Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Cervin Vega CVA-115 - Lekko świeci protect, przekaźnik nie przepuszcza sygnału

04 Sie 2015 23:21 756 6

 • Poziom 13  
  Witam, mam problem z subwooferem aktywnym Cervin Vega CVA-115.
  Mianowicie zbudowany jest z końcówki mocy klasy "G". Końcówka jest sprawna, gra normalnie, lecz zabezpieczenie nie przełącza przekaźnika. W rezultacie przed przekaźnikiem jest sygnał, za już nie. Na wyjściu napięcie stałe jest w granicy paru mV, wręcz bliskie 0. Przekaźnik załącza się w chwili wciśnięcia przycisku power, ale już go nie rozłącza po kilku sekundach tak jak powinno mieć to miejsce. Raczej nie jest sklejony ponieważ słychać że odbija po zaniku napięcia. Dodatkowo po włączeniu świeci dioda "Protect" a po kilku sekundach przygasa.
  Sprawdziłem wszystkie półprzewodniki, miernik pokazuje ze są ok.

  Dlatego też zwracam się do was drodzy elektrodowicze czy ktoś spotkał się z czymś takim w tej lub innej końcówce, ewentualnie może ktoś z was dysponuje schematem do tej końcówki? Bardzo ułatwiłoby mi to zadanie, zlokalizowania wszystkich elementów odpowiedzialnych za zabezpieczenie.

  Pozdrawiam Mariusz N.
 • Poziom 38  
  Dla pewności, mierzyłeś napięcie na cewce przekaźnika w momencie, gdy wzmacniacz powinien grać?

 • Poziom 13  
  Tak, jest 24V. Czyli tyle na ile jest cewka przekaźnika. Po kilku sekundach powinno to napięcie zniknąć, lecz cały czas się utrzymuje. Gdybym miał schemat byłoby o niebo łatwiej a tak to błądzenie po omacku.
 • Poziom 38  
  Wtedy wyjścia wzmacniacza byłyby na stykach normalnie zamkniętych, a na logikę powinno być na normalnie otwartych i po paru sekundach powinno się pojawić napięcie na cewce, które utrzymuje się cały czas, no chyba że zadziała zabezpieczenie.

  Co to za przekaźnik, jak jest podłączony, czy zabezpieczenie zrealizowane jest na jakimś dedykowanym układzie scalonym?

 • Poziom 13  
  Tu jest właśnie na odwrót, przekaźnik załącza się natychmiast po włączeniu zasilania a wyłacza dopiero po sprawdzeniu czy wszystko jest ok. Przekaźnik jest na 24V wytrzymałośc styków to 30A. We wzmacniaczu nie ma żadnego układu scalonego. Same tranzystory i jeden stabilizator napięcia 24V właśnie dla przekaźnika. Jedyny układ scalony jaki znalazłem jest przy włączniku załącza on drugi przekaźnik odcinający napięcie od trafa. Połączony jest tylko z płytką przedwzmacniacza przewodem 3 żyłowym. Postaram się zrobić zdjęcia całości może to coś podpowie.

 • Poziom 13  
  Wrzucam zdjęcia końcówki, może po układzie elementów uda wam się zgadnąć które odpowiadają za zabezpieczenie.
  Cervin Vega CVA-115 - Lekko świeci protect, przekaźnik nie przepuszcza sygnału Cervin Vega CVA-115 - Lekko świeci protect, przekaźnik nie przepuszcza sygnału Cervin Vega CVA-115 - Lekko świeci protect, przekaźnik nie przepuszcza sygnału Cervin Vega CVA-115 - Lekko świeci protect, przekaźnik nie przepuszcza sygnału Cervin Vega CVA-115 - Lekko świeci protect, przekaźnik nie przepuszcza sygnału Cervin Vega CVA-115 - Lekko świeci protect, przekaźnik nie przepuszcza sygnału Cervin Vega CVA-115 - Lekko świeci protect, przekaźnik nie przepuszcza sygnału Cervin Vega CVA-115 - Lekko świeci protect, przekaźnik nie przepuszcza sygnału