczając powietrze ze sprężarki też będa naliczane metry
    Ale nie 200m3 w ciągu godziny.

wnoto napisał:
    tak sprawdzałem swój licznik czy działa przed instalacją
    Max ile licznik może kręcić to trochę więcej niż jego max przepustowość. W przypadku zbyt dużego strumienia powietrza licznik się zatrzymuje. Wiem to z autopsji ;-)